Nie je ťažké uhádnuť, akej téme sa venovala väčšina hoaxov a falošných správ v uplynulom roku. Ruská agresia voči Ukrajine veľmi rýchlo nahradila koronavírus ako najvďačnejšiu tému pre vymýšľanie neprávd. Hoaxy o korone však úplne nezmizli a stále sa našli ľudkovia, ktorí nekráčajú s trendmi a klamú o témach z minulých sezón…
Čo motivuje človeka k tomu, aby vypustil do sveta ohavné hlúposti?
Možností je hneď niekoľko: môže ísť napríklad o snahu zmanipulovať verejnú mienku a získať podporu pre nejakú politickú ideu, naberanie lajkov a zhliadnutí (tým pádom peniažkov z reklamy) a do úvahy pripadá aj ďalší častý motív – bavenie sa na nešťastníkoch, ktorí hoaxu uveria a ďalej ho šíria.
Rusi nenapadnú Ukrajinu!
Slovensko je plné analytikov, prognostikov a expertov na všetko, ktorí sa napriek veľmi znepokojivým správam západných štátov zaprisahávali, že Rusi na Ukrajinu nezaútočia a „západ opäť provokuje“. Koncentrácie ruských vojsk pri Ukrajine zľahčovali a ospravedlňovali.
To najhoršie však prišlo až po samotnej invázii 24. februára. Väčšina tých, čo prisahali, že Rusko nezaútočí, zrazu prehodila výhybku a prišla s tvrdením, že Rusko zaútočiť jednoducho muselo. Samozrejme, tento akt agresie zdôvodňovali „intrigami Američanov“, „ukrajinským fašizmom“ alebo inými debilnými výhovorkami…
Ghost of Kyiv
Ruský útok narazil na silný a odhodlaný odpor Ukrajincov. V prvých dňoch vojny sa začali objavovať príbehy o nevídanom hrdinstve ukrajinských obrancov. Jeden z nich však bol výraznejší než ostatné. V okolí Kyjiva vraj pôsobil ukrajinský pilot stroja MiG-29, ktorý si každodenne pripisoval niekoľko zostrelov ruských lietadiel.
Takzvaný „Duch Kyjiva“ podľa rôznych zdrojov zlikvidoval niekoľko desiatok strojov agresora. Problém bol ten, že o superpilotovi sa nevedelo nič a na podloženie jeho heroických výkonov chýbali akékoľvek dôkazy. V máji ukrajinské úrady potvrdili, že žiadny „Duch Kyjiva“ nikdy neexistoval.
Ľuďom znalým súčasného bojového letectva musel tento prípad pripadať smiešny od začiatku. Desiatky zostrelov na konte jedného pilota sú absurdné. Boje vzduch-vzduch sú dnes omnoho vzácnejšie ako v minulosti a väčšinu zničených strojov pošle k zemi strela vystrelená zo zeme (deje sa to aj teraz na Ukrajine). Letecké sily USA, ktoré sú najpočetnejšie na svete, zostrelili v tomto storočí len jedno jediné nepriateľské lietadlo vo vzdušnom súboji.
Zelenskyj je feťák a/alebo hologram
Ako obhájiť neobhájiteľné? Ruská invázia na Ukrajinu v mnohých ohľadoch vyvoláva bolestivé spomienky na udalosti z rokov 1939-1945. Kremeľská propagandistická mašinéria pľuje jeden hlúpy hoax za druhým v snahe očierniť a delegitimizovať nezávislý a demokratický ukrajinský štát a zdôvodniť tak vlastnú agresiu.
Obľúbeným terčom hoaxov je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zelenského, ktorý zostáva v Kyjive a má odvahu navštíviť aj vojakov na fronte, Rusi vykresľujú ako fašistu, satanistu, feťáka a ktovie čo ešte. Dokonca prišli s tvrdením, že Zelenskyj ušiel do zahraničia a videá, ktoré ho zobrazujú na Ukrajine, sú sfalšované pomocou hologramu.
Biolaboratóriá na Ukrajine
Ruskí predstavitelia vojenský zásah na Ukrajine ospravedlňujú tým, že boli nútení zakročiť voči nejakým tajným biolaboratóriám, v ktorých Ukrajinci spolu s Američanmi a inými „temnými silami“ vyvíjali biologické zbrane na vyhladenie Rusov.
Ako väčšina ruských rozprávok, aj táto je žalostne hlúpa. Ako by biologicky modifikovaný komár či holub vedel, že má útočiť práve na Rusov a neohrozil samotných Ukrajincov? Prečo by taká veľká krajina ako USA, disponujúca aj mnohými ostrovmi, vyvíjala zbrane práve na Ukrajine, krajine v dosahu ruských konvenčných zbraní?
Nevďační Ukrajinci!
Žiaľ, na Slovensku existuje podstatná časť obyvateľstva, ktorá sa vyžíva v šírení a produkovaní hoaxov. Príchod ukrajinských utečencov na Slovensko znamenal, že na sociálnych sieťach sa začali vynárať „zaručené správy“ o tom, ako „moja teta/sused/dedo/pes“ zahliadli Ukrajincov nemiestne sa správať.
Pri takom množstve ľudí je isté, že sa objavia aj nepríjemné incidenty. Zaujímavé ale je, že väčšina rozšírených príspevkov, ktoré ukrajinských utečencov vykresľovali v negatívnom svetle, bola očividne falošná – dokazujú to staré fotografie z iných kontextov, znázorňujúce údajné vyčíňanie Ukrajincov. Išlo teda o cielené manipulácie v snahe štvať spoločnosť proti utečencom.
Cintorín Ladomirová
Veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Igor Bratčikov prišiel v septembri so šokujúcim odhalením. Starosta obce Ladomirová v Prešovskom kraji údajne nechal zdemolovať cintorín ruských vojakov z prvej svetovej vojny! Išlo vraj o dôkaz strašnej „rusofóbie“ a starosta Cuper sa od slovenských rusofilov dočkal mnohých urážok a vyhrážok. Je tu háčik – „zničený ruský cintorín“ nebol ani zničený, a možno ani ruský.
Stará dokumentácia spomínaný cintorín nazýva „cintorínom neznámych vojakov“. Mohlo ísť teda o vojakov cárskeho Ruska aj Rakúsko-Uhorska. V tom čase sa jednoducho vyzbierali padlí z okolia a pochovali ich spoločne. Čo sa týka stavebného zásahu, obec odstránila betónové obrubníky, ktoré sa