Kanada je rozsiahla krajina s relatívne riedkym osídlením. Sídla môžu byť od seba vzdialené stovky kilometrov a káble či potrubia, ktoré ich spájajú, často križujú veľmi nehostinný terén. Miestni údržbári sietí musia byť preto pripravení zasiahnuť v nepriaznivých podmienkach a vynájsť sa aj v neočakávaných situáciách.
Bobor útočí!
Svoje zručnosti otestovali správcovia telekomunikačnej siete v Britskej Kolumbii. Ako píše web CTV News, oblasť postihol výpadok signálu, ktorý bol pripísaný na účet bobrovi. Nikto mu to nemôže mať za zlé, bobor robil presne to, čo sa od bobra očakáva – hrýzol do stromov.
Jeden z vyvalených stromov, na ktorom boli nájdené stopy po bobrích zubiskách, zasiahol káble visiace na stĺpoch a ľudí nechal bez elektriny osem hodín. Týkalo sa to len 21 obyvateľov, poškodený však bol aj dátový optický kábel.
Výpadok internetu a telefónneho signálu bol ďaleko rozsiahlejší a dotkol sa až 15 menších miest. Najväčší problém to údajne spôsobilo majiteľom obchodov a služieb, ktorí kvôli tomu neboli schopní prijímať bezhotovostné platby.
Poškodený optický kábel sa nachádzal v močaristom a ťažko prístupnom teréne, čo značne spomalilo opravy. Strom po svojom dopade a kontakte s káblom spôsobil menší požiar, o ktorý sa postarali miestni dobrovoľní hasiči.
Podobných prípadov je veľa
Prípady podobné ako tento nie sú vzácne. Celkom bežne sa stáva, že veverička vlezie do nejakej rozvodovej skrine, pretrhne kábel a tisíce ľudí zostanú bez elektriny, internetu či mobilného signálu. Zvieratko zvyčajne končí horšie a elektrický prúd ho usmrtí.
Veľa sa písalo o tom, ako bola spoločnosť Google v roku 2014 nútená zosilniť dátové káble na dne mora. Stali sa totiž vďačným cieľom útokov žralokov. V roku 2020 zasa Google objavil, že dupot kráv po kábli spomaľuje prenos dát.
Existuje dokonca aj webová stránka, ktorá sa zaoberá monitoringom výpadkov siete, spôsobených zvieratami. Podľa dát Cyber Squirrel 1 sú najčastejšími vinníkmi veverice, za nimi nasledujú vtáky, hady a medvedíky čistotné.