Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Prípad sériového vraha Zodiaca sme ti na EMEFKA predstavili aj v samostatnom článku a pred nejakým časom sme ťa informovali aj o tom, že sa istému mužovi údajne podarilo prelomiť jednu z jeho šifier. Ale teraz sa zdá, že niektorí vyšetrovatelia majú jasno o identite tohto záhadného vraha.

Zodiac je prezývka amerického vraha, ktorý bol aktívny koncom 60. rokov v Severnej Kalifornii. Polícii sa ho nepodarilo vypátrať. Pripisuje sa mu 5 potvrdených obetí, 2 zranení, pričom do úvahy prichádza možnosť, že zabil 28 ľudí. On sám v jednom zo svojich listov tvrdil, že zavraždil 37 ľudí.

Profimedia

Prelomili len minimum jeho šifier

Polícii a novinárom posielal výsmešné listy a šifry, ktoré údajne mali obsahovať jeho pravú identitu. V čase Zodiacových vrážd sa podarilo rozlúštiť len jednu jeho šifru, druhú rozlúskli špecialisti FBI koncom roka 2020. Tretiu zase podľa vlastných slov za dva týždne rozlúštil Fayçal Ziraoui.

Iní experti ale jeho slová spochybnili. Zodiac v rozkódovaných listoch tvrdil, že ho nikdy nechytia a že zabíja, pretože „je to ohromná zábava“ a že ľudia, ktorých zabil, budú jeho „otroci v raji“. Zodiacov prípad ostal bez riešenia a už asi len málokto dúfal, že sa identitu vraha podarí odhaliť.

Profimedia

Identita vraha rozlúštená?

40-člennému tímu vyšetrovateľov, forenzných expertov, policajtov, vyšetrovateľov a novinárov sa to ale vraj podarilo. Podľa nich bol Zodiacom Gary Francis Poste. Prečo si to myslia? Na čele mal veľmi podobné jazvy ako páchateľ, ktorého popísali svedkovia a stopy sa našli aj v Zodiacových listoch. Jen Bucholtz, ktorá na prípade pracovala, tvrdí, že práve Posteho celé meno je kľúčom k dekódovaniu jednej vrahovej šifry. Ak z listu odstránime písmená, ktoré sa nachádzajú v jeho mene, objaví sa úplne nová správa. Gary Francis Poste zomrel v roku 2018.

Pre presnosť ale treba dodať, že so závermi vyšetrovateľov iní experti nesúhlasia. Podľa nich je ich tvrdenie postavené len na nepriamych dôkazoch. Tom Voight, jeden z popredných expertov na Zodiacov prípad, označil závery tímu za „totálnu hovadinu“. Prípad je tak podľa FBI stále otvorený.

Profimedia

Čítaj ďalej: Muž vraj za dva týždne prelomil šifry vraha Zodiaca


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.