Tipy, ktoré ti pomôžu nestrácať čas a tráviť dni efektívnejšie

Ten moment, keď máš pocit, že všetci ostatní majú 48-hodinové dni.

Zdroj: Moose Photos, Pexels

Určite sa to stáva aj tebe, že sa ani nenazdáš a nevieš, ako stihol ubehnúť týždeň. Hovoríš si, že pred chvíľou bol len pondelok a zrazu je piatok. V prípade, že patríš k jedným z tých ľudí, ktorí majú neustále problém s manažovaním svojho času, máme pre teba niekoľko tipov, ktoré ti pomôžu napraviť to.

To do list

Každý máme nejaké povinnosti a akonáhle sa pred nejakú činnosť pridá slovo „musím“, tak sa nám stále menej chce. Ideálne je spraviť si v takýchto prípadoch to do list. Rozvrhnúť si celý deň podľa svojich povinností. Ideálne je vždy spraviť tú, ktorá sa nám chce najmenej, ako prvú.

Glenn Carstens-Peters, Unsplash

Mal by si vedieť, čo zvládneš

Urči si správne, čo dokážeš urobiť, a čo nie. Nehovor na každú aktivitu, projekt či prácu áno, ak si nie si istý, že to budeš stíhať, prípadne to nie je v tvojich silách. S náročnými úlohami sa budeš potom zbytočne trápiť a zaberie ti to veľa času. Maj na pamäti, že to, čo ťa baví, ti vždy pôjde viac od ruky.

Automatizuj si všetky povinnosti, ktoré sa dajú

Platenie účtov za teba vybavia trvalé príkazy, ktoré si môžeš nastaviť za pár minút v internet bankingu. Za prvé nebudeš na to musieť myslieť a nestane sa ti, že zabudneš a za druhé, ušetrí ti to čas.

Artem Bali, Unsplash

Urči si priority

Najväčší kameň úrazu každého, kto má problém zorganizovať si čas. Pivečko s kamošmi tam, kávička s bývalým spolužiakom a zrazu ti riady schnú v dreze týždeň. Treba si vedieť určiť priority.

Ak máš niečo, čo potrebuješ urobiť, tak je to trochu vyššie v rebríčku priorít ako pivo s kamarátmi. Ak nechceš prísť o pivo, ale chceš mať všetko hotové, musíš trochu vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a robiť napríklad vtedy, keď by si mal spať.

Zabi prokrastináciu

My vieme, že pri existencii nášho portálu je to veľmi ťažké, ale ak chceš niečo urobiť, tak musíš odložiť všetky veci, ktoré odvádzajú tvoju pozornosť. Nastav si pokojne aj časovač, pričom si určíš, že sa budeš napríklad 30 minút nepretržite venovať jednej činnosti.

V tomto čase však zabudni na scrollovanie sociálnych sietí, pozeranie gifiek alebo youtube videí. Musíš sa naučiť venovať svoj čas len jednej činnosti. V konečnom dôsledku zistíš, že to scrollovanie ti nič neprináša, práve naopak, uberá ťa o čas, ani nevieš ako.

Bored Never Ending GIF by amelietour - Find & Share on GIPHY

Neboj sa požiadať o pomoc

Ak nestíhaš a máš toho príliš veľa, tak požiadaj svoje okolie o pomoc. Napríklad s umývaním riadov, varením alebo inými povinnosťami, ktoré vedia urobiť aj druhí a tebe to ušetrí čas. Nabudúce, keď budú oni potrebovať pomoc, ty im budeš po ruke.

Aplikácie, ktoré ti pomôžu

Existuje veľké množstvo aplikácií, ktoré ti pomôžu sledovať si čas, ktorý si strávil pri určitej činnosti. Prípadne, keď sa chceš sústrediť na niečo konkrétne, môžeš si nastaviť mód nerušiť, ktorý už má mnoho telefónov aj notebookov. Podobne si môžeš svoje denné povinnosti zaznamenať do aplikácie a plánovať si do kalendára. Budeš si tam môcť rozumne rozvrhnúť čas.

KoalaParkLaundromat, pixabay

Nájdi si čas na oddych

Je dôležité máš vyhradený čas aj na relax. Mnohí z nás sa v dnešnej dobe len niekam ponáhľajú a chcú toho stihnúť čo najviac. Na sociálnych sieťach vidíme ako všetci niečo neustále robia a ty máš pocit, že oni majú 48-hodinové dni narozdiel od teba. Každý deň by si si mal nájsť aspoň 30 minút na oddych, keď nebudeš mať mobil v ruke a necháš oddychovať aj svoju myseľ. Pomôže ti to „refrešnúť“ telo aj myseľ.

Netreba zabúdať na koníčky

A pohyb. Ak pracuješ psychicky a veľa sedíš, tak je veľmi dôležité vyvážiť to aj fyzickou aktivitou. Pomôže ti to prísť na iné myšlienky a uvoľní ti to nielen telo, ale aj myseľ. Okrem toho by si nemal popri povinnostiach zabúdať aj na svoje koníčky. Je to ako vyvážená strava pre tvoju hlavu.

Hawk Talking GIF - Find & Share on GIPHY

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Niekoľko hrozných účesov, ktoré sú dôkazom toho, že byť plešatý je niekedy výhra

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME