Ani roku 2017 sa nevyhli nehody, prírodné katastrofy, teroristické útoky a ďalšie udalosti, ktoré by lákali obrovskú mediálnu pozornosť. Pri takýchto príležitostiach reportéri s obľubou hľadajú hrdinov a zlosynov príbehu. Ak sa žiadni nenájdu, nejakí sa vymyslia.
Ďalšou novinársky vďačnou komoditou sú rôzne bizarné príbehy magorov a divných ľudí, ktoré slúžia na pobavenie a rýchle zbieranie kliknutí. Mnohé z nich sú totálne vymyslené. Do tretice tu máme cielenú politickú propagandu, ktorá sa manipuláciou buď snaží poškodiť protivníka, alebo vykresliť seba v dobrom svetle.
Mediálne prostredie miestami pripomína chliev na zanedbanom družstve. V informačne presýtenej dobe má málokto dosť času zamýšľať sa nad tým, či práve nečíta bulšit. Tu je niekoľko najdivokejších a najväčších hoaxov, ktoré sa vynorili tento rok:
1. Zamestnanec krematória nechtiac spálený zaživa
Táto udalosť sa mala udiať v Texase. Ide o príbeh veľmi jednoduchý a priamočiary. Henri Paul Johnson, 48-ročný zamestnanec krematória bol na smrť unavený po šestnásťhodinovej šichte. Urobil presne to, čo radi robíme všetci – išiel si zdriemnuť.
Pre Henriho malo toto rozhodnutie osudový dopad. Jeho pilný, ale nepozorný kolega si spáča pomýlil s telom 52-ročnej obete autonehody a telo sa rozhodol vložiť do kremačnej pece. Prítomná kolegyňa Jenna Davis počula výkriky, Henriho sa ale zachrániť už nepodarilo, keďže nešťastník bol vystavený teplotám okolo 900°C.
Ako sa ukázalo, na tomto príbehu nebolo ani zrnka pravdy. Žiaden podobný incident sa neudial. Fotografie účastníkov, ktoré článok na pochybnom webe sprevádzali, patrili v skutočnosti úplne iným ľuďom.
2. Pedosexuáli – nová sexuálna orientácia
Vždy, keď sa diskutuje o právach homosexuálov, pribehne niekto so slovami: „A čo budú chcieť ďalej? Legalizovať zoofiliu a pedofíliu? Ha?„. Má to slúžiť ako nejaký protiargument, pričom to skutočný argument nijako nepripomína. V podobnom duchu sa nesie hoax, ktorý odporcovia LGBTatakďalej rozšírili v snahe toto hnutie zdiskreditovať.
Celou pointou bolo vytvoriť zdanie, že aktivisti bojujú za práva pedofilov. Slúžiť na to malo množstvo posterov, ktoré rozšírili na internete s heštegmi #LGBTP a #Loveisageless.
Konečným cieľom bolo znechutiť širokým vrstvám obyvateľstva snahy aktivistov, zaoberajúcich sa právami sexuálnych menšín. Zlomyseľný plán rátal s tým, že nejakí aktivisti na kampaň naletia a skutočne sa začnú biť za práva pedofilov. S podobnou iniciatívou vyrukovali trollovia dokonca viackrát. Napríklad keď sa snažili zaviesť pojem „Clovergender“, ktorý charakterizuje osobu, identifikujúcu sa ako dieťa. Takéto „dieťa“ je samozrejme priťahované detskými „rovesníkmi“.
Napriek snahám sa kampane zrejme minuli účinku. Tí, ktorí považovali sexuálne menšiny za zvrhlíkov, nimi bez rozdielu opovrhujú aj teraz. Sotva sa niekoho podarilo namotať na návnadu.
[EVS17-coin key=f94444f16522dc6ff171a963077148edd97183e7.62 amount=9]
3. Zlí, zlí zlí imigranti
Moslimovia zavraždili štrnásťročné dievča a naporcovali ho do kebabu! Útok moslimov na kresťanskú oslavu! Imigranti lynčujú mladé dievča! Takéto správy sa v poslednej dobe v hojnom počte vyskytujú všade na internete. V drvivej väčšine ide o hlúpe hoaxy. Videá a fotografie, ktoré majú zachytávať zločiny prisťahovalcov, sú často aj niekoľko rokov staré a znázorňujú úplne inú situáciu. Trebárs demonštráciu v Kongu alebo pouličnú bitku v Brazílii. Také detaily.
Nie je to pravda, ale mohla by byť! Pretože aký spôsob je vhodnejší na ilustráciu skutočného stavu, než totálne vymyslená, falošná správa? Nikto nespochybňuje fakt, že v moslimských krajinách sa dejú násilnosti. Nikto netvrdí, že imigranti v Európe sú svätí a nedopúšťajú sa zločinov. Pokiaľ je situácia naozaj až taká zlá, prečo treba vymýšľať falošné správy? Ak je západná Európa skutočne pred kolapsom, prečo to nie je vidieť a prečo treba zasierať diskusiu hoaxmi? Jedine, že by boli veci inak…
Moslimovia znásilnili, zabili a potom opäť znásilnili psíkov na výstave psov! Moslimovia znásilnili plot na maďarsko-srbskej hranici! Ráno sa ti nepostavil? Môžu za to moslimovia!
Prípadom z podobného súdka sa môžeme pochváliť aj na Slovensku. Udatná vlaková hliadka v zelených tričkách vraj svojim zásahom hrdinsky zachránila ženu pred skupinovým znásilnením. Páchateľom samozrejme nebol nikto iný, než fuj fuj fuj, zlí „asociáli“ (sem si dosaď akúkoľvek skupinu, ktorú nemáš rád). Týmto páni potvrdili nevyhnutnosť svojej činnosti a dôležitosť svojej existencie. Príbeh má len jednu drobučkú medzierku – totálne obchádza realitu.
„Konflikt civilizácií“ v skutočnosti prebiehal takto: dievča spalo v medzinárodnom rýchliku. Nejaký človek sa jej dotkol (nešlo o dotyk sexuálneho charakteru). Dievča sa zobudilo a zmätené kontaktovalo zamestnanca železníc v snahe zistiť, čo sa stalo. Podľa polície a železníc pravdepodobne išlo o pokus vreckára „oťukať“ si svoju možnú obeť. Nakoniec sa aj tak nič nestalo, keďže dievčine žiadny predmet nebol odcudzený.
Ako hlboko musíš klesnúť, keď svoju existenciu obhajuješ klamstvom?
4. Študentka pila semeno – narástlo jej IQ na 220
Toto je niečo, čo už na prvý pohľad vyzerá ako absolútny nezmysel. Žurnalistický exkrement, ktorý je ťažké brať vážne kýmkoľvek so základným vzdelaním. Aj napriek tomu bola správa zverejnená aj na niektorých slovenských českých weboch a zároveň sa rýchlo šírila sociálnymi sieťami.
Táto správa je ozaj natoľko idiotská, že je aj ťažké nejakým spôsobom ju rozoberať. Je to bulšit od začiatku do konca. Ak by to skutočne takto fungovalo, Harvard by bol plný mladých dám, ktoré do jeho chodieb vkročili priamo z natáčania bukkake porna.
https://memehub.sk/post/72197
Keď túžiš zažiť sklamanie z ľudského pokolenia, všimni si na screenshote z webu, koľko zdieľaní článok získal. Pokiaľ aspoň dve tretiny zdieľajúcich správe uverili, je to veľmi smutná vizitka pre školské systémy Česka a Slovenska. Samotným správcom podaktorých webov je zrejme aj celkom jedno, nakoľko je novinka reálna či presná. Nadpisy ako tento dokážu upútať pozornosť a získať návštevnosť. Je jasné, že platí známa rovnica: návštevnosť = peniaze a tým sa ich zodpovednosť končí…
5. Starbucks pre ilegálnych imigrantov
Tento hoax je ďalším dielom pochádzajúcim z komunity 4chanu. Klávesnicoví bojovníci sa rozhodli svoju americkú vlasť očistiť od ilegálnych imigrantov. Ako najvhodnejšie nástroje na tento čin zvolili veci veľmi charakteristické pre rok 2017 – hashtag a kaviareň Starbucks.
https://memehub.sk/post/68574
Plán by sa dal vysvetliť jednoducho takto: najprv treba rozšíriť po internete správu, ktorá vyzerá ako oficiálna promo akcia od Starbucksu. Pod nadpisom Starbucks Dreamer Day boli vytvorené postery profesionálnej kvality. Plagáty oznamovali zvláštnu akciu v kaviarni – každý ilegálny imigrant v USA, ktorý sa 11. augusta dostaví do Starbucksu, dostane 40% zľavu na svoju objednávku. Hoax ohlasoval hashtag #BorderFreeCoffee. Malo to vyzerať tak, že spoločnosť je ústretová voči imigrantom a víta ich v krajine. Konečný bod operácie spočíval v tom, že človek dožadujúci sa zľavy sa prakticky prizná k nelegálnemu pobytu. Následne ho polícia zatkne a vyhostí.
Nie je známe, že by sa skutočne podarilo niekoho vďaka takémuto spôsobu dolapiť. Celý plán pôsobil dosť debilne už od počiatku. Navyše sa pred jeho realizáciou o ňom dozvedeli predstavitelia Starbucksu a existenciu takejto akcie dementovali.
6. Most Václava Havla
Trolling sa veľmi rýchlo môže vymknúť z pod kontroly, pokiaľ narazí na masu ľudskej hlúposti. S príchodom internetu to nepredstavuje žiaden problém, a veľa hoaxov má pôvod v zle pochopených vtipoch. „EU požaduje po Česku, aby přejmenovalo Karlův most na Most Václava Havla,“ znel nadpis článku na webe AZ247. Každému človeku pri zmysloch je jasné, že portál sa venuje čisto len satire. Prepracovanými paródiami si uťahuje práve z dezinformácií, propagandy a konšpiračných teórií.
Text obsahoval také absurdnosti, ako zmienku o Európskom úrade pre zásahy do suverénnych štátov, či informáciu o tom, že zdravotné sestry v ČR sú vyplácané plastovými viečkami z PET fliaš. Zdá sa, že práve euroskeptickí Česi boli ideálnou živnou pôdou pre takúto správu. Medzi odporcami Bruselu sa našlo dosť ľudí, ktorí nedokázali identifikovať humor v spomínanom článku a začali ho odhodlane šíriť, ako dôkaz ďalšej krivdy európskych úradov voči českému ľudu.
7. Putin stredobodom vesmíru
Okolo najmocnejšieho muža Ruska sa vždy vznášal oblak tajomna. O jeho minulosti i súčasnosti sa šíria mnohé mýty, polopravdy a dohady. Zároveň je hlavnou postavou rôznych falošných správ, ktoré vytvárajú jeho priaznivci, či odporcovia. Putin sám rád využíva ohýbanie reality pomocou lojálnych štátnych médií, vďaka ktorým v očiach jednoduchých ľudí vyzerá ako najväčší samec planéty a najúžasnejšia ľudská bytosť. Do tejto kategórie patrí aj nasledovná fotomontáž, ktorá sa objavila kdesi na ruskom webe:
Hore: Ruská realita
Dole: Realita
Naivný umelec sa nie celkom šikovne pokúsil vytvoriť obraz Putina, ako najdôležitejšieho z najdôležitejších. So zatajeným dychom na jeho slová čakajú svetoví politici, napríklad prezidenti USA a Turecka. Putin je tu umiestnený ako malý Ježiško v Betleheme a všetka pozornosť smeruje na neho. Kostrbatá montáž zrejme mala zvýšiť prestíž ruského lídra, veľmi skoro však bola odhalená a stala sa terčom posmechu.
8. Iránska Angelina Jolie
Na záver jeden z najčerstvejších a najrozšírenejších hoaxov uplynulého roka. Sahar Tabar z Iránu vraj absolvovala 50 chirurgických zákrokov, pretože sa výzorom chcela podobať hviezdnej Angeline Jolie. Výsledok vyzeral tak, akoby jej plastickým chirurgom bol Tim Burton.
Hoci sa to nezdá, v tejto konzervatívnej krajine je nesmierne rozšírená plastická chirurgia. Paradoxne práve prísny islamský režim môže za takýto stav. Iránske úrady obmedzujú homosexuálne prejavy, ktoré sú trestné. Zároveň ale platí, že ak človek zmení pohlavie, môže mať styk s osobami svojho „pôvodného“ pohlavia. Logická cesta pre mnohých gayov je tá, že podstúpia zákrok na zmenu pohlavia, čím dostanú možnosť legálne milovať chlapov.
Vďaka tomu je plastická chirurgia v Iráne na pokročilej úrovni a je bežnou súčasťou života obyvateľov. Aj samotná Sahar priznáva, že v minulosti podstúpila niekoľko drobných úprav. Nebolo ich ale päťdesiat. Monštruózny vzhľad na rozšírených fotografiách je výsledkom práce s mejkapom a editácie snímok. Išlo jednoducho o pohrávanie sa a experimentovanie s vlastnou vizážou, čo aspoň v minimálnej miere robí takmer každá žena. Vôbec nemala za cieľ vyzerať ako Angelina Jolie, alebo hocijaká iná konkrétna osoba. Do takéhoto kontextu fotografie zasadili opäť senzáciechtivé bulvárne weby. Šokujúca správa sa samozrejme rozšírila zo stránky na stránku a stala sa obrovským virálnym hitom.
Čo môže človek urobiť pre to, aby nenaletel falošným správam?
Dôležité je navštevovať seriózne weby, ktoré majú určitú tradíciu a renomé. Sledovať viaceré médiá. Pri pochybnostiach overovať zdroje a vyhľadávať obrázky obsiahnuté v článku (napr. cez Google image search). Čo je zo všetkého najpodstatnejšie – používať hlavu a zdravý rozum. Predovšetkým ak znie niečo príliš bombasticky, treba byť opatrný!
Zdroje: snopes.com, knowyourmeme.com, manipulatori.cz, dailymail.co.uk, dennikn.sk