Tipy a triky, ktoré uľahčia každé cestovanie a mal by ich každý poznať

Od nákupu leteniek cez balenie, až po ochranu pred zlodejmi.

Zdroj: Oleksandr Pidvalnyi, Pexels

Čoraz viac ľudí cestuje a stáva sa to obľúbeným koníčkom mnohých z nás. Môžu za to aj letenky za skvelé ceny, pri ktorých nemáš problém otočiť cez víkend Taliansko lacnejšie, akoby si šiel z jedného konca republiky na druhý. Väčšinou mávame v letenkách len príručnú batožinu, čo mnohým, hlavne ženám, komplikuje pri balení život.

Problémy sa pri cestovaní nemusia vyskytovať len pri balení. Môžu nastať aj počas cesty, prípadne, v tom horšom prípade, práve na dovolenke. Aby si sa im vyhol, zozbierali sme pre teba niekoľko dôležitých tipov a trikov, ktoré ti uľahčia cestovanie. Či už to bude na väčšiu vzdialenosť alebo menšiu.

Lacné letenky vyhľadávaj v inkognito móde

V prípade, že máš presný plán, kam by si rád zavítal, tak mnoho cestovateľov odporúča letenky vyhľadávať cez inkognito okno. Čím viac záznamov na konkrétnu letenku letecké spoločnosti zaznamenávajú, tým viac sa cena leteniek zvyšuje.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Ušetri nielen na letenkách

Existuje veľa stránok, ktoré ti dokážu nakombinovať letenky tak, aby ťa vyšli čo najlacnejšie, prípadne najrýchlejšie a podobne. Cez azair si môžeš dať na konkrétnu letenku aj mačičku, ktorá ti bude sledovať vývoj ceny letenky a upozorní ťa na každú zmenu ceny.

Travel blogeri majú hneď niekoľko odporúčaní, ako vieš ušetriť nielen na letenkách, ale aj na ďalšej preprave a ubytovaní. Mnohí z nich disponujú aj zľavovými kódmi, preto sa ti oplatí jeden z niektorých ich blogov prečítať.

Pri balení si veci roluj, aby sa ti lepšie vošli

Jedna vec je, že sa tie veci tak nepokrčia a druhá, že ak máš obmedzenú batožinu a potrebuješ do nej napchať trochu viac, tak je to ideálny spôsob. Rolovaním ušetríš mnoho miesta a vojde sa ti toho do kufra alebo batohu oveľa viac, ako si vôbec čakal.

Philipp Kämmerer, Unsplash

Nakúp si uteráky z mikrovlákna, ktoré sú spratné a rýchlo schnú

Perfektná vec na cestovanie, ak nebudeš ubytovaný v nejakom luxusnom hoteli a budeš sa (často) presúvať na rôzne destinácie. Mať so sebou osušku a uterák sa vždy zíde. Tie klasické by ti však zabrali aj pri rolovaní veľmi veľa miesta. Tie z mikrovlákna sú však perfektné, čo sa veľkosti týka, a tiež veľmi rýchlo schnú.

Zober si kusy oblečenia, ktoré sú vzájomne dobre kombinovateľné

Pri balení majú problém hlavne ženy. Ešte väčší, ak ideš do destinácie, kde bude rôznorodé počasie. Ideálne je vyskladať si „outfity“, ak nejdeš práve na nejaké dobrodružné cesty do hôr. Vyberaj oblečenie tak, aby sa ti dalo vzájomne veľmi dobre kombinovať. Nevláč so sebou šaty, ku ktorým potrebuješ konkrétne topánky, kabelku a ktovie, čo ešte.

Arnel Hasanovic, Unsplash

Zober si na letisko svoju vlastnú fľašu

Nenechaj zarobiť letisko na tom, že si smädný, ušetri na niečom takom, ako je voda. Zober si so sebou fľašku s vodou, ideálne znovupoužiteľnú, aby si ju mohol mať pri cestovaní stále pri sebe. Pred kontrolou stačí z fľašky vodu vyliať a následne si ju po kontrole znova naplniť vodou. Nik ti na to nič nepovie.

Označ svoju batožinu ako krehkú

Určite si už aj ty veľakrát videl, ako sa s batožinami na letisku zaobchádza. Rozhodne to nie je nejak citlivé, pretože na to, samozrejme, nie je čas. Ak chceš, aby si sa k svojej batožine dostal čo najskôr, môžeš si svoju batožinu označiť ako krehkú, vďaka čomu bude umiestnená navrchu.

