Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Hovorí sa im sviatky pokoja, no slovo pokoj je úplné opozitum toho, čo sa odohráva vo viacerých domácnostiach počas vianočných sviatkov. Nervy, stres, všetci po sebe neustále kričia a každá maličkosť končí hádkou.

Keď už to nie je práve rodina, ktorá ti narušuje tvoj relatívny pokoj, tak sa nájde ešte niekoľko ďalších nástrah. Máme preto pre teba niekoľko tipov, ako prežiť sviatky v relatívnom zdraví.

Nezabúdaj dodržiavať pitný režim

Teraz nemyslíme konkrétne ten alkoholický, to ti pravdepodobne nemusíme pripomínať. Treba dopĺňať tekutiny, ktoré neobsahujú žiaden alkohol. Hlavne v prípade, ak popíjaš celé dni nejaké tie alkoholické nápoje. Taktiež ti to pomôže aj pri tom, aby si sa zbytočne neprejedal. Pitný režim je jednoducho dôležitý a netreba naň zabúdať.

Shutterstock

Aj oddych je dôležitý

Pred sviatkami sa naháňame za darčekmi, snažíme sa všetko stihnúť v rámci práce a ešte obletujeme náš domov s utierkami na prach. Netreba to preháňať ani s upratovaním, a už vôbec nie s prípravami.

Občas máme aj tak zbytočne plné stoly a príliš veľa darčekov pod stromčekom a zabúdame na to, o čom tie sviatky naozaj sú. Daj si preto vaňu, pozri si nejakú tú rozprávku v telke a miestami si aj vydýchni. Keď ťa láme na spánok, tak si zdriemni.

Čo s prejedeným žalúdkom?

Vianoce sú špecifické plnými stolmi, ktoré nás privádzajú do situácie, že nevieme, čo by sme skôr zjedli. Dávame svojim žalúdkom poriadne zabrať koláčmi, kapustnicami, šalátmi a kadejakými inými dobrotami. Nezabudni preto občas zjesť aj nejaké to ovocie, ktoré ti pomôže s trávením.

Na žalúdok niekomu dokáže pomôcť aj kola, prípadne, ak nemáš práve doma nejaký liek z lekárne, urob si zázvorový čaj. Ten prospieva tráveniu a okrem toho pomôže aj tvojej imunite, ktorá môže byť teraz oslabená. Okrem toho môžeš skúsiť aj za lyžičku sódy bikarbóny, ktorú má v domácnosti takmer každý.

Shutterstock

Dopraj oddych aj svojej hlave

Okrem toho, že si raz za čas vyložíš nohy, nesmieš zabúdať ani na oddych pre tvoju hlavu. Sviatky dokážu byť poriadne stresujúce, všetci sme následne podráždení a potom sa hádame. Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako sa môžeš postarať o svoje mentálne zdravie. Naše tipy nájdeš v tomto článku.

Okrem toho si môžeš prečítať aj dobrú knihu, dať si vaňu, ísť sa prejsť do prírody alebo rozmotávať svetielka, pri tých okamžite zabudneš na všetky svoje problémy a budeš mať len jeden, a to veľký.

Zabojuj s opicou

Povedzme si to na rovinu – počas vianočných sviatkov sa len ťažko vyhneš alkoholu. Poriadne sa preto na to priprav. Je pravda, že pred pitím je ideálne mať plný žalúdok, preto ak ideš na nejaký alkoholický záťah, daj si okrem koláčov aj niečo poriadne. Neopiješ sa tak rýchlo.

Okrem toho však v tvojej opici hrá najväčšiu rolu hydratácia. Pred pitím alkoholu sa teda poriadne napi veľa vody. Ak ťa večer čaká štefanská, je desať hodín ráno a už teraz vieš, že budeš večer naložený v liehu, počas dňa vypi viac vody, ako máš vo zvyku.

V prípade, že si to prehnal a ráno si sa zobudil s opicou, treba sa napiť. Ideálne je dať si minerálku, aby si si doplnil dôležité minerály, ktoré si z tela vyplavil. Ako inak, pomôže aj poriadny vývar a poriadne sa vyspať.

Odporúčame ti dať si banán, ktorým doplníš draslík, ktorý potrebuješ. Dozaista ti pomôže aj prechádzka na čerstvom vzduchu. Na raňajky si tiež môžeš dať vajíčka, ktoré obsahujú taurín, ktorý priaznivo pôsobí na pečeň.

Eiliv-Sonas Aceron, Unsplash

Niekoľko tipov na záver:

• Daj si magnézium, to prospieva tvojej hlave aj telu. Pomáha pri kŕčoch a tiež v stresových situáciách.

• Okrem magnézia ti pomôže aj nejaký bylinkový čaj, napríklad z levandule alebo medovky.

• Nezabúdaj, že sviatky sú hlavne o rodine a spoločných chvíľach s najbližšími. Je preto vhodné zahodiť na čas všetky nezhody a problémy za hlavu a nechať oddychovať nielen telo, ale aj hlavu.

Paige Cody, Unsplash

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.