Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Násťročným momentálne učarovali plastické operácie tváre. Nemáme na mysli zmenšenie nosa, či odstránenie jaziev z pádu z bicykla. Chcú byť dokonalí presne ako ich Snapchat filtre.

Stalo sa úplne bežným, že predtým, ako pridáme nejakú fotografiu na sociálnu sieť, ju najskôr ,,jemne“ upravíme. Fotku môžeme zosvetliť, orezať, pridať iný odtieň, dopísať text. Možností je naozaj veľa, no problém nastáva vtedy, keď prestávame rozmýšľať nad tým, čo je realita a čo len spomínaná sociálna sieť. Nuž, toľko strávených hodín na internete rolovaním ,,dokonalých“ fotiek zrejme narobilo viac zla, než sme si mohli predstaviť. Ale áno, dalo sa to čakať.

Snapchatová dysmorfia. Takto sa nazýva psychické ochorenie, ktoré v poslednej dobe postihuje tínedžerov. Za toto ochorenie môžu rôzne sociálne siete, kde sa dá meniť filter fotografie, ktorú chceme zverejniť. Mnohé štúdiá hovoria o tom, že vznik takejto choroby je výsledkom toho, že sociálne média negatívne ovplyvňujú sebaúctu a zvyšujú riziko problémov duševného zdravia. V správe od Úradu pre národnú štatistiku z roku 2015 sa uvádza, že viac ako štvrtina tínedžerov, ktorí používajú sociálne siete viac ako tri hodiny denne, majú problémy súvisiace s duševným zdravím.

Plastický chirurg Esho presviedča mladých ľudí, že plastická operácia založená na vzore filtrov, nie je správna. ,,Dnes vidíme svoje vlastné fotografie dennodenne. Stále sa na seba pozeráme a kritizujeme, a to len preto, lebo sa porovnávame s druhými. Samotné filtrované verzie fotografií sú v poriadku. Problém nastáva až vtedy, keď chce človek vyzerať presne ako jeho obraz aj v skutočnosti,“ povedal Esho.

Ľudia prestali chodiť na kliniky krásy s fotkami celebrít a ich vzorov. Nosia si tam svoje vlastné, upravené verzie. Táto porucha sa nazýva aj BDD (Body Dysmorphic Disorder), a podľa mnohých tu už bola oveľa skôr, než existovali sociálne siete. Ide o ľudí, ktorí sa až prehnane zaoberajú svojím vzhľadom. No a to, že vidia dokonalé fotky na sociálnych sieťach, im značne škodí. Veď, kto už len môže prísť za chirurgom so svojou prefiltrovanou fotkou a žiadať od neho, nech ho chirurg ,,nejako“ upraví? Mnohí chirurgovia však posielajú týchto ľudí rovno za psychológmi, pretože takýto ľudia potrebujú odbornú pomoc a nie plastiku.

Zdroj: independent.co.uk


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.