Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 25.3.2023
sk
Marián
cz
Marián
, Marian, Marius
Zdroj: ©Shutterstock

Tipy na vianočné príbehy, ktoré poslúžia ako adventný kalendár

Tieto knižné príbehy ťa naladia na blížiace sa Vianoce.

December je čas, keď všetci začíname žiť v očakávaní Vianoc. K tomu neodmysliteľne patria aj adventné kalendáre, pomocou ktorých môžeš odrátavať zostávajúce dni. V prípade, že patríš k milovníkom kníh, môžeš klasické sladkosti nahradiť aj knihami. Na pultoch kníhkupectiev môžeš nájsť niekoľko knižných publikácií, v ktorých sú kapitoly rozdelené tak, akoby boli predurčené stať sa novodobým adventným kalendárom.

Vďaka týmto knihám môžeš skĺbiť svoju obľúbenú činnosť – čítanie – s očakávaním najkrajších sviatkov v roku aj bez nadbytočného príjmu kalórií:

Maja Lunde – Snehová sestra

Kniha Snehová sestra, ktorú napísala Maja Lunde, je ako stvorená na predvianočný čas a prípravu na Vianoce. Snehová sestra je krehká ako snehová vločka, silná ako vianočné čaro, srdečná ako vrúcne priateľstvo, mystická ako plameň sviečky… Jednoducho, vyráža dych.

Štedrý večer sa blíži. Pre Juliana je to najkrajší deň v roku. Tento rok je však všetko iné. Julianova rodina prežíva hlboký smútok. Jeho sestra Juni ochorela a náhle odišla. Otec s matkou sú natoľko presiaknutí bolesťou, že na Vianoce nemajú ani pomyslenia. Zmenili sa na tiene niekdajších rodičov, stratili životnú radosť, fantáziu, družnosť a schopnosť počúvať.

Krátko pred Vianocami sa Julian zoznámi na plavárni s novou priateľkou Hedvigou. Červenovláska so zelenými očami je nesmierne zhovorčivá, priateľská a miluje Vianoce. Pozve Juliana na horúcu čokoládu do svojho vianočne vyzdobeného domu, kde každá izba dýcha nezabudnuteľnou žiarivou atmosférou umocnenou snehovými vločkami za oknom. Ale aj Hedviga skrýva ťaživé tajomstvo, ktoré musí Julian objaviť…

Jostein Gaarder – Vianočné mystérium

Vianočné mystérium z pera Josteina Gaardera predstavuje neuveriteľný príbeh nórskeho dievčatka, ktoré sa v predvianočnom ruchu stratí mame v obchodnom dome.

Dievčatko Elisabet sa prekvapivo ocitá medzi tými, ktorí putujú späť v čase do roku „nula“, aby boli v Betleheme pri narodení Jezuliatka. Ako ubúdajú storočia, pútnikov pribúda a sú medzi nimi nielen pastieri a postavy z dejín vianočného príbehu, ale aj ovce a anjeli. Elisabet so sprievodom sa však nepohybuje iba v čase, putuje zároveň v priestore – z Nórska na juh a spoznáva nové krajiny a útržky z ich histórie.

Michala Ries – 24 dní do Vianoc

Novinka 24 dní do Vianoc od slovenskej spisovateľky Michaly Ries je dokonalým adventným kalendárom pre všetky milovníčky romantiky, humoru, sarkazmu aj životných hodnôt. Počas čítania sa nevyhneš záchvatom smiechu, a zároveň sa veľakrát zamyslíš nad svojím životom. Čo sa nás týka, táto kniha má všetko, čo by pravý vianočný príbeh mal mať.

Nina má dobre platené miesto, skvelé kolegyne a čoskoro ju povýšia. Práca ju však vôbec nenapĺňa. Má perspektívny vzťah so spoľahlivým mužom, ktorý ju má úprimne rád. Ona ho však nemiluje. Čaká ju predĺžený víkend v Paríži, na ktorý sa ani trochu neteší. A na dosah ruky má dokonalý byt, do ktorého sa netúži nasťahovať. Nechtiac vypočutý rozhovor neznámej dvojice ju prinúti premýšľať nad vlastným životom. Vydesí ju, keď si uvedomí, že osoba, ktorou je dnes, sa na jej niekdajšie ja vlastne ani nepodobá, a rozhodne sa to zmeniť.

Do Vianoc zostáva dvadsaťštyri dní a Nina začne robiť všetko pre to, aby bola na Štedrý deň opäť sama sebou – vyťahuje zo skrine rodinných kostlivcov, plní si tajné túžby, priznáva boľavé pravdy, napráva staré chyby a uskutočňuje svoje sny. Aj tie pochabé. A keďže vianočný čas je plný zázrakov, do cesty sa jej pripletie príťažlivý cudzinec, ktorý jej rozbúcha srdce, vždy keď sa naňho pozrie. Mohol by byť tým najkrajším vianočným darčekom, aký kedy dostala… ak bude dosť odvážny, aby si ju skrotil.

Michael Hamannt – Tichá noc, krvavá noc: Adventný kalendár s únikovou hrou

Napínavý triler a 24 zložitých hádaniek, kde musíš zistiť, kadiaľ vedie správna cesta, a vyriešiť každú úlohu, kým nadíde Štedrý večer… To je knižná novinka Tichá noc, krvavá noc: Adventný kalendár s únikovou hrou… Tiež si práve vravíš, že si ešte nestretol únikovú hru spojenú s knihou? Ani my, ale je to dokonalé!

Vianočný vrah znovu udrel a vrchná inšpektorka Rebeka Rudolphsová musí riskovať a vydať sa do rúk zákerného vraha, aby zabránila ďalšej vražde. Lenže vrahova hra je smrtonosná a Rebeka môže zachrániť rukojemníka a zastaviť nebezpečného zločinca, len ak vyrieši všetky hlavolamy… Podarí sa jej prejsť všetkými úlohami a úrovňami?

Kristin Lückel, Heidi Förster – Tajomná vila: Adventný kalendár pre deti s únikovou hrou

Podobnú radosť z knižnej únikovej hry, ale bez vrážd a násilia, môžeš dopriať aj svojim mladším súrodencom. Vo vydavateľstve Zelený kocúr totiž vyšiel knižný adventný kalendár s únikovou hrou aj pre deti. Publikácia Tajomná vila: Adventný kalendár pre deti s únikovou hrou na nejakú chvíľu zabaví každé neposedné dieťa.

Priatelia Jo a Naďa hľadajú psa. Dalmatínec zrazu zmizne v parku a všetky stopy nasvedčujú, že ho uniesol čudný profesor, ktorý býva v starej vile. Len čo deti vojdú do tajuplného domu, začína sa dobrodružstvo, o akom sa im ani nesnívalo. Bezpečnostný systém ich uväzní vo vnútri, a akoby toho ešte nebolo dosť, nie sú v dome sami… Podarí sa kamarátom dostať von z vily včas, aby mohli stráviť Štedrý večer so svojimi rodinami?

Kolektív – Marvel: Adventný kalendár plný superhrdinov

Pre všetkých fanúšikov superhrdinov pripravilo vydavateľstvo Albatros Media parádnu publikáciu – Marvel: Adventný kalendár plný superhrdinov. V prípade, že patríš medzi verných nadšencov, nemala by ti táto kniha v domácej knižnici chýbať.

Spestri si vďaka nej čakanie na Vianoce 24 epickými dobrodružstvami od Marvelu! Pripoj sa k superhrdinom, ktorí spoločnými silami bojujú proti zlu a bránia svet pred nebezpečenstvom. Rozbaľ si napínavú knižku každý deň!

Podarilo sa ti vybrať si knihu, s ktorou budeš odrátavať zostávajúce dni? 🙂

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje