Rýpanie sa prstom v nose je obyčajne prejavom neslušnosti, ale asi by sme nenašli človeka, ktorý by sa tejto činnosti aspoň občas nevenoval. Môže ti to pripadať ako banalita, ale vedz, že sa jej venovali aj renomovaní vedci.
Ako uvádza portál IFL Science, odborníci už v roku 1995 uskutočnili anonymný prieskum v rámci okresu Dane v americkom Wisconsine. Výsledky ukázali, že aspoň občas sa v nose špára 90 % ľudí. 75 % z nich sa navyše priznalo aj k tomu, že to, čo z nosa vydolujú, aj rovno zjedia (odborne sa táto praktika nazýva mukofagia).
Môže viesť k poraneniu a infekcii
To, že je špáranie v nose mimoriadne rozšírené, ale neznamená, že ide o zdraviu prospešnú činnosť. Vedci na ľudí apelujú, aby sa v nose rýpali čo najmenej. V jeho dôsledku totiž môže dôjsť k jeho poraneniu a prípadnej infekcii spôsobenej baktériami a stafylokokmi. Existujú aj prípady, keď si ľudia špáraním v nose spôsobili naozaj veľké zranenia.
Istú dobu sa tradovalo (a ešte stále traduje), že smrkance je dobré jesť, keďže majú pozitívny vplyv na imunitu a na zdravie zubov. Viacerí rodičia teda nútili svoje deti, aby to, čo vysmrkali, okamžite zjedli. Odborníci ale zdôrazňujú, že táto predstava sa nezakladá na faktoch, resp. že nič také sa nepotvrdilo.
Ľudia by sa podľa nich mali tomuto zlozvyku vyhýbať. Prečo? Okrem toho, že je to dosť nechutné, tak je to aj nezdravé. Hlieny v nose totiž slúžia na zachytávanie mikróbov a nečistôt, ktorým zabraňujú vstupu do tela. Ak teda tieto hlieny prehltneš, tak urobíš presný opak a mikróby sa do tela dostanú. Najlepšie je teda siahnuť po klasickej vreckovke a nos si proste vysmrkať.