Tiež máš vo svojom okolí ľudí, ktorí si mylne myslia, že čítať knihu znamená iba „prežívať vymyslený príbeh nejakej fiktívnej postavy a predstavovať si, že sa to deje nám“? Áno, aj nás to dokáže nahnevať – hlavne v prípadoch, keď sme celú noc strávili študovaním náučnej literatúry a zvyšovaním intelektu, a nie relaxom pri rozprávke na dobrú noc…
Keďže sme ale tvory zvedavé, máme podobné reči vieš kde, a vďaka širokej škále populárno-náučných kníh, ktoré na knižnom trhu vychádzajú, nám nič nebráni v tom, aby sme si naďalej rozširovali všeobecný prehľad – zrozumiteľnou, nenásilnou a často aj zábavnou formou.
V prípade, že dostaneš chuť prečítať si nejakú zaujímavú knihu, z ktorej sa niečo aj naučíš, môžeš siahnuť po niektorom z nasledujúcich titulov:
1. Sarah Bartlett – Sprievodca mystickými miestami sveta
Cestovanie a spoznávanie zaujímavých kútov sveta patrí tiež na popredné miesto v zozname vecí, ktoré nám táto pandemická situácia „vzala“. Ak ti cestovanie chýba rovnako ako nám, listovanie v knihe Sprievodca mystickými miestami sveta od Sarah Bartlett by ti mohlo aspoň trochu zlepšiť náladu.
Vďaka tejto bohato ilustrovanej knihe odhalíš najväčšie záhady sveta v pozoruhodnej zbierke strašidelných hradov, zabudnutých úkrytov a nezvyčajných, no významných udalostí. Sprievodca mystickými miestami sveta ti priblíži vyše 250 pozoruhodných destinácií od Ostrova bábik až po Chichén Itzá v Mexiku – je už iba na tebe, na ktoré „nadprirodzené“ miesto sa po zrušení opatrení vyberieš.
Knihu Sprievodca mystickými miestami sveta si môžeš objednať tu. |
2. Seth Stephens-Davidowitz – Každý klame
Big data a celkovo svet internetu predstavujú neodmysliteľnú súčasť našich životov. Určite si už aj ty niekedy uprednostnil hľadanie odpovedí na nete namiesto toho, aby si sa spýtal nejakého kamaráta alebo kompetentného človeka osobne. Vieš ale, čo si ľudia najčastejšie hľadajú cez internet?
Na túto otázku prináša odpoveď Seth Stephens-Davidowitz vo svojej knihe Každý klame, v ktorej skúma často vyhľadávané otázky a ponúka odhalenia, ktoré nám môžu pomôcť lepšie porozumieť sebe aj našim životom. Odhaľuje predpojatosti hlboko zabudované v nás, informácie, ktoré môžeme použiť na zmenu našej kultúry, a otázky, ktoré sa bojíme opýtať a ktoré by mohli mať zásadný význam pre naše zdravie – psychické aj fyzické.
Táto kniha nás vyzýva, aby sme premýšľali inak o tom, ako vidíme svet.
3. Steven Weinberg – Ako vysvetliť svet
Je síce pravda, že fyzika v škole nepatrí medzi najobľúbenejšie predmety, ale ak jej raz porozumieš, začneš ju jednoducho vnímať ako neodmysliteľnú súčasť života. Zaujímavým titulom ohľadne tejto vedy je kniha Ako vysvetliť svet, v ktorej autor Steven Weinberg sprostredkúva pohľad súčasného vedca na prácu svojich predchodcov a objasňuje, akú dlhú a náročnú cestu prešla fyzika, kým sa stala vedou, ako ju poznáme dnes.
Weinberg, ktorý je nositeľom Nobelovej ceny za fyziku, v tejto knihe ukazuje, že antickí a stredovekí bádatelia nielenže nevedeli o svete to, čo vieme dnes, ale ani nechápali, čo znamená svetu rozumieť alebo ako toto porozumenie dosiahnuť. Skúma historické zápasy i spoluprácu fyziky so súperiacimi oblasťami – náboženstvom, technikou, poéziou, matematikou a filozofiou.
Knihu Ako vysvetliť svet si môžeš objednať tu. |
4. Kolektív autorov – Záhady a rébusy
Ako deti sme všetci milovali rôzne záhady či hádanky a niektorým táto vlastnosť určite zostala až do dospelosti. Ak patríš medzi šťastných „vyvolených“, táto kolekcia kníh od vydavateľstva Ikar by ťa mohla na nejakú chvíľku zabaviť. Obzvlášť chválime nádherné grafické spracovanie, ktoré môže zabrániť tomu, aby si knihu v prípade, že sa ti nebude dariť, nehádzal o zem.
Podľa nálady a preferencií si môžeš vybrať, či sa pustíš do niektorej z publikácií inšpirovaných vedcami ako Leonardo da Vinci, Nikola Tesla a Albert Einstein, detektívmi ako Sherlock Holmes a Alfred Hitchcock, alebo sa prenesieš do fantasy sveta k hobitom a otestuješ svoje vedomosti v úlohách z knihy Tolkienova Stredozem.
Rébusy sú rôzne náročné – niektoré ťa potrápia trochu dlhšie, iné budeš mať vyriešené za chvíľku – v každom prípade si lúštenie užiješ a možno sa čo-to aj naučíš.
5. Andrej Drbohlav – Psychologie sériových/masových vrahů
Sme si istí, že ak sa povie „sériový vrah“, väčšina ľudí si v hlave vybaví buď nejaký dokument, alebo triler. Nám pri tomto slovnom spojení automaticky napadne Andrej Drbohlav – jeho knihy Psychologie sériových vrahů a Psychologie masových vrahů sú must-have pre každého, kto našiel záľubu v „pitvaní“ správania zločincov.
Autor vo svojich knihách rozoberá základy psychológie a behaviorálnej patológie sériových a masových vrahov, rôzne definície a rozdiely medzi nimi. Ďalej uvádza stručné príbehy tých najbrutálnejších vrahov dnešnej doby od ich detstva až po aktuálne vyšetrovanie ich násilných činov – konkrétne v knihe Psychologie sériových vrahů je to 200 vrahov s presnými údajmi napríklad o zdravotnom stave, výške IQ, modus operandi…
Napriek tomu, že v knihe prevládajú odborné výrazy, je zrozumiteľná aj pre laickú verejnosť so záujmom o temné stránky ľudskej psychiky. Pre úplnú spokojnosť odporúčame „štúdium“ doplniť o osobnú prednášku – u nás to bola láska na prvý (a každý ďalší) pohľad.
6. Chad Orzel – Raňajky s Einsteinom
K fyzike sa vrátime ešte raz – keďže nie je iba v experimentoch za milióny alebo v extrémnych astrofyzických súvislostiach, akými sú napríklad čierne diery, ale je všade okolo nás – tesne pod povrchom normálneho každodenného života.
A presne o tom ťa presvedčí autor Chad Orzel v knihe Raňajky s Einsteinom, v ktorej opisuje kúzla, ktoré nájdeš aj v tých najjednoduchších činnostiach. Vedel si napríklad, že tajomstvo kvantovej mechaniky sa skrýva ešte aj v obyčajnom budíku? Alebo to, že klasická fyzika nevie vysvetliť, prečo rozohriaty hriankovač svieti na oranžovo? Táto kniha ti odpovie nielen na tieto otázky.
7. Stephen Hawking – Ilustrovaná stručná história času
Keďže sa ľudia odnepamäti zaujímajú o veci, ktoré si nevedia vysvetliť, stal sa vesmír celkom vďačným objektom záujmu. Pár zaujímavých kníh zameraných na dianie vo vesmíre sme ti už predstavili v tomto článku, ale nedá nám nespomenúť knihy od takej kapacity, akou je Stephen Hawking.
Stručná história času sa považuje za jeho najpopulárnejšiu knihu – popularitu jej vytvorili nielen zaujímavé odborné názory autora, ale aj jeho pozoruhodný osud. Jeho myšlienky prenikli ponad neohraničenosť vesmíru a času, aby odkryli ich tajomstvá. Za zmienku stojí aj dielo Vesmír v orechovej škrupinke, ktorou Hawking nadviazal na Stručnú históriu času a v ktorej ťa zoznámi so vzrušením, ktoré pociťuje vedecké spoločenstvo pri odhaľovaní tajomstiev kozmu.
Hawkingova schopnosť slovami tlmočiť obsah fyziky robí knihu prístupnou širokej verejnosti a jeho snaha klásť nové principiálne otázky a načrtávať ich odpovede je mimoriadne cenná pre odborníkov vo fyzike, astrofyzike a filozofii.
Knihu Ilustrovaná stručná história času si môžeš objednať tu. |
Zaujímavých populárno-náučných kníh je na knižnom trhu neúrekom – je len na tebe, či sa zaujímaš o vedu, vesmír, kriminalistiku alebo niečo úplne iné. A keďže inteligencia nikdy neprestane byť príťažlivou, máš istotu, že výberom titulu z tohto žánru nikdy nešliapneš vedľa. 😉
Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.