Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Hoci sa nám tento rok zdá nekonečný, predsa sa blížime k jeho koncu. A spolu s koncom roka nás čaká aj vianočné obdobie. Mnohí z nás nemajú tento rok absolútne náladu na vianočné koledy a Popolušku v televízii trikrát denne. Neboj, rozumieme ti. A pomôžeme ti! V dnešnom článku ti prinášame zopár tipov, ako sa naladiť na tú správnu vianočnú atmosféru.

1. Zapáliť si vonnú sviečku je gestom, ktoré ťa určite dostane do sviatočnej nálady. Malé veselé ohníky jemne tancujúce na knôte sviečky obmäkčia každé srdce. Vyberieš si sviečku s vôňou škorice, ihličia alebo vareného vína? Naladiť sa na vianočnú atmosféru môžeš aj pomocou peknej vône. Stačí zatvoriť oči a tvoje čuchové bunky ťa prenesú do 24. decembra.

2. S Vianocami a so silvestrovským večerom máme isto mnohí z nás spojené určité filmy či pesničky. Či už sú to tie tradičné, ako je klasický Mrázik, či menej tradičné, ako je Smrtonosná zbraň, väčšinu nášho času preležíme na pohovke a pozeráme každoročne tie isté filmy. Sviatočné filmy a hudbu si už ale môžeš odkrútiť v týchto dňoch a na Štedrý deň budeš mať text All I want for Christmas is you v malíčku.

3. Medzi tradičné vianočné aktivity ešte pred rokmi patrilo posielanie vianočných pohľadníc. Ale ruku na srdce – kedy si naposledy poslal alebo dostal klasickú papierovú pohľadnicu do schránky? Spravme si tento rok krajším a pošlime našim blízkych sviatočnú, ručne písanú pohľadnicu namiesto emailov a SMS-iek.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/pile-written-postcards-disorder-postcrossing-footage-1088993306

4. Vianočný punč, vaječný likér či varené víno? Nemusíš zrovna holdovať alkoholickým nápojom, ale v tomto chladnom období teplý nápoj prehreje premrznuté telo. Ak ti nechutí alkohol alebo chceš pripraviť niečo vhodné aj pre deti, priprav si kakao a teplé mlieko, pridaj vanilkový cukor, škoricu či malé kúsky marshallow a čarovný vianočný nápoj je na svete.

5. Našu myseľ výrazne ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom sa nachádzame. Ak si z obývačky ešte stále neodstránil halloweenske tekvice, do vianočnej nálady sa nedostaneš ani na Štefana. Ak už máš na parapete vyššie spomínané vonné sviečky, stôl si môžeš ozdobiť čečinou vo váze a okno borovicovými šiškami a farebnými svetielkami.

6. Pravdepodobne si tento rok počul už asi miliónkrát, že v živote sa netreba nikam ponáhľať. Život je cesta, ktorú si treba užívať, nie nejaký cieľ. O Vianociach to platí dvojnásobne. Vytiahni zo skrinky staré rodinné albumy a prezri si fotografie v kruhu najbližších. Dočítaj knihu, ktorú si dostal ešte minulý rok na Vianoce. Nauč sa maľovať akvarelovými farbami. Spomaľ.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/pregnant-family-looking-through-photo-album-1018267549

7. Vianoce sú aj o pomoci druhým. Nie všetci mali v živote toľko šťastia ako my. Tých, ktorí zvyčajne nenachádzajú pod stromčekom nič, potešia aj malé a praktické darčeky. Starý suchý chlieb môžeš darovať psíkom v útulku. Ľudia bez domova ocenia teplé zimné ponožky či spodnú bielizeň. Obyvateľov domova sociálnych služieb poteší čokoláda, šampón či knižka. A v konaní dobrých skutkov nemusíš prestať ani po sviatkoch. 

8. Nič sa so sviatkami nespája tak ako jedlo. Konkrétne sladkosti. Vanilkové rožteky, perníčky, medvedie labky, štedrák, hviezdičky z lineckého pečiva… Už sa ti v ústach zbiehajú slinky a v mysli ti hrá Last Christmas? Nič sa nevyrovná doma pečeným sladkostiam. Pri pečení si oddýchneš od každodennej rutiny a naladíš sa na prichádzajúce sviatky.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/happy-funny-family-mother-children-bake-1563808297

9. Máš pocit, že vianočnú atmosféru ti v tomto hektickom období kazí ten stres naokolo? Času je ešte stále dosť, tak si sprav zoznam vecí, ktoré chceš stihnúť, a dátumy k nim. Napríklad, 12. decembra ozdobiť stromček, 16. decembra zabaliť darčeky atď. Nekaz si toto obdobie zbytočnosťami a sústreď sa len na skutočne dôležité záležitosti.

10. Vianoce nie sú o darčekoch. Vianoce sú o vzájomnej láske, priateľstve a súdržnosti. Naša spoločnosť je však nastavená tak, že sa od teba očakáva, že prichystáš svojim najbližším niečo pod jedličku. Nemusíš im ale nič kupovať. Cení sa tvoja snaha, nie cifra na účtenke. Do sviatočnej nálady ťa dostane aj ručná výroba darčekov. Pletený šál, košík dobrôt či tvoja maľba sú skvelými darčekmi pre rodinu aj známych.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/preparing-care-package-seasonal-gift-box-1827296672

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.