Tínedžeri si postavili vlastné lietadlo: Preleteli na ňom z Kapského Mesta až do Káhiry

Let sa, samozrejme, nezaobišiel bez komplikácií.

Zdroj: Ross Parmly / Unsplash

V Egypte úspešne pristálo lietadlo, ktoré postavila dvadsiatka juhoafrických tínedžerov. Štvormiestny stroj vyštartoval pred troma týždňami z Kapského Mesta. Na svojej 12-tisíc kilometrov dlhej ceste absolvoval medzipristátia v Namíbii, Malawi, Etiópii, Zanzibare, Tanzánii a Ugande. V týchto destináciách viedli motivačné prednášky pre rovesníkov.

Tínedžeri rôzneho pôvodu a z rôzneho prostredia postavili Sling 4 za tri týždne z dielov, ktoré vyrobili v juhoafrickej Airplane Factory. Pod vedením skupiny skúsených inžinierov a v kontrolovanom prostredí pritom museli, okrem iného, pospájať aj tisícky malých súčiastok. Mladých šikovných staviteľov počas letu sprevádzalo druhé lietadlo Sling 4 s profesionálnymi pilotmi.

Zakladateľka projektu U-Dream Global, 17-ročná pilotka Megan Werner, je úspechom nadšená. „Zmyslom tejto iniciatívy je ukázať Afrike, že ak sa pre niečo rozhodnete, všetko je možné,“ skonštatovala Megan, ktorá ako jedna zo šiestich členov skupiny získala pilotnú licenciu. Práve táto šestka sa následne striedala pri pilotovaní.

View this post on Instagram

Meet Agnes @kea_aggie_03 , a 15 year old teen engineer who played a pivotal role in the #aircraft build for the #CapeToCairo and back challenge. ———————————————— The #Sling4 airplane was built by 20 teenagers from diverse backgrounds in #SouthAfrica and Agnes never really thought about #aviation prior to this event with non-profit organizers, #UDreamGlobal . However, since her participation, Agnes now has a passion for helping to bridge the gap in aviation for pilots who are color blind. Her goal is to enter into a profession as an ophthalmologist and travel to smaller airports around #Africa giving eye exams to pilots in need as many of them reside far away from eye doctors. ————————————— Agnes was recently awarded her certificate of completion as an aircraft builder and is participating in the first leg of the #flight journey to #Cairo, but she along with her #flightteam are in need of your #help . No amount given is too small. ————————— All proceeds from your #charitablegiving will aid with fuel costs, landing fees, excursions as the teens deliver motivational speaking hoping to inspire other #teenagers in the various countries they visit.———————————— Donations to this project can be made at at https://www.backabuddy.co.za/champion/project/cape-to-cairo through June 30th, 2019. ———————————— If unable to #donate ; repost, retweet, tag your contacts & share this amazing reality along with the donation link on your platforms. 🙏🏾 – – – – – – – – – – #OWOW2017 #InOurWayOnOurTerms #LiveLoveLaughThrive #OurWorldOurWay2017 #CapeToCairoChallenge #InspiringTeens #AnythingIsPossible #GreatCause #Donations #Charity #DonateNow #Fundraise #Fundraiser #GoodCause #CharityFundraiser #Egypt @ourworldourway2017

A post shared by U Dream (@udream_global) on

Let sa neobišiel bez komplikácií. V etiópskom hlavnom meste Addis Abeba mali problémy s dotankovaním. „Keď sme sa k nemu konečne dostali, sprievodnému lietadlu začalo unikať palivo, takže nemohli letieť s nami, a ostali sme len dvaja – Driaan van den Heever, a ja,“ opísala Megan s tým, že tiež mali obavy z letu ponad Sudán, v ktorom vládnu nepokoje.

Posledná časť cesty, z Addis Abeby cez Asuán do Káhiry, tak skutočne otestovala odvahu mladých letcov. „Driaan van den Heever a ja sme 10 hodín leteli sami, bez sprievodného lietadla, len dvaja tínedžeri bez podpory,“ priblížila Megan. Hodinu po vstupe do egyptského vzdušného priestoru narazili na problém s jedným z avionických systémov. Namiesto plánovaného pristátia na medzinárodnom letisku v Káhire sa teda rozhodli zosadnúť na najbližšom domácom letisku.

„Spôsobilo to menšie zmätky, ale bolo to v záujme bezpečnosti,“ skonštatoval Meganin otec, komerčný pilot Des Werner. „Nakoniec to bol len uvoľnený spoj. Dokázali ho opraviť, ale trošku dlhšie trval byrokratický proces, pretože museli vyplniť správu,“ doplnil.

„Keď sme pristáli v Egypte, chceli nás zatknúť, vziať nám pasy a licencie, no našťastie, po asi štyroch hodinách, sa všetko vyriešilo, mohli sme ešte trochu dotankovať a pokračovali sme do Asuánu. Potom sme leteli z Asuánu do Káhiry. Pristáť tu bol skutočne úžasný pocit,“ uzavrela s nadšením Megan.

Zdroj: SITA

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Nové meme ti ukáže, aký je rozdiel medzi introm a outrom z anime

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME