10 činností, ktoré ti pomôžu nakopať melancholickú jesennú náladu

Nedaj jesennej „depke“ šancu!

Zdroj: Alex Geerts, Unsplash

Dni sa pomaly, ale isto skracujú, čoraz skôr sa stmieva a spoza okien máme výhľad na sivú oblohu. Jeseň dokáže byť veľmi pekná, no zároveň aj pochmúrna a pre niekoho depresívna. S pribúdajúcim dátumom v kalendári pribúdajú aj vrstvy oblečenia, ktoré si na seba musíme dávať.

Ak si jeden z tých, pre ktorého je jeseň synonymom depresívnej a ponurej nálady, máme pre teba niekoľko tipov, ktoré by ti ju mohli pozdvihnúť.

Jedz zdravo

Ak si túto dovolenku nestihol to svoje super telo, tak na ňom môžeš začať makať už teraz. Keď budeš jesť zdravo, budeš sa cítiť lepšie nielen fyzicky, ale odrazí sa to aj na tvojom mentálnom zdraví. Dodaj telu poriadne veľa vitamínov v podobe ovocia a zeleniny a nezabudni to vyvážiť ostatnými živinami. Samozrejme, že každému občas ujde nejaký ten fastfood, ale nemusí to byť zvykom.

Hýb sa

Nepovieme ti, že by si mal cvičiť alebo behať. Nie každého to baví. Avšak mať denne dostatok pohybu je veľmi dôležité, a to neplatí len počas jesene. Rob pohyb, ktorý baví teba. Či už je to tanec, behanie, lezenie alebo obyčajná prechádzka. Pri pohybe sa ti uvoľňuje hneď niekoľko hormónov, ktoré sú zodpovedné za to, že sa po cvičení cítiš uvoľnený a šťastný.

Dog GIF - Find & Share on GIPHY

Vstávaj skôr

Ak vstávaš o piatej ráno, tak to nedáva logiku. No ak vstávaš o ôsmej ráno, môžeš svoj budík posunúť o hodinu skôr a užiť si tak slnečné lúče, ktoré ti večer tak veľmi chýbajú. Môžeš sa ísť prejsť, prípadne si ísť zabehať, a ideálne bez toho, aby si neustále hľadel do mobilu.

Vymeňte s kamarátmi krčmu za zábavu

Určite sa bavíte s kamarátmi aj v krčme, o tom niet pochýb, no čo takto vyskúšať nejakú skupinovú zábavu v podobe escape room alebo laser tag? Zažijete niečo nevšedné a určite sa vám pri hre vyplaví dostatok endorfínov, pri ktorých zabudneš, že vonku prší už 24 hodín vkuse. Okrem toho, táto forma zábavy nie je vôbec limitovaná počasím vonku.

Shutterstock

Čítaj knihy

Cez leto si bol rozlietaný, no teraz, keď je vonku zima a pochmúrno, je ideálny čas na zababušenie sa do deky a otvorenie nejakej knihy. Neexistuje niečo také, že teba čítanie kníh nebaví. Stačí zájsť do kníhkupectva a nechať si poradiť. Momentálne nájdeš na trhu mnoho zaujímavých knižiek od sci-fi, cez romány, až po reportáže z prostredia slovenskej politiky.

Daj si detox

Cez leto často popijeme veľké množstvá alkoholických nápojov a rovnako je to aj s jedením. Sme na dovolenkách so švédskymi stolmi, chceme ochutnávať tunajšie jedlá. Daj si osobnú výzvu, počas ktorej minimálne mesiac nebudeš piť žiaden alkohol a vylúčiš zo svojho jedálnička napríklad sladkosti alebo nezdravé veci ako vyprážané jedlá a podobne. Uvidíš, že sa po pár dňoch budeš cítiť oveľa lepšie.

Anthony Tran, Unsplash

Buď offline

V dnešnej dobe je viac nevšedné byť offline ako online. Telefóny so zapnutým internetom máme pri hlave aj počas spánku. Bojíme sa, že nám niečo v tej záplave informácií utečie, preto neustále scrollujeme všemožné sociálne siete. Môžeš si určiť aspoň hodinu denne, kedy budeš úplne offline, prípadne si vytvor pravidlo, že od deviatej večer do deviatej ráno budeš vždy offline. Neboj sa, ak budú kamaráti niečo chcieť, stále majú tvoje telefónne číslo.

Medituj

Je fajn občas úplne vypnúť a na nič nemyslieť. Zrelaxovať a nestresovať sa. Pusti si meditačný playlist, zapáľ sviečky, zhasni svetlá a nesústreď sa na nič iné iba na svoj dych. Nechaj všetky starosti zmiznúť aspoň na jednu krátku chvíľu počas dňa. Na začiatku sa ti môže zdať komplikované vydržať to aspoň desať minút, no treba trénovať. Uvidíš, že sa po čase budeš cítiť oveľa lepšie.

Tim Goedhart, Unsplash

Oddychuj

Áno, zapni si ten seriál bez akýchkoľvek výčitiek. Samozrejme, nie je v pohode, ak si za ním včera, predvčerom a celý týždeň sedel aj napriek tomu, že na teba čakajú iné povinnosti. Netreba však zabúdať, že v živote treba mať zdravý balans, a to sa týka aj oddychu.

Občas potrebujeme vypnúť a pozerať napríklad od youtubera 20 minút video, ktoré nemá pre nás žiadnu pridanú hodnotu. Takže ak si celý deň makal a najradšej by si si ľahol do postele k seriálu, vysvetli kamošovi, ktorý ťa silou mocou ťahá von, že aj zajtra je deň.

Venuj sa svojim koníčkom

Leto je už preč, nelietaš po výletoch a kúpaliskách. Ak vonku nie je to ideálne jesenné počasie ako z pozadia počítača, tak ostaň doma a venuj sa svojej záľube. Či už je to kreslenie, vyšívanie alebo skladanie lega. Prípadne začni robiť niečo, po čom si celý život túžil. Nikdy nie je neskoro učiť sa nové veci. A vystupovanie z komfortnej zóny má blahodárne účinky.

Jasmin Schreiber, Unsplash


Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
5 bláznivých konšpiračných teórií zo sveta Harryho Pottera

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME