Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.12.2022
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

6. február je Svetovým dňom bez mobilu. Nečudo, že takýto deň vznikol, keďže stále čoraz viac času trávime s mobilmi v rukách. Naša pozornosť sa triešti medzi virtuálny a reálny svet, čo má niekedy až fatálne následky.

Preto nie je občas na škodu nechať mobil odložený a nechytiť ho do rúk aspoň niekoľko hodín. Asi len málokto by teraz dokázal vydržať bez mobilu celý deň. Ak sa však chceš o to pokúsiť, máme pre teba niekoľko tipov, ktoré ti s tým pomôžu.

Giftpundits.com, Pexels

Vypínaj si internet v mobile

Internet je tým dôvodom, prečo trávime na mobiloch toľko času. Väčšina z nás má mobil v ruke kvôli tomu, že scrolluje sociálne siete. Prípadne sa hrá hry. Cez internet. Mnohí ľudia mávajú neustále zapnutý internet, dokonca aj v noci. Treba sa zamyslieť, čo ti ujde, ak náhodou nebudeš chvíľu online.

Mobily totiž existujú stále na telefonovanie, takže ak bude niekto od teba potrebovať niečo dôležité, tak v prípade, že nie si online, ti môže zavolať. Keď si nevypneš internet, neustále ťa rušia nejaké upozornenia, a to má za dôsledok, že berieš mobil stále do rúk.

Používaj letový režim

Ideálny spôsob, ako sa nenechať rušiť, je letový režim. Ak si jedným z tých ľudí, ktorému ľudia volávajú, píšu a si neustále kontaktovaný, toto ti môže pomôcť. Urči si konkrétny čas, keď si zapneš letový režim, napríklad od deviatej večer do deviatej ráno. Vďaka tomu však môžeš používať mobil na počúvanie hudby a nebyť pritom rušený.

Vymaž si aplikácie sociálnych sietí

Je to už s tebou veľmi zlé? Vymaž si aspoň na deň aplikácie, na ktorých tráviš najviac času. Viacero ľudí na Instagrame počas vianočných sviatkov vytvorilo výzvu, ktorej cieľom bolo vymazať si aplikáciu Instagram aspoň na pár dní. Ak vieš, že často len tak bezcieľne scrolluješ sociálne siete, no nijak zásadne ich k životu nepotrebuješ, vymaž si ich aplikácie.

Tracy Le Blanc, Pexels

Sleduj, koľko času tráviš na mobile

Existujú viaceré aplikácie, ktoré dokážu sledovať, na akých aplikáciách tráviš najviac času, dokonca ti vedia vyhodiť grafy, ktoré ti presne povedia, koľko času tráviš na mobile. Niektoré mobily majú takúto schopnosť už zabudovanú v sebe.

Každopádne, keď zistíš, že denne bezcieľne scrolluješ hodiny na sociálnych sieťach, tak sa opýtaj sám seba, či by si tento čas nevedel využiť lepšie. Určite máš pocit, že ani nevieš, kam uteká tvoj čas, a nič nestíhaš. No vidíš, presne tam.

Vypni si notifikácie

Jeden psychiater sa raz vyjadril, že nás ruší už len to, že máme mobil vyložený na stole vedľa seba. Pozornosť sa extrémne triešti, keď nás niečo neustále vyrušuje.

Náš mozog je stavaný tak, aby sa vždy sústredil na jednu hlavnú činnosť. Ak svoju pozornosť rozdeľujeme medzi ďalšie, menšie úlohy a robíme multitasking, sme neefektívni. Okrem toho, akonáhle si vypneš notifikácie, nebude ťa to toľko lákať, aby si mobil zobral do rúk.

Nastav telefón do odtieňov sivej

50 odtieňov sivej môže mať aj pozitívny účinok. Ak si ich nastavíš na svojom mobile, stane sa tvoj mobil pre teba menej atraktívnym. Pre návod, ako na to, použi Google, pre každý telefón je to iné. Dá sa to však nastaviť pre iOS, ale aj Android.

Cristian Dina, Pexels

Vymedz si konkrétny čas na mobil

Netráv celé dni na mobile. Sústreď sa na iné, zmysluplné činnosti. Urči si nejaké konkrétne časy, keď budeš na mobile. Vybavíš všetky správy od tvojich troch sledovateľov na Instagrame, prescrolluješ celý Facebook a je to. Môžeš tak urobiť napríklad ráno a večer a môžeš si byť istý, že ti nič dôležité neunikne.

Nechaj mobil doma

Ak ideš s niekým von, tak jednoducho nechaj mobil doma. Samozrejme, ako si zavoláš taxík, zistíš MHD-čku domov a podobne. Môžu sa o to postarať tvoji kamaráti. Prípadne, ak ideš s frajerom či spolubývajúcou von, tak si mobil brať nemusíš, lebo vracať sa budete aj tak spolu. No a predstav si, kedysi sme existovali bez mobilov a prežili sme to. Takže ani teraz to nebude úplne nemožné.

Zamysli sa nad tým, ako používaš svoj mobil

Využívaš ten mobil ty alebo on teba? Je veľmi jednoduché stať sa otrokom sociálnych sietí. Ony nie sú zlé, to len my ich vo veľmi častých prípadoch nevieme používať. Využívaj sociálne siete na inšpiráciu, nasávanie hodnotných informácií namiesto sledovania nejakých pseudo hviezd. Zamysli sa nad tým, či ti čas strávený na mobile niečo naozaj dáva a má to pre teba pridanú hodnotu.

Helena Lopes, Pexels

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť