Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Možno poznáš ten pocit. Od rána sa cítiš vyčerpaný a nedokážeš sa celý deň s vypätím všetkých síl prebrať. Nalievaš sa kávou, energeťákmi, no jediný výsledok, ktorý sa k tebe dostaví, je ten, že ti srdce bije ako zvon a večer nevieš zaspať.

Potreboval by si rýchlo vzpružiť, no netušíš, ako na to. A povinnosti, samozrejme, nepočkajú, potrebuješ robiť veci do školy alebo práce. Skrátka, na to, aby si bol neaktívny, nemáš čas.

Prinášame ti preto zopár tipov, ktoré ti môžu pomôcť „prebrať sa“ a cítiť sa tak lepšie. Niečo z toho by ti mohlo pomôcť, no, samozrejme, na každého z nás funguje niečo iné.

1) Zbytočné stresovanie

Emócie vyvolané stresom dokážu spotrebovať veľké množstvo energie. Mnohokrát začneme predčasne stresovať a zbytočne si spôsobovať úzkosť. Je potrebné vedieť, ako predísť stresu, a keď už príde, dokázať ho odbúrať. Pomôcť by ti mohla nejaká fyzická aktivita a činnosti, pri ktorých sa zrelaxuješ. Napríklad tanec alebo dobrá kniha.

2) Cvičenie

Ak sa cez deň fyzicky vyčerpáš, budeš mať aj lepší spánok. Pohyb a fyzická aktivita taktiež dodávajú bunkám viac energie na spaľovanie a cirkulujú kyslík. Spôsobujú, že tvoje telo uvoľní adrenalín a noradrenalín, čo je stresový hormón, ktorý zapríčiní, že sa budeš cítiť nabudený. Skús si zacvičiť hneď ráno, ešte pred prácou. Ak nie si práve fitness nadšenec, pomôcť by ti mohla aj krátka prechádzka.

Shutterstock

3) Uľahči si život

Jedným z hlavných dôvodov únavy je prepracovanosť. Naložíme si toho na plecia toľko, že nezvládame ani základné činnosti, resp. tie, ktoré by sme pri pomalšom tempe spravili bez problémom a prekonávania sa za omnoho kratší čas.

Ak máš toho priveľa, skús sa zamyslieť nad svojimi prioritami. Tých menej dôležitých vecí sa zbav. Staneš sa produktívnejším a budeš menej vyčerpaný.

4) Hudba

Počúvaj živú, rezkú hudbu. Keď uprednostňuješ pomalé piesne, potom je logické, že sa ti chce nonstop spať. Ak máš zvyk popri práci počúvať hudbu, radšej si púšťaj energickejšie, rytmickejšie melódie, ktoré ťa budú držať v „strehu“ a nebude sa ti z nich driemať. Taktiež je lepšie počúvať songy s optimistickejším textom, ak chceš znovunadobudnúť stratený elán.

Shutterstock

5) Pracuj energicky

Keď sa budeš hýbať rýchlejšie, robiť prudkejšie pohyby, zrýchli sa ti tep a takisto aj metabolizmus. Ak budeš pracovať energickejšie a trošku sa pri sedavej práci aj rozhýbeš a rozprúdiš pulz, hneď sa začneš cítiť „živšie“.

6) Jedz často, no v malých dávkach

Telo potrebuje odniekiaľ čerpať energiu a káva, bohužiaľ, nie je zdrojom vitamínov ani minerálov. Avšak, pravidelný prísun živín pomáha zásobovať mozog a pôsobí proti vyčerpaniu. No keď sa, ľudovo povedané, „prežieraš“ a za každým jedlom sa cítiš na prasknutie, nepomáha to okrem tvojej štíhlej línii ani tvojej energii.

Preto sa pri nadmernej únave odporúča konzumácia potravín s nízkym glykemickým indexom, čiže takých, ktorých cukry sa vstrebávajú pomaly. Tam patria napríklad orechy, olivový olej, brokolica a strukoviny.

Shutterstock

7) Napi sa… vody!

Voda je jediná látka, pri ktorej sa preukázal účinok zvyšovania výkonnosti pri všetkých náročných športových disciplínach. Únava patrí k jedným z prvých príznakov dehydratácie organizmu, preto dbaj aj na to, aby si stále dodržiaval pitný režim.

8) Zdriemnutie

Niekedy pomáha dať si počas dňa desaťminútového šlofíka. Možno si sám postrehol, že po takomto krátkom zdriemnutí nadobudneš viac energie ako po dlhom spánku.

9) Využi kofeín vo svoj prospech

Kofeín pomáha udržiavať bdelosť, no je potrebné ho užívať uvážlivo. Posedenie pri šálke kávy naozaj zvýši aktivitu a môže ti pomôcť nadobudnúť stratenú energiu. No netreba to preháňať, pretože potom bude výsledok kontraproduktívny.

Tým, že do seba poobede naleješ štyri šálky kávy, spôsobíš akurát to, že sa ti roztlčie srdce a v noci nebudeš môcť ani za svet zaspať. Čiže sa tak dostaneš do nekonečného kruhu únavy. Pri kofeíne je potrebné byť uvážlivý a poznať tú správnu mieru.

Shutterstock

10) Striedaj činnosti

Ak pracuješ za počítačom, môže sa ti stať, že sa cítiš po pár hodinách zaspatý a bez života. Mohlo by ti pomôcť na chvíľu zmeniť činnosť a napríklad upratať skrinku či umyť riad. Oči a aj hlava si oddýchnu a trošku ťa to preberie k životu.

11) Menej alkoholu

Alkohol má sedatívny účinok, čiže je logické, že aj keď piješ málo, ráno sa cítiš ospalo. Preto je najlepšie (ak máš takýto problém) cez týždeň, keď musíš vstávať do práce, vôbec nepožívať alkohol.

12) Rozprávaj sa so svojimi priateľmi

Rozhovor s kamošom či známym ti tiež môže pomôcť prebrať sa. Hlavne, ak je ten druhý energickou osobou. Trošku elánu po rozhovore s ním sa nalepí aj na teba.

Shutterstock

13) Doplň vitamíny

Pokiaľ sa cítiš unavene až príliš často, možno ti chýba nejaký vitamín. Skús doplniť napríklad B, C a kúpiť si doplnky s obsahom magnézia, ženšenu či ginka. Je možné, že naozaj trpíš akútnym nedostatkom týchto látok, a to je dôvodom, prečo sa cítiš tak príšerne.

14) Žiadna cigaretka

Samozrejme, všetci vieme, že ohrozuje zdravie. No málokto vie, že fajčenie spôsobuje nespavosť, následkom ktorej si v noci poriadne neodpočinieš a na druhý deň sa budeš cítiť vyčerpaný.

Shutterstock

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.