Ako informuje Živé, v EÚ končí obľúbený program v aplikácii TikTok, od EÚ totižto dostal stopku. Dôvodom má byť ochrana používateľov, a to najmä tých mladých. Funkcionalita mohla mať podľa Bruselu návykový dizajn, ktorý predstavuje riziko.
O tom, že sociálne siete sú žrútom času, niet pochýb. Denne na nich míňame drahocenné minúty či hodiny. Pochopiteľne, práve náš čas je pre tieto platformy tým najcennejším, keďže od nás získavajú údaje, ktoré ďalej predávajú. Nuž, jedným zo spôsobov, ako si udržať ľudí na platforme čo najdlhšie, bol v aplikácii TikTok Lite kontroverzný program odmien. Ten bude musieť v EÚ skončiť.
TikTok Lite je okresaná, zjednodušená verzia TikToku, ktorú spoločnosť na trh uviedla ešte v roku 2018. Od používateľov zbierala menej údajov, pričom za reakcie na príspevky, pozeranie videí či pozývanie priateľov dávala platforma odmeny v podobe bodov. Tieto body sa dali následne vymeniť buď za poukážku na Amazon, alebo za TikTok mince, za ktoré si si mohol kúpiť rôzne virtuálne darčeky.
Táto funkcia bola dostupná iba pre osoby staršie ako 18 rokov, avšak TikTok to veľmi nekontroloval. Mnohí mladí ľudia sa tak dostali k týmto odmenám a tak nejak podľahli pocitu závislosti, a to aj napriek tomu, že ide o rizikové skupiny.
TikTok bude musieť cúvnuť
EÚ sa rozhodla zasiahnuť, a TikTok tak dostal stopku. Brusel pripravil nové legislatívy, ktoré sa týkajú digitálnych platforiem. Zapojený bol Akt o digitálnych službách, známy aj ako DSA (Digital Services Act), ktorý vyžaduje od firiem transparentnosť v oblasti odporúčacích algoritmov a ďalších funkcionalít, ktoré sú návykové.
TikTok čelí v súčasnosti vyšetrovaniu, ktoré vyplýva z porušenia DSA. K téme sa vyjadrila aj eurokomisárka pre digitálne záležitosti Margrethe Vestagerová. „Naše posolstvo je jasné: na sociálnych sieťach nie je priestor pre žiadnu funkciu, ktorá ohrozuje blahobyt používateľov, najmä tých neplnoletých,“ uviedla.
Európske inštitúcie riešia podobné prípady návykových dizajnov v rámci digitálnych produktov pravidelne, a to najmä v oblasti sociálnych platforiem, ako je práve TikTok. Boli tu viaceré návrhy, ktoré by mali dopomôcť k odpútaniu sa od škodlivých návykov, ako napríklad predvolené vypnutie oznámení či ďalšie funkcie, ktoré by mohli znížiť závislosť od sociálnych sietí.