Hoaxy a fake news patrili v roku 2020 medzi často skloňované slová. Niekedy sa zdalo, že sociálne siete sa menia na informačné hnojisko, kde lži, mýty a polopravdy prevalcujú všetky seriózne správy.
Čo motivuje človeka k tomu, aby vypustil do sveta niečo, čo je absolútny bulšit?
Možností je hneď niekoľko: môže ísť napríklad o snahu zmanipulovať verejnú mienku a získať podporu pre nejakú politickú ideu, naberanie lajkov a zhliadnutí (tým pádom peniažkov z reklamy) a do úvahy pripadá aj ďalší častý motív – bavenie sa na nešťastníkoch, ktorí hoaxu uveria a ďalej ho šíria.
Tento rok sa pre falošné správy vytvorila naozaj úrodná pôda. Pandémia koronavírusu otriasla celým svetom a zmenila naše životy na nepoznanie. Situáciu zdramatizovali dôležité voľby, ktoré vždy lákajú lži ako čerstvý kravinec muchy. Na Slovensku prebehli parlamentné voľby, v zahraničí boli najpodstatnejšie prezidentské voľby v USA.
Tisíc a jedna lož o koronavíruse
Najväčším „hitom“ dezinformačnej scény za rok 2020 bol koronavírus. Vznikli desiatky rôznych „zaručených právd“ o tom, kto je za pandémiu zodpovedný, čo ňou chce dosiahnuť a ako nákazu liečiť. Autori hoaxov využili to, že o Covid-19, ako o novom víruse, nebol dostatok vedecky podložených informácií.
Ako to tak medzi konšpiračnými teóriami býva, najčastejší vinník pandémie boli USA. George Soros a Bill Gates sa pokúšajú o ovládnutie obyvateľstva (aj za pomoci nanočipov!) a spoľahlivou liečbou je pomarančová kôra alebo klasika v podobe čistiacich prostriedkov s obsahom chlóru. Hlúpostí sa naozaj nakopilo!
https://www.facebook.com/hoaxPZ/photos/833725337455335/
5G spôsobuje koronu
Jedným z vysvetlení príchodu pandémie bolo zavedenie 5G siete. Bolo by veľmi náročné opísať podrobnosti tejto teórie, pretože je úplne nezmyselná a je zakotvená totálne mimo dimenzie zdravého rozumu. Ľudia jednoducho nadobudli presvedčenie, že spustenie 5G siete spôsobí ochorenie. V rôznych kútoch sveta boli vysielače nahnevanými ľuďmi dokonca zničené. Koronavírus napriek ich „hrdinstvu“ nezmizol…
https://www.facebook.com/vpnreviewsforyou/photos/bc.AboywQPanAKPssOrewCCHPw3aFWabJch37wld2IX7UTBbxjedX-g742h3APctoR3M6yfHNiJO1q61QFS9ahgCM8e2wshHkrD8YLqNHKFYdVtFCMc_YT5rpTtkvOHNmJ8QMjzOP3jFGeW9TjkcpFOhaON/3479631242092180/?opaqueCursor=AbpGKnDSsUSLiuaMgiu7GHnHc4Jpty5kqB5MecvtXunMYbby84h8RVy0FCCR4_xISUE0_WjckaTeDvK0_G2fBAgs80u7zihIPz_os7JpYO48PTrR4CbtHk6gdhW77P2Gc-tWsBaG02z_QM0c9ZIjTwBUCczSjxova2Eoec7wzn2bd6Tkt94RSIOv2-JA5olXxVWHhX8lGimqiT8m7eFlvDjIXFOj5TR7pEPEN2dMnq4mVH7CrloC4TEA1O7Z68_EXa3u868SehFzwr7K9-F5aXvA3X0q8JPdpQXRjRVCGIbs3Nji_w6retP8El87826ZYUzwFikfVQz1TLOGA0Unc2sw8trCvhMkxJ08AdehnZqnFp5W-7Pfayh7ti6PoS3gqWvjoXduwqCLHtTARJ10xZOHQhzGNyFX5tx4W-mH–cvSpSuHgwmJ02N8s7_keJ-YEq8vn3s6wEXxW_zOUSGjiAe6aSWrKBEM6zdBZyJChqVWCZHAOfX_7Us1d8NnpCuMonF0dBIEpG3vYOsXhSB3npY
Rúška ťa zadusia
Aj medzi slovenskými poslancami sa objavili takí, ktorí prišli so zaujímavým tvrdením – podľa nich VZDUCH cez rúško nepreniká, čiže nositeľovi vzniká otrava CO2, zároveň ale VZDUCH, v ktorom je KORONAVÍRUS, cez rúško preniká, čo ho robí absolútne zbytočným. Vidí v tomto niekto nejakú logiku?
https://www.facebook.com/hoaxPZ/photos/772920033535866
Áno, rúško môže obsahovať nečistoty – preto ho treba po nejakom čase vyhodiť alebo vyprať. Áno, rúško môže spôsobiť modriny na tvári – to sa stáva napríklad lekárom, ktorí majú rúško na tvári doslova celý deň. Tvrdenia o kožných ochoreniach či nedostatku kyslíka za správneho použitia nemajú žiadne opodstatnenie.
Poškodenie mozgu pri testovaní
Neprekvapí, že terčom výmyslov sa stali aj koronavírusové testy. Rozšírená konšpiračná teória hovorí o tom, že testovacia palička po strčení do nosa prenikne stenou dutín a môže spôsobiť dokonca poškodenie mozgu! Týmto spôsobom chcú lídri oslabiť zdravie ľudí, aby tým dosiahli… voľačo? Prečo by vlastne politici chceli vyvolávať ochorenia u svojich spoluobčanov?
https://www.facebook.com/hoaxPZ/photos/762217677939435
Nábytkárska spoločnosť predáva deti
V lete sa rozšírili teórie o tom, že americká nábytkárska spoločnosť Wayfair sa podieľa na obchodovaní s ľuďmi. Keďže sa hoax týka spoločnosti, ktorá na Slovensku nepôsobí, u nás sa táto bizarná konšpiračná teória výrazne nerozšírila. Wayfair vraj priamo cez svoj eshop predával elitám deti, ktoré boli v katalógu zamaskované za bežné položky.
https://www.facebook.com/politifact/photos/bc.Abqs_XsHCAl4N0DnJfTaG5nqrZqfLgN1LxfCMtEzaI9VOGjc0nsR0KpryeAyPsJS_0eUoKE65MXxW_ktgg2fpAkRBvp9SQfJGo8wI7IPTSD3bEZmbfH9oHfwMGAnCmKGOBnU0KzZNz766BBH6M6rZ2Ss_tbY5adHnEkv3rovzRTiyA/10158425431148433/?opaqueCursor=AbpZ1kTCFXKYW1YV7U3qDEZ8PorGEMlZinkc4mPFfSARKSTwiOFqmNzY-4uiqTHIewFaLwvfMUKTM8M72QBmgfacg1NulKXTSq2vl7BO5FArbGkwquIaxTsXh_Ozj5nf9OTQ8u6uTvvE1Qwz78YgNH0OiXwHLEyL_eAva1a39g62y05_RGq83CLNd96O9G88C4whdaMF3JvNkO4TTqsAZubfw7rEulrFkluGPEa7L0N6xRzATluVpeYPgb03-Qij8z-kyGi03R9p2qBQ4EBbrTLRT9DunrtaaoijS0Ecnof5uERSPPgaaPSRG_0AvmNFxeJNQMw71fu4MhjdUs4nv1VgoVC2Z88sjGxU_rmY5HgxSjWeDGY8hKkqRPY1sCEL4i8kwP7g5WRy73iNSLQ4Dz4w_cocodQLL4Zht8gj8PAQsTewtCBQSE53RFHmB2pYWYsjwQ0VNpseUV1ShiECRbpvGmhVfNyeLCKN-svZ8f97Fg
Zástancovia teórie k svojim záverom došli napríklad vďaka tomu, že modely nábytku mali rovnaké mená ako deti, ktoré sú nezvestné. Čiže, ak sa niekde stratí nejaká Andrea, nemôžeš predávať komodu Andrea, lebo inak budeš súčasťou pedofilného sprisahania.
Ďalším „dôkazom“ má byť príliš vysoká cena niektorých položiek alebo evidenčné čísla výrobkov, ktoré pri zadaní do ruského vyhľadávača Yandex zobrazovali fotky mladých žien. Pravda je taká, že ak si do Yandexu naťukáš takmer akúkoľvek číselnú kombináciu, je isté, že skôr či neskôr sa ti zobrazí nejaká fotka ženy.
V Bejrúte vybuchla atómová bomba
Dňa 4. augusta Bejrútom otriasla gigantická explózia, ktorá si vyžiadala životy 204 ľudí a zdemolovala obrovskú časť libanonského hlavného mesta. Žiaľ, takéto veľké tragédie vždy vyvolajú záujem výmyselníkov, ktorí chcú poskytnúť veľmi unáhlené a veľmi nepresné odpovede…
Jedna šialená teória hovorí o tom, že v bejrútskom prístave vybuchla atómová bomba. Sú medzi nami ľudia, pre ktorých každá masívna explózia sprevádzaná hríbovým oblakom musí byť jadrový výbuch. Je to jednoducho nezmysel a aj výbuch nejadrového materiálu môže mať následky, aké sme videli na nejednom videu.
Netrvalo dlho a veľmi rýchlo sa objavili špekulácie o tom, že explózia nebola nehoda. Konšpiračné teórie obviňovali predovšetkým Izrael a USA z teroristického útoku. Oficiálne vyšetrovanie ukázalo, že v sklade vybuchol zle uložený dusičnan amónny, a bol vydaný zatykač na zodpovedné osoby.
Celebrity rozdávajúce bitcoiny
V polovici júla sa na niektorých z najväčších účtov na Twitteri objavili takmer identické správy: „Chcem niečo vrátiť komunite. Všetky bitcoiny poslané na nasledujúcu adresu sa zdvojnásobia. Ak mi pošleš 1000 $, ja ti vrátim 2000 $.“ Čudný príspevok sa objavil napríklad u Baracka Obamu alebo Elona Muska.
https://www.instagram.com/p/CCsp-YHn6QY/
V skutočnosti išlo o dôsledok hacku, ktorý sa podaril iba 17-ročnému Floriďanovi a jeho kumpánom. Našlo sa dostatok naivných ľudí, ktorí boli ochotní svoje Bitcoiny zaslať, a hackeri vyzbierali údajne vyše 100-tisíc dolárov. Trojicu páchateľov polícia zadržala a zrejme ich čakajú poriadne vysoké tresty.
Podvodné účty na Instagrame
Drzé podvody neobišli ani sociálne siete na Slovensku. V lete Instagram zaplavili desiatky účtov, ktoré sa vydávali za slovenské pobočky známych módnych značiek a reťazcov. Tieto profily sľubovali svojim sledovateľom nákupné poukážky – stačí byť jedným z prvých (päťtisíc/desaťtisíc/pätnásťtisíc…) ľudí, ktorí profil začnú sledovať. Nič z toho sa, samozrejme, nekonalo a podvodné stránky zmizli tak rýchlo, ako prišli…
https://www.facebook.com/hoaxPZ/posts/711705852990618
Jack Sparrow House
Toto je prípad falošnej správy, ktorá je úplne neškodná a ľudí skôr pobaví. Prvého decembra bola ukončená prevádzka streamingovej služby Quibi. Medzi správami, ktoré sa krátko existujúcemu projektu venovali, boli aj spomienky na reality šou Jack Sparrow House.
readin up on quibi pic.twitter.com/m8xCLx6elb
— rory strahan-mauk (@rorystrahanmauk) November 30, 2020
Táto šou prebiehala tak, že do domu bolo umiestnených 14 napodobovateľov piráta Jacka Sparrowa z filmu Piráti z Karibiku. Účastníci boli postupne vylúčení, ak vyšli z role a konali tak, ako by Jack nikdy nekonal. Na konci zostal len jeden víťaz – najlepší Jack Sparrow.
Žiaľ, táto na hlavu postavená šou bola aj napriek presvedčivému screenshotu z Wikipedie vymyslená. To, že kopa ľudí (vrátane fanúšikov Quibi) bola ochotná uveriť správe o šialenej súťaži, je dôkazom toho, že málo známa platforma naozaj nešetrila bizarnými programami.
Čo môže človek urobiť pre to, aby nenaletel falošným správam?
Dôležité je navštevovať seriózne weby, ktoré majú aspoň akú-takú tradíciu a renomé. Zároveň sledovať viaceré médiá a nespoliehať sa len na jeden zdroj. Dobrým nápadom tiež môže byť hodiť si obrázky z článku do Googlu. Falošné správy totiž často recyklujú staré fotky a umiestňujú ich do iného kontextu.
Čo je zo všetkého najpodstatnejšie – používať hlavu a udržiavať si skeptický odstup. Ak znie niečo príliš bombasticky a šokujúco, treba byť opatrný! Vyvracaniu hoaxov a podvodných správ sa venuje oficiálna stránka zriadená slovenskou políciou alebo napríklad český portál hoax.cz.
Všetky naše zhrnutia roka 2020 nájdeš tu