Rockos Modern Life 90S GIF - Find & Share on GIPHY

Urob si kópie svojich dokladov

V prípade, že by sa ti stalo nejaké nešťastie a prišiel by si o doklady, toto ťa zachráni. Ideálne je uložiť si ich do mailu alebo na nejaké iné úložisko, ku ktorému sa nebudeš mať problém dostať. Vyhneš sa tak mnohým komplikáciám.

Zober si so sebou externú batériu

Toto snáď netreba ani pripomínať, no pre istotu. Možno si aj myslíš, že tvoj mobil toho veľa vydrží a večer si ho nabiješ po príchode do ubytovania, no nie vždy to tak musí byť. Budeš používať mapy, zapínať dáta, čo spôsobí, že ani nebudeš vedieť ako, a mobil sa ti vybije.

Kylie Anderson, Unsplash

Kúp si falošnú peňaženku, aby si zmiatol vreckárov

Ideálne je, samozrejme, nosiť peňaženku tak, aby sa k nej zlodeji len tak nedostali. Ak si však dáš falošnú peňaženku do zadného vrecka, odpútaš pozornosť od svojich naozajstných cenností. Viac tipov, ako oklamať zlodejov, si môžeš prečítať aj v tomto článku.

Zober si so sebou igelitku alebo aj dve

Toto pravidlo platí nielen pre cestovanie, ale aj festivaly. V prípade, že zmokneš a do tvojho ubytka je to ďaleko, musíš sa prezliecť a mokré veci si dáš do igelitky. Nebudeš mať tak zvyšok vecí od nich mokrých. Taktiež je fajn dať si na svoju batožinu vodeodolný návlek, prípadne ti stačí umiestniť do batohu sáčok na odpadky a baliť veci do neho.

Druhú igelitku je dobré zobrať si so sebou na špinavé veci. Nebudú ti tak od nich smrdkať tie, ktoré máš čisté. Prípadne si na ne môžeš zobrať zip-lock sáčok.

Rebecca Aldama, Unsplash

Stiahni si Google mapy na offline používanie

Ušetríš tak svoje dáta, a tiež batériu v mobile. Navyše, v niektorých krajinách ti dáta nemusia fungovať, a tak budeš nútený prejsť na ich karty. Dáta tam však vedia byť buď poriadne pomalé, alebo príliš drahé.

Zober si lieky, ktoré ti pomôžu v tom najhoršom

Vždy treba mať po ruke svoju „lekárničku“. Nikdy nevieš, čo sa môže stať, preto treba mať so sebou základnú výbavu „prvej pomoci“. Môžu sa ti zísť tabletku na bolesť, žalúdok či kvapky do očí. Jednoducho, treba myslieť na všetko.

Thought Catalog, Unsplash

Peniaze si vyberaj z bankomatu, nevyužívaj zmenárne

Mnoho cestovateľov pri cestovaní odporúča vyberať si peniaze priamo z bankomatov. Treba si však pred cestou zistiť, či s tvojou kartou budeš schopný vyberať si v danej krajine peniaze a aké sú tam poplatky. Vždy sa viac oplatí využiť bankomaty, ako zmenárne.

Pri platbe kartou a výbere z bankomatu sa ti môže ponúknuť možnosť prepočítania na euro alebo miestnu menu. Výhodnejšie je platiť v miestnej mene.

Nos so sebou v každej taške pero

Ani netušíš, kedy sa ti môže hodiť. Nielen pri zbieraní telefónnych čísel od tvojich letných lások.

Artem Beliaikin, Unsplash

Vlhčené utierky a detský púder sú nevyhnutnosť

Keď si na ceste a nemáš k dispozícii sprchu, prípadne si sa spotil trochu viac, ako si očakával, vlhčené utierky sú ideálna voľba. Stačí sa nimi poutierať a budeš sa znova cítiť ako človek. Rovnako aj detský púder ti môže pomôcť, keď sa ti spotia nohy, prípadne iné časti tela.

Využi telku na nabíjanie tvojho telefónu

Mnohokrát si automaticky vezmeš so sebou len kábel na nabíjanie, bez samotného adaptéra. Keď nemáš so sebou notebook, nemáš si ten USB kábel kam pichnúť a si stratený. Väčšina televízorov však už má USB vstup a môžeš si tak nabiť mobil vďaka televízoru. 

Jeroen den Otter, Unsplash

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ilustrácie, ktoré zdôrazňujú, prečo je hudba v našich životoch dôležitá

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME