Tipy, ktoré ti pomôžu udržať tvoju psychiku v dobrej kondičke

Netreba zabúdať na svoje psychické zdravie.

Zdroj: Dan Meyers, Unsplash

10. október je Svetovým dňom duševného zdravia, a preto je ideálny čas pripomenúť si, ako sa oň starať. Keď nás bolí zub, tak okamžite bežíme k zubárovi, ak si zlomíme nohu, tak ideme tiež k lekárovi. Tak prečo, keď je niečo v neporiadku s naším psychickým zdravím, len málokedy ideme za psychológom?

Je načase búrať stigmy o duševných chorobách a rovnako čas hovoriť o tom, že starať sa o svoje psychické zdravie je veľmi dôležité. Hlavne v dnešnej dobe, keď je na nás médiami vytváraný taký obrovský nátlak a sami sa strácame vo vlastných hlavách a myšlienkach.

O svoje mentálne zdravie sa treba starať rovnako ako o to fyzické. Apelujú na to psychológovia a terapeuti a nie nadarmo majú už aj decká v škole hodiny relaxu. Inšpiruj sa preto niektorými z našich tipov, ako sa môžeš starať o svoje psychické zdravie.

Športové aktivity

Pri športe zabiješ dve muchy jednou ranou. Postaráš sa o to fyzické i psychické zdravie. Nemusíš sa nútiť chodiť behať o piatej ráno. Občas stačí, že si dáš hodinovú prechádzku. Rob šport, ktorý ťa baví. Môžeš doma tancovať v izbe, cvičiť s vlastnou váhou alebo skúsiť nejaký kolektívny šport.

Vytvor z toho však pravidelný zvyk a zanedlho si nebudeš vedieť predstaviť deň bez pohybu. Pri športových aktivitách nachvíľu vypneš hlavu a hlavne, vyplavia sa ti hormóny, vďaka ktorým sa budeš cítiť skvelo.

Filip Mroz, Unsplash

Domáce práce

Uprac si izbu, pomôž mame umyť riady alebo len povysávaj. Prípadne sa môžeš schytiť a upiecť koláč. Toto sú činnosti, pri ktorých sa sústredíš na konkrétnu aktivitu a dokážeš na chvíľu vypnúť hlavu. Navyše, je to užitočná činnosť, ktorou potešíš aj ľudí okolo seba.

Čítanie

Čítanie nám pomáha doslova uniknúť z reality – na chvíľu sa odviažeme a prenesieme sa do úplne iných svetov. Alebo nám zas pomáha vzdelávať sa a osobnostne sa rozvíjať. Čítanie má mnoho pozitívnych dopadov na naše osobnosti. Môžeš čítať Harryho Pottera, časopis alebo články na internete. Nájde sa toho neúrekom.

Priscilla Du Preez, Unsplash

Kreatívne činnosti

Absolútne nezáleží na tom, či vieš kresliť alebo nie, ak ťa to baví, tak kresli. Alebo maľuj. Môžeš sa učiť vyšívať krížikovú výšivku, robiť rastlinné teráriá alebo skladať modely lietadielok. Je to na tebe. Počas takýchto činností stimuluješ v mozgu rôzne centrá, ktoré sa ti za to odmenia.

Meditácia

Niekomu to pripadá veľmi náročné len tak zostať a nemyslieť na nič, respektíve vnímať iba svoj dych. No spomeň si, kedy si naposledy len tak bol a nad ničím nepremýšľal? Nikam sa neponáhľal a nič nerobil? A neráta sa ležanie v posteli pred seriálom s mobilom alebo spánok.

Meditácia je skvelý spôsob, ako na chvíľu vypnúť od tohto rušného sveta. Navyše, čím viac ju budeš praktizovať, tým budeš mať jasnejšiu aj myseľ. Budeš schopný triezvejšie rozmýšľať, neunáhľovať sa a prídeš na to, že sa nie je kam ponáhľať.

Chill Yoga GIF by MOST EXPENSIVEST - Find & Share on GIPHY

Písanie

Môžeš si písať denník alebo občasník. Prípadne píš básne. Čokoľvek chceš ty. Keď budeš mať pocit, že máš toho strašne veľa v hlave, čo chceš vyriešiť, napíš si to na papier. Je to zázračná a tak jednoduchá vec. Niečo ako Dumbledorova mysľomisa.

