Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Každý človek by chcel mať lepší život. Platí to aj o tínedžeroch z TikToku. Niektorí z nich si však namiesto usilovnej práce a trpezlivého sebarozvoja zvolili cestu doslovného „cheatovania“ a snažia sa chod vesmíru ovplyvniť číselnými kódmi, ktoré údajne majú magickú moc.

V angličtine známe ako „Grabovoi cheat codes“, tieto čísla vychádzajú z pseudovedeckého učenia ruského spiritualistu Grigorija Grabovoja. Podľa neho existujú určité sedem-, osem- a deväťmiestne číselné kombinácie, ktorých opakovanie môže človeku priniesť bohatstvo alebo ho vyliečiť aj z tej najzávažnejšej choroby.

@spiritualtarotguide

Goodluck!! also sorry i haven’t been active #cheatcodes #universe #universecheatcode #manifestation #manifest #dreams #shifting #spiritual #555 #888

♬ Cloud 9 – Beach Bunny

V praxi to znamená, že ak si budeš počas dňa neustále mrmlať „318 798“, tak zbohatneš. Je to určite jednoduchšie ako tvrdo pracovať alebo sa usilovne vzdelávať, otázny je výsledok. Mládež z TikToku považuje tvrdenia muža, ktorý podľa vlastných slov dokáže oživiť mŕtvych, liečiť akékoľvek choroby alebo opravovať stroje na diaľku, za opodstatnené.

Znie to ako hlúposť? Znie. Je to hlúposť? Nepochybne.

Grabovoj, narodený v roku 1963 vo vtedajšom Sovietskom Kazachstane, svoju teóriu zhrnul v niekoľkých knihách, ktoré mu vyšli. Počas svojej bohatej kariéry šarlatána si za podvody a organizovanie pyramídovej schémy odsedel niekoľko rokov v ruskom väzení.

profimedia

90. roky v Rusku priali špekulantom a šarlatánom

Pád Sovietskeho impéria priniesol nepredstaviteľnú slobodu, keď sa zrazu všetko zdalo byť možným, zároveň ale znamenal chaos, nestabilitu a stratu istôt. Mnoho ľudí hľadalo vyššie idey, ktoré by mohli nasledovať po tom, čo to so „socialistickým rajom“ nevyšlo.

Vo východnej Európe je viera v ezoteriku a ľudové liečiteľstvo oveľa rozšírenejšia ako u nás. Podľa odhadu z roku 2013 Rusi každoročne utratia 30 miliárd dolárov (cca 25 miliárd eur) na služby samozvaných veštcov, spirituálnych liečiteľov a ďalších expertov na paranormálne javy. Nemôžeme sa čudovať tomu, že ľudia ako Grabovoj využili potenciál zarobiť si slušný balík.

https://www.tiktok.com/@kaiiylaa/video/6946021868193303813?refer=embed

Skôr je prekvapivé, že Grabovoj našiel odozvu v zahraničí. Internet funguje záhadne a sociálne siete vyplavili na povrch práve tento pseudovedecký blud. Na Youtube kanáli „Učenie o večnosti“ môžeme nájsť videá o Grabovojovej teórii v angličtine aj v ruštine, medzi nimi napríklad aj číselný kód určený pre boj s koronavírusom.

Kedysi sa ľudia spoliehali na to, že ak každý človek bude mať slobodný prístup k výmene informácií a k vedeckým poznatkom, tmárom a šarlatánom odzvoní umieračik. Niekedy sa zdá, že sa stal skôr pravý opak a internet umožnil, aby sa hlúposti šírili nevídaným tempom.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť