Greta sem, Greta tam. Je jedno, či s ňou súhlasíš, máš ju rád alebo nie, ale jedno si musíme priznať. Mali by sme byť ohľaduplnejší k našej planéte. Máme len jednu a mali by sme sa snažiť zachovať ju pre budúce generácie. Ak si jedným z tých ľudí, ktorým osud našej Zeme nie je úplne ukradnutý a chceš pre to niečo robiť, môžeš sa inšpirovať našimi tipmi.
1. Zmenši svoj odpad
Samozrejme, že nie je úplne jednoduché žiť zero waste život, ak nesedíš doma a neživí ťa nejaký sponzor. Popri všetkých povinnostiach, škole a práci len málokomu zvýši čas na to, aby behal hore dole kvôli jednému nákupu, iba preto, aby z neho napokon vznikol čo najmenší odpad.
Dá sa to však aj menšími krokmi. Napríklad môžeš vymeniť svoju kozmetiku a drogériu za alternatívy, ktoré sú šetrnejšie nielen k životnému prostrediu, ale aj k tvojmu telu. Môžeš si napríklad kúpiť tuhý šampón, mydlo, dokonca aj zubnú pastu, ktorá nebude v plastovej tube.
Drogérie, v ktorých si môžeš načapovať čistiace prostriedky, rastú ako huby po daždi, preto sa môžeš obalov zbaviť aj v tomto zákutí tvojho života. Plastové fľaše nahradíš jednou, ktorú môžeš používať znova niekoľko dlhých mesiacov, ba až rokov. Podobne sa to dá aj s pohárikom na kávu, za ktorý ti dokonca niektoré kaviarne dajú odmenu v podobe nižšej ceny.
2. Premýšľaj viac pri nakupovaní
Odpad môžeš zmenšiť aj tým, že nebudeš zbytočne nakupovať veci, ktoré budeš následne vyhadzovať. Dá sa to však aj nákupom oblečenia v sekáči, vďaka čomu mu dáš druhú šancu. Okrem toho je momentálne veľa lokálnych značiek, ktoré vytvárajú oblečenie aj doplnky upcykláciou alebo recykláciou.
Napríklad značka Bagbet vytvára super módne kúsky upcyklovaním, od PureLove si môžeš kúpiť peňaženku vyrobenú z krabice od džúsu a všetko to zabalíš následne do batohu od WakiVaky. A to je len malé percento slovenských značiek, ktorým na našej planéte záleží. K novému oblečeniu môžeš prísť napríklad aj na Swapoch.
Viaceré veci, ktoré používaš, môžeš vymeniť za také, ktoré sa dajú opätovne použiť alebo recyklovať. Okrem bežných vecí, ako je vyššie spomínaná fľaša na vodu či pohár na kávu, si môžeš zaobstarať aj príbor, ktorý využiješ napríklad pri cestovaní.
Čo sa týka žien a ich nevyhnutných hygienických potrieb počas menštruácie, aj tie sa dajú vymeniť za ekologickejšie alternatívy. Výborným produktom je menštruačný kalíšok, ktorý okrem toho, že je ekologický, má aj mnoho ďalších výhod, ktoré viaceré dámy ocenia.
3. Hýb sa viac po vlastných
Áno, aj tým, že obmedzíš svoje vyvážanie sa v dopravných prostriedkoch, urobíš dobre nielen našej planéte. Ak ti to vyhovuje, tak vymeň autobusy za chodenie peši, prípadne využi bicykel alebo skate, korčule, je to na tebe. Vždy, keď máš možnosť, vydaj sa po vlastných namiesto vyvážania sa v aute alebo mestskou dopravou.
4. Vykašli sa na plasty, ktoré sú zbytočné
Slamky. Hovorí sa o nich už niekoľko rokov, niektoré reštaurácie ich kompletne vymenili za cestovinové, papierové alebo z bio plastov či znovupoužiteľné, oceľové. Áno, jedna vec je, že či naozaj potrebujeme slamky a nedokážem piť z pohárov, ako sme pili predtým, než vôbec slamky existovali.
Ak si však fanúšikom drinčíkov, alebo jednoducho rád piješ so slamkou, nos si so sebou svoju vlastnú, kovovú alebo sklenenú. Takéto slamky už kúpiš aj v drogérii. Podobne aj náhradu mikroténových vrecúšok na ovocie a plastových tašiek na nákup. Viaceré obchody majú priamo v regáloch dostupnú alternatívu, ktorú môžeš pokojne použiť viackrát alebo je znovu použiteľná.
Pár tipov na záver:
• Nahradiť môžeš aj vatové tyčinky za také, ktoré nemajú paličky plastové. Rovnako sú dostupné aj zubné kefky, ktoré sú recyklovateľné. Taktiež môžeš vymeniť odličovacie tampóny za ich alternatívu, ktorá je určite aj pohodlnejšia, lacnejšia a jednoducho lepšia.
• Ak si ešte nezačal recyklovať, tak je načase.
• Nos si so sebou vždy bavlnenú tašku na prípadný nákup.
• Ak ti nechutí domáca voda z kohútika, namiesto kupovania balenej môžeš využiť filtrovaciu kanvicu, ktorá ti vodu prefiltruje.
• Siahni po kozmetike, ktorá je prírodná. Na Slovensku je mnoho značiek, ktoré takúto kozmetiku vyrábajú. Zväčša v nej nenájdeš škodlivé, “umelé“ zložky, ktoré ti môžu nejak škodiť. Niektoré sa dajú kúpiť bez obalu, prípadne v recyklovateľnom obale. Takéto prípravky sa ti môžu zdať drahšie, no vydržia oveľa dlhšie ako tie bežné.
• Neplytvaj. Elektrinou, vodou a všetkým, čím sa plytvať dá. Počas umývania zubov vodu zastav, počas mydlenia sa v sprche tiež, keď v miestnosti nie si, tak v nej vypni svetlo.
• Aj taká, pre niekoho triviálna, vec ako trblietky na tvár dokážu mať závažný dopad na životné prostredie. Sú to mikroplasty, ktoré sa dostávajú do vody, ktorú znečisťujú, nedokážu len tak zmiznúť a následne ich prijímame nielen my, ale aj zvieratá. Napríklad aj také, ktoré jeme. Existuje však alternatíva aj na toto – trblietky, ktoré nie sú vyrobené z plastov a dokážu sa rozložiť.
• Sleduj, od koho nakupuješ. Mnoho e-shopov a obchodov ti dokáže povedať detaily o svojich dodávateľoch a o tom, či je produkt nielen eko, ale či jeho nákupom podporuješ napríklad rozvoj hospodárstva v krajine a podobne.