Ani sme nenazdali a rok 2018 je už takmer na konci. Každý deň sme boli zaplavení takým množstvom správ zo sveta aj z domova, že sme ani nestíhali vnímať, ako ten čas letí. Niektoré témy rezonovali viac ako iné, jedno ale majú všetky spoločné – vždy si bolo z čoho uťahovať.
Tak, ako aj minulý rok, aj tentoraz obrovskú pozornosť pútali politické témy. Politická scéna na Slovensku bola v roku 2018 skutočne divoká a pripravila pre nás mnohé udalosti, ktoré sa nám donedávna zdali ako nepredstaviteľné. Emócie budil šport, za čo môže hlavne zimná olympiáda a majstrovstvá sveta vo futbale.
Komu nestačila politika, mohol sa hádať o tom, ako majú vyzerať štátne symboly na hokejových dresoch a či černoška môže byť Slovenkou. Populárnou témou každodenných rozhovorov sa stala aj dopravná situácia a dobrodružstvá, ktoré so sebou prináša pohyb po uliciach slovenských miest.
Ulice ovládli protesty
Môžeme povedať, že rok 2018 sa celý niesol v duchu protestov. Slováci, ktorí sa túžili zúčastniť demonštrácie mali k dispozícii pestrý výber akcií, počas ktorých mohli vyjadriť, čo ich hnevá alebo naopak, teší. Najväčším podujatím sa stala séria protivládnych demonštrácií, ktoré vyvolali odhalenia zavraždeného novinára Jána Kuciaka.
Najmasovejšie demonštrácie od Nežnej revolúcie prebiehali od marca do decembra po celej krajine a dokonca aj v zahraničí. V internetovom prostredí najvýraznejšiu stopu zanechali vtipné a kreatívne postery, ktoré so sebou účastníci prinášali na protesty. Občianska angažovanosť ešte nikdy nebola taká sranda!
Demisia dvoch Robertov
Masové protesty viedli k niečomu, čo sme v minulosti mnohí považovali za niečo z ríše fantázie – demisiu dvoch najsilnejších mužov Smeru. Presne v duchu telešopingových akcií zo svojho postu odišli dvaja Robertovia za cenu jedného.
Hoci ľudia v uliciach sa v mnohých názoroch rozchádzali (čo je pri obrovskej účasti prirodzené), medzi všeobecne akceptovanú požiadavku patril odchod premiéra a ministra vnútra, s ktorých menami sa spájali mnohé kauzy. Ich marcové demisie a proces tvorby novej vlády poskytli potravu pre internetových humoristov, čo, samozrejme, viedlo ku vzniku mnohých memes.
https://www.facebook.com/PunIsNotDead/posts/418274711934174
https://www.facebook.com/zomriofficial/photos/a.1831445523801369/2046678998944686/?type=3
HOKEJ!
Aj v roku 2018 Slovensko žilo hokejom. Hoci slovenská reprezentácia nedosiahla žiadne veľké úspechy ani na olympiáde, a ani na svetovom šampionáte, nikdy nechýbala poriadna akcia a o zábavu bolo vždy postarané. Skutoční fanúšikovia sú s našimi chlapcami v dobrom a zlom a symbolom pravého športového ducha sa stal Slovák v mori Švédov, oslavujúci gól na majstrovstvách sveta.
https://www.facebook.com/emefka.sk/photos/a.306333829577931/858797660998209/?type=3
Tento rok sa naši hokejisti majstrami nestali, ale aj napriek tomu sa môžeme radovať z jedného nášho majstra. Je ním Ján Hudok z RTVS, ktorý v pozápasovom interview s trénerom Gregom Ramsayom predviedol svoje med ingliš skilz. Id woz bik vin!
https://www.facebook.com/proud2bbabrak/videos/10156007669298361/
Zabudnúť nesmieme ani na nové logo slovenského hokeja. Redizajn vyvolal vášnivé emócie – niektorí sa mu smiali a prirovnávali ho k obalu z 80. rokov, iných zasa naštval. Mnohí (medzi nimi napríklad aj Anton Hrnko) toto logo považujú vyslovene za urážku štátneho symbolu.