Oddych

Samozrejme, nezabúdaj na oddych. Keď sa ti chce spať, ale ty musíš ešte urobiť to a hento, tak je niekedy lepšie ísť si pospať. Netreba na seba príliš tlačiť, lebo sa ani nenazdáš a zatlačíš sám seba do kúta, čo bude mať vážne následky. Nepotrebuješ ležať na infúzke v nemocnici kvôli vyčerpaniu. Plánuj si čas tak, aby si všetko stíhal a nemusel zbytočne stresovať.

Zach Betten, Unsplash

Hudba

Môžeš sa venovať nejakému hudobnému nástroju alebo si okrem vypočutia hudby doma vybehni na koncert. Niekedy sa oplatí ísť skúsiť aj niečo, čo možno nie je úplne tvoja šálka kávy. Napríklad koncert vážnej hudby alebo nejaký lokálny umelec, o ktorom si možno nevedel.

Príroda

Choď sa prejsť do prírody, zbierať hríby alebo si s kamarátmi naplánuj výlet. Ideálne je počas prechádzky nechať mobil v ruksaku a venovať sa ľuďom, s ktorými práve si.

Rozhovor s kamarátmi

Rozprávajme sa medzi sebou. Aj psychológovia apelujú na to, že sa síce medzi sebou bavíme na sociálnych sieťach, no zabúdame naozaj komunikovať. Nie sme k sebe už natoľko úprimní a otvorení, všetko vnímame veľmi povrchne, a tak o tom aj rozprávame.

Ak máš nejaký problém, s ktorým si nevieš dať rady, tak sa s ním zdôver kamarátovi, mame, komukoľvek, koho považuješ za vhodného. Rovnako sa však treba naučiť aj počúvať. Keď pri tebe sedí kamarát, tak nepozeraj do mobilu, ale venuj pozornosť jemu.

Talking Black And White GIF by Barbara Pozzi - Find & Share on GIPHY

Vypadni z online sveta

• snaž sa byť pri väčšine týchto aktivít offline

• vypínaj si na noc internet v mobile

• vytvor si pravidlo, že budeš, dajme tomu, od 21. hodiny až do 9. ráno vždy offline. Alebo si stanov aspoň jednu hodinu denne, keď budeš mimo internetu a mobil ani nevezmeš do ruky. Prípadne si urob jeden deň z víkendu vždy offline.

Užitočné tipy

Vytvor si výzvu: každý deň si venuješ aspoň 30 minút. Počas tohto času budeš meditovať, čítať, športovať alebo čokoľvek iné. Vytvor si návyk, keď si každý deň venuješ chvíľu pre seba.

Rob si zoznamy: každý deň si napíš, čo by si chcel urobiť, alebo si napíš zoznam na celý týždeň. Skvelé je tiež napísať si po každom týždni na malý papierik, čo ťa v tom týždni potešilo. Naučí ťa to tešiť sa aj z maličkostí. Netreba mať na seba príliš vysoké nároky.

• V jednom rozhovore sme raz našli dobrú myšlienku: Nevenujte čas tomu, čo sa vás netýka. Tomu, čo vám nič nedáva. Napríklad sledovanie instagramového profilu svojho bývalého. Alebo bezduché scrollovanie sociálnymi sieťami. Venuj ten čas radšej niečomu, čo má pre teba pridanú hodnotu.

Tráv čas osamote. Ak nemáš s kým ísť do kina či na párty, choď aj sám. V kine nepotrebuješ spoločnosť, aj tak pozeráš film. A na párty ani nevieš ako a spoznáš nových ľudí. Ver, že tam nebudeš sám, kto prišiel bez kamošov.

Vystupuj z komfortnej zóny. Snaž sa minimálne raz do týždňa urobiť niečo, na čo sa odhodlávaš. Prestaň o veciach hovoriť, čo by si urobil, keby… urob to. Niekedy sa bojíme úplne zbytočne.

Dan Meyers, Unsplash

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
11
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Parlamentnú debatu prerušil rehot poslancov, ktorí si uvedomili absurdnosť preberanej témy

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME