Na konci roka 2021 si môžeme povedať, že sme sa rozhodne nenudili. Práve naopak, išlo o veľmi akčnú jazdu, plnú šokujúcich a bizarných udalostí. V slovenskej spoločnosti panuje veľké napätie, o čom sa môžeme presvedčiť vďaka mnohým ľuďom, ktorým viditeľne prepína ešte viac, než zvyčajne.
Aspoň sa na tom všetkom môžeme zasmiať. Napriek tomu všetkému sa stala aj kopa dobrých a potešiteľných vecí, takže určite si každý z nás nájde aspoň zopár dôvodov, vďaka ktorým bude na rok 2021 spomínať v dobrom! Toto je niekoľko udalostí, ktoré sa v roku 2021 stali na slovenskom internete najväčšími témami a obľúbenými zdrojmi diskusií a vtipov:
Prepad benzínky na Panónskej
V januári vtrhol na benzínku na Panónskej ulici v Bratislave 24-ročný Srb a pod hrozbou násilia sa dožadoval finančnej hotovosti. Zamestnanec mu peniaze vydal, no podarilo sa mu ujsť, páchateľa zamknúť a zalarmovať políciu. Na mieste sa objavila istá Soňa, ktorá sa rozhodla lupiča zdržať do príchodu polície pomocou orálneho uspokojovania.
Je to smutné? Je to smiešne? Asi oboje. Každopádne ide o úplný bizár, čoho dôkazom je to, že incident na seba strhol obrovskú mediálnu pozornosť a slovenský internet bol touto kauzou zamestnaný niekoľko týždňov. Presiahla dokonca aj hranice Slovenska a písali o nej médiá z celého sveta – od Francúzska až po Malajziu.
Očkovacia lotéria
Od polovice augusta do konca októbra prebiehala tzv. očkovacia lotéria. Jej cieľom bolo odmeniť finančnou výhrou ľudí, ktorí sa nechali zaočkovať proti koronavírusu. Veci nešli podľa plánu. Najväčším škandálom bol prípad Zuzany, ktorá losovanie sledovala online a kvôli omeškaniu prenosu nestihla povedať heslo, čo ju stálo výhru 400-tisíc eur. To poteší!
Očkovacia lotéria bola všetkým na smiech, nijakým spôsobom nepodporila mieru zaočkovanosti, čo bolo každému uvažujúcemu človeku jasné už od začiatku. Rozhodnutie očkovať sa je otázka postojov a ľudia nie sú ochotní vzdať sa tých svojich za peňažnú úplatu. Vláda sa mohla poučiť aj zo skúseností zo zahraničia, ktoré takisto nezaznamenali veľký úspech.
Návšteva pápeža
Slovensko ako malá krajina si nesmierne cení návštevu každej významnej osobnosti svetového formátu. Pápež František ako hlava katolíckej cirkvi takou bez pochýb je, a preto sa jeho septembrová návšteva stala obrovskou témou. Príchodu Svätého otca predchádzali dlhé a náročné prípravy a počas návštevy panovali prísne bezpečnostné opatrenia.
Pápež František navštívil Bratislavu, kde sa stretol s predstaviteľmi katolíckej cirkvi a Slovenskej republiky. Následne sa vydal na východ Slovenska, kde okrem iného upozornil na problémy sociálne vylúčených komunít na košickom sídlisku Luník IX. Františkova cesta po Slovensku vyvrcholila 15. septembra omšou pri Národnej svätyni v Šaštíne.
Plačkovej zatknutie
My Slováci sa vieme skvelo baviť na nešťastí známych tvárí. Presvedčiť sme sa o tom mohli v prípade zadržania „instagramovej kráľovnej“ Zuzany Plačkovej a jej manžela Reného Strausza. Nešlo o náhodu. Plačková bola zadržaná v rámci protidrogovej akcie v réžii NAKA na konci septembra.
Pár bol obvinený v súvislosti s obchodovaním s drogami a súd rozhodol, že dvojica bude vyšetrovaná na slobode. Plačková na pár dní okupovala titulné stránky novín, čo malo pre ňu veľký prínos – ako internetová celebritka je závislá od pozornosti a vďaka tejto kauze jej sledovatelia pribúdali raketovým tempom.
Odpočúvanie poľovníckej chaty
Na konci októbra na verejnosť prenikla nahrávka z policajného odpočúvania poľovníckej chaty neďaleko Levíc. Odposluch bol údajne nariadený v súvislosti s podozrením z pytliactva, avšak nahrávka zachytáva úplne iný a oveľa zaujímavejší obsah – Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Mareka Paru, syna Tibora Gašpara a Miroslava Bödöra a ich rozhovory o malých aj veľkých kauzách Slovenska.
Ak sa náhodou niekto tešil, že odhalené informácie by mohli pomôcť vyriešiť známe korupčné prípady, zostane sklamaný. Podľa slovenských štátnych orgánov bolo odpočúvanie nezákonné a čokoľvek, čo na nahrávkach odznelo, sa nedá použiť ako súdny dôkaz. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic tvrdí, že vec ešte môže prehodnotiť súd.
Útoky na supermarkety
V prvom novembrovom týždni sa najčastejšie spomínaným slovenským mestom stali Piešťany. Tamojšiu prevádzku siete Lidl si za terč svojho útoku vybrala tlupa výtržníkov, ktorí sa takýmto spôsobom rozhodli bojovať proti pandemickým opatreniam. Proti výtržníkom v rámci svojich povinností a kompetencií zakročila polícia.
Racionálne uvažujúcemu človeku zakotvenému v našej realite je ťažké pochopiť motiváciu takéhoto vyčíňania. Mozgu živenému nenávisťou a konšpiračnými teóriami asi nie. Títo „hrdinovia“ si zrejme mysleli, že obťažovaním predavačiek, ktoré si len robia svoju prácu, a bežných zákazníkov, ktorí si len prišli nakúpiť, zasadia Hegerovej vláde zdrvujúci úder, ktorý ju donúti kapitulovať a zrušiť pandemické opatrenia. Ak ti to znie ako úplne debilný nápad, znamená to, že si v poriadku.