Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Rovnako ako minulý rok, aj v roku 2018 na internete nechýbali falošné správy a hoaxy. Niekedy sa zdalo, že sociálne siete sa menia na informačné hnojisko, kde lži, mýty a polopravdy prevalcujú všetky seriózne správy.

Čo motivuje človeka k tomu, aby vypustil do sveta niečo, čo má k pravde blízko ako Jeľcin k triezvosti? Možností je hneď niekoľko: môže ísť napríklad o snahu zmanipulovať verejnú mienku a získať podporu pre nejakú politickú ideu, získavanie lajkov a zhliadnutí (tým pádom peniažkov z reklamy) a do úvahy pripadá aj ďalší veľmi častý motív – bavenie sa na idiotoch, ktorí hoaxu naozaj uveria a ďalej ho šíria.

https://objectivefinancialpartners.com/rrif-annuity-one-right/

„Tu sa píše, že keď si tento hrnček kávy vylejem do anusu, nedostanem rakovinu. Prečo to neposlať všetkým mojim kamošom?! Keby som nejakých mal…“

Hovorí sa, že v súčasnosti sa svet nachádza v „informačnej vojne“, v rámci ktorej štáty, korporácie, politické strany ale aj jednotlivci sypú kopy neoveriteľných správ s cieľom presadiť svoje záujmy. Nie je preto prekvapením, že sa v tomto roku objavilo na internete niekoľko skutočne uletených falošných správ a hoaxov.

Vlaková selfie

Známy klip obletel celý svet. Každodenne zomierajú desiatky nešťastníkov, ktorým sú selfies prednejšie ako ich vlastné životy. Mladík z indického mesta Hyderabád sa pridal do ich radov. Všetko je na videu.

https://youtu.be/URG2zegzKqs

Zdalo by sa, že máme horúceho kandidáta na Darwinovu cenu. Vlastnou hlúposťou sa pripraviť o život a ešte si to všetko aj natáčať, to sa len tak nevidí! Indické železnice publikovali správu o mužovi, zvanom Siva, ktorý bol po zrážke s vlakom ťažko zranený. O prípade informovali aj ďalšie médiá zo zahraničia.

https://www.thesun.co.uk/news/5417258/sickening-moment-man-is-smashed-in-the-head-by-a-train-while-trying-to-get-the-perfect-selfie/

Veci sa ale majú úplne inak! Celé video bol jeden obrovský podvrh. Len pár dní po premiére klipu zo železnice sa objavilo ďalšie video. V ňom je Siva so skupinkou svojich známych. Nevyzerá ako niekto, kto by sa zrazil s vlakom (narozdiel od väčšiny nás v pondelok ráno). Siva je živý a zdravý a ako hovorí jeden z prítomných mužov, nič sa mu nestalo a celé video je falošné.

#droptheb

Rôznych dženderov, sexuálnych orientácií a rodových identít sa v poslednej dobe objavuje toľko, že sa v nich ani divá sviňa nevyzná. A nepomôže jej ani septum v nose a strakatá ofina. Všetky veci okolo rodu sú v súčasnosti nekončiacou studnicou konfliktov, ale aj zdrojom humoru.

https://www.facebook.com

 Je čínština sexistická? Dokonca aj vo výraze „rodová rovnosť“ je znak pre muža umiestnený pred ženou. Touto otázkou sa zaoberá jeden z najčítanejších článkov svetoznámeho magazínu The Economist.

Čo vlastne hashtag #droptheb znamená? Aké B sa má vyhodiť? Ide o B zo skratky LGBT. Zástancovia myšlienky argumentujú tým, že nemôže byť niečo bi- (oboj-) keďže rodov je oveľa oveľa viac. Označenie bisexuál teda považujú za urážku všetkých ľudí, ktorí sa neidentifikujú ako muži alebo ženy. Ideu propagujú rozkošné aktivistické plagáty, ako napríklad tento.

https://knowyourmeme.com/photos/1383611-droptheb

Získal si #droptheb veľkú podporu? Našlo sa dostatok ľudí, ktorí sa nechali presvedčiť? Ani nie. Ako sa ukázalo, celá idea bola len cielenou kampaňou trollov z portálu 4chan. Pomocou #droptheb sa snažili vraziť klin medzi LGBT aktivistov a nechať ich rúbať sa medzi sebou. Ich snahy sa ale nedajú považovať za úspešné, pretože sa nachytalo len málo ľudí a žiaden veľký rozkol nenastal.

Multikulti elfovia

Amazon chystá seriál z prostredia fantasy sveta Pán prsteňov. Samozrejme, nebudú chýbať ani elfovia. Keďže je rok 2018, aj elfov treba diverzifikovať a preto sa v seriáli objavia aj elfovia s tmavou pokožkou. Pre niekoho úplne normálna vec – veď aj ľudia sú rôzni, tak prečo by rôzne nemohli byť fantasy postavy? Niektorých ľudí to naopak totálne vytočilo – vidia za tým globalistické sprisahanie, multikulti propagandu a politickú korektnosť.

https://knowyourmeme.com/photos/1429511-lord-of-the-rings-elves-of-color-hoax

Správa sa rozšírila po internete a mnohí boli zhrození. O príchode multikulti elfov písali bežní užívatelia, spravodajské weby a informácia sa mihla aj na niektorých slovenských portáloch. Aká škoda, že bola úplne vymyslená. Ako pri #droptheb, opäť išlo o trolling z 4chanu, ktorému tentoraz dopomohol falošný screenshot zo spravodajského webu.

https://knowyourmeme.com/photos/1429509-lord-of-the-rings-elves-of-color-hoax

O chystanom programe sa nevie zatiaľ takmer nič a bolo by preto nezvyčajné, ak by ako sa ako jedna z prvých objavila práve takáto správa. Prípad výborne ilustruje dnešné mediálne prostredie – informácia sa bez overenia šíri zo zdroja do zdroja a nakoniec získa toľko referencií, že nikto o jej pravdivosti pochybovať nebude.

Facebook hack

Na Facebooku sa užívateľom z celého sveta začali objavovať zvláštne správy. Priateľ v nej užívateľa upozorňoval na to, že od neho dostal ďalšie pozvanie medzi priateľov, hoci už na FB priateľmi sú. Správa naznačuje, že sa s užívateľovým účtom deje niečo divné. Pravdepodobne je hacknutý a nemal by od nikoho prijímať žiadosti. Ako v žiadnej dobrej reťazovke, ani tu nechýba výzva na rozoslanie ďalším ľuďom.

http://z1035.com/stop-holding-your-finger-down-to-forward-how-to-tell-if-your-facebook-was-actually-hacked/

Správa o podvode znie poriadne šokujúco a znepokojujúco. Skutočnosť je ale taká, že nakoniec je to tá samotná správa, ktorá sa dá považovať za niečo nepravdivé.

https://postimg.cc

PLOT TWIST!

Hoci nejde o niečo, čo by mohlo užívateľa poškodiť, ide o zbytočnú poplašnú správu. Praktiky, pri ktorých podvodníci „naklonujú“ účet (vrátane mena, fotky) sa občas naozaj vyskytnú. Takéto klonované účty kontaktujú priateľov pôvodného účtu, rozosielajú im vírusy alebo inak šarapatia. Vlna paniky, ktorá FB zasiahla tento rok je ale úplne neopodstatnená. Správcovia sociálnej siete totiž nezaznamenali žiadny výrazný nárast popularity klonovania účtov.

Pomaranče s HIV krvou

Teraz niečo z česko-slovenského prostredia! Na českom a slovenskom internete sme mohli naraziť na šokujúcu správu, napísanú ešte šokujúcejším spôsobom: POMENANČE Z LIBIE JSOU POSTŘÍKANÉ HIV KRVÍ, celní služba v chorvatsku to zjistila !!!!!posílejte dál hlavně kdo má malé děti!!!!!!!!!!!!!!!! Správu zvyčajne sprevádzali tieto fotografie:

https://antipropaganda.sk/hoax-pozor-na-pomarance-s-cervenymi-skvrnami/

Autor zrejme netuší o (alebo úmerne ignoruje, pri hoaxoch je to vlastne jedno) existencii krvavých pomarančov a tiež o tom, ako funguje HIV. HIV totiž nedokáže dlhšiu dobu prežiť mimo živého organizmu. Ak by si nejaký líbyjský ľudomil skutočne dal tú námahu a do pomarančov napichal infikovanú krv, vírus by bol neškodný, kým by sa k nám dostal. Tento hoax patrí medzi „klasiky“, ktoré sa objavujú každých pár rokov.

https://www.udiscovermusic.com/news/queen-freddie-mercury-71st-birthday/

Ak by namiesto organizovania dekadentných orgií radšej jedol pomaranče, mohol byť ešte medzi nami. Pokojne aj tie líbyjské.

Príbuzný hoax z rovnakého súdka sa týka čerpacích staníc. Podľa falošnej správy sú v tankovacích pištoliach schválne umiestňované ihly zo striekačiek, ktoré sú taktiež infikované HIV krvou. Opatrný sa oplatí byť vždy, tentoraz ide ale o veľmi starú story, ktorej pravdivosť sa nikdy nikomu nepodarilo potvrdiť. O to smutnejšie je, že tento hoax nedávno zdieľal aj jeden nemenovaný slovenský sudca a prezidentský kandidát…

„Hrozná realita nemeckých miest“

Ulice nemeckých miest zaplavujú tisíce neprispôsobivých imigrantov z krajín tretieho sveta. Tlupy vyčíňajúcich prišelcov nemecký štát nezvláda a na nebezpečné gangy je zákon prikrátky. Situáciu ilustruje tento záber, ktorý sa s podobnými popismi úspešne šíril internetom.

https://www.instagram.com/p/Bi4C3I5gF64/?utm_source=ig_embed

Nebezpečne vyzerajúci obrovský chlapík stredomorského vzhľadu zastrašuje príslušníka nemeckej polície. Aby bolo každému jasné, že je naozaj zlý, na krku má vytetovaný kalašnikov. Musí to byť niekto, kto kradne, lúpi, vraždí, znásilňuje. A nemá rád ani mačiatka!

http://www.thepinsta.com/kittens-with-guns_FCMb4*mh0RiZiu%7CaienJRfHN%7C*P3woxhPM4BaMxN6Ng/

„Chceme toto v Európe?“

Ak na človeka muž urobí takýto dojem, nie je to nič iné, ako skvelé herecké majstrovstvo berlínskeho kulturistu Vita Pirbazariho. Áno, fotografia nie je realita, ale pochádza z natáčania seriálu Psi z Berlína. Navyše chlapík nie je žiadny ilegálny imigrant z vojnou rozvrátenej krajiny, ale Talian, ktorý v Nemecku žije niekoľko rokov. Imigračná kríza predstavuje skvelú živnú pôdu pre hoaxy.

https://www.facebook.com

„sÍce tO praUda nije Je alE moHla bi biŤ!“

Na internete sa objavujú desiatky videí a fotografií, ktoré sú vytrhnuté z kontextu a zlepené s protiimigrantským posolstvom. Mladiství imigranti demolujú nemeckú ulicu? V skutočnosti ide o desať rokov starý záber z Brazílie. Bruselský pochod za právo šária? Ide o protikorupčný pochod z Mali. Hoci súčasná situácia s imigráciou predstavuje pre Európu obrovskú výzvu a skrýva mnohé riziká, širením falošných správ sa nikdy nedosiahne diskusia na úrovni, ktorá by viedla k uspokojivému riešeniu situácie.

Recyklované mlieko

Ďalšia hoaxová stálica, ktorú môžeme poznať aj z nášho prostredia. Story rozpráva o tom, že zlé supermarkety vracajú nepredané mlieko spracovateľovi, ten ho prevarí a znova zabalí. Bežný, nič netušiaci, nakupujúci si ho v dobrej viere kúpi a nevie o tom, že sa mu do rúk dostal nekvalitný a nebezpečný produkt.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2136663186398561&set=a.159483674116532&type=3&theater

Celá správa dokonca obsahuje hotové vzorce na to, ako zistiť, či a koľkokrát bola daná krabička zrecyklovaná. Podľa číselnej mágie z hoaxu sa ľuďom môže predávať až desať rokov staré mlieko!

http://mentalfloss.com/article/12952/brief-history-ouija-board

Duchovia mŕtveho mlieka, prezraďte mi vaše tajomstvá!

Celé je to, samozrejme, totálna hlúposť. Mlieko predávané v tetrapakoch nie je pasterizované, ale ošetrené UHT ohrevom. To znamená, že opakovane sa tepelne upraviť nedá a ani na to nie je dôvod. Čo teda znamenajú tie čísla na obale? Niečo, čo s mliekom nemá žiadny súvis. Sú to totiž značenia obalu a nie produktu. Na krabici sú ešte dávno predtým, ako sa do nej dostane mlieko.

Čo môže človek urobiť pre to, aby nenaletel falošným správam?

Dôležité je navštevovať seriózne weby, ktoré majú aspoň akú-takú tradíciu a renomé. Zároveň sledovať viaceré médiá a nespoliehať sa len na jeden zdroj. Dobrým nápadom tiež môže byť hodiť si obrázky z článku do Googlu. Falošné správy totiž často recyklujú staré fotky a umiestňujú ich do iného kontextu. Čo je zo všetkého najpodstatnejšie – používať hlavu a udržiavať si skeptický odstup. Ak znie niečo príliš bombasticky a šokujúco, treba byť opatrný! Vyvracaniu hoaxov a podvodných správ sa venuje oficiálna stránka zriadená slovenskou políciou, český portál hoax.cz alebo americký web snopes.com.

Zdroje: facebook.comhoax.czknowyourmeme.com, snopes.com


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.