Slovensko pod vodou
Silné búrky a množstvo dažďa nie je počas leta ničím výnimočným, niekedy sa ale živly vybláznia o troška viac. V júni Slovensko zasiahli prudké lejaky, ktoré na mnohých miestach krajiny spôsobili výrazné obmedzenia dopravy aj materiálne škody. Bolo to naše hlavné mesto, ktoré sa v horúcich letných mesiacoch premenilo na romantické Benátky popretkávané vodnými kanálmi.
https://www.instagram.com/p/BjsKl-DAclt/?utm_source=ig_embed
https://www.instagram.com/p/BjsLZFVlhsB/
https://www.instagram.com/p/BjsK06BlmhC/
https://www.instagram.com/p/BjsLyEigq_h/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_video_watch_again
Vedenie Bratislavy sa poučilo a okamžite začalo s masívnymi úpravami mesta s cieľom zabrániť opakovaniu takejto situácie. To bol vtip. O dva mesiace sa stalo presne isté. Na úplnom konci augusta Bratislavu zasiahli ďalšie záplavy, ktorým sa podarilo vytopiť aj zrenovovaný podchod na Trnavskom mýte, sprístupnený len pár dní predtým.
Kampaň Absolutky
Nikto nečakal, že sa zrazu na Slovensku objaví reklama, o ktorej budú hovoriť všetci. Prešibancom z Triad Advertising sa to ale predsa podarilo s kampaňou pre Absolut Vodku. Stačila na to mladá dievčina Natalie Dongová z Novej Dubnice, ktorej otec je z Konga, pekný slovenský kroj a klubová scenéria.
O žiadnej inej reklame sa na Slovensku v roku 2018 toľko nehovorilo. Kampani sa podarilo vyvolať búrlivú diskusiu a spoločnosť sa rozdelila na dva tábory – na jednej strane bola reklama vítaná ako niečo nové, svieže a odvážne, na strane druhej ju vnímali ako sprisahanie, ktoré má zlikvidovať slovenský národ.
Je síce otázne, či jedna reklama jednej značky vodky má moc spôsobiť „genocídu bielych“, no rozzúrení slovenskí online diskutéri sa nad takýmito vecami nezamýšľajú a kampaň stále vnímajú ako existenčnú hrozbu.
Horiace vlaky, zdivočený autobus a ďalšie úkazy v oblasti dopravy
Dopravné nehody a poruchy strojov sa stávajú aj v lepších rodinách, ale to, čo naše malé Slovensko zažívalo v roku 2018, vyzeralo ako zlý vtip. Takmer každý týždeň sme sa z médií dozvedali o nových prípadoch vlakov, ktoré sa ocitali v plameňoch. Ako hovorí známy slovenský frazeologizmus „vlaku zadarmo na technický stav nepozeraj!“
https://www.facebook.com/zomriofficial/videos/322484498515907/
Zdá sa, že horiace vlaky patria ku slovenskému folklóru tak, ako halušky a valaška. Čím je ale situácia horšia, tým kvalitnejší humor so sebou prináša.
https://www.facebook.com/zomriofficial/photos/a.1831445523801369/2192311871048064/?type=3&theater
https://www.facebook.com/zomriofficial/photos/a.1831445523801369/2192384917707426/?type=3&theater
Aby sme železničnej spoločnosti nekrivdili, treba spomenúť jednu dôležitú vec. Vlaky nielen horeli, ale sa aj rozpadávali počas jazdy.
Zahanbiť sa nenechala ani mestská hromadná doprava. Je známych niekoľko prípadov horiacich autobusov a trolejbusov v uliciach slovenských miest. Vyzerá to tak, akoby bol na Slovensku každý prostriedok hromadnej dopravy odsúdený raz skončiť v plameňoch ako stredoveké ženy obvinené z čarodejníctva.
Jeden bratislavský autobus sa rozhodol proti takémuto osudu bojovať a pokúsil sa uniknúť do voľnej prírody. Jeho útek bez šoféra za volantom ale trval len veľmi krátko a vozidlo sa zastavilo po náraze do stromu.
https://www.facebook.com/auto.sme.sk/videos/2083629338344462/
Chceš si podobným spôsobom zaspomínať na virálne udalosti z roku 2017? Tu nájdeš ich minuloročné zhrnutie.
Titulná fotka: RTVS, TASR, mxmark36 / instagram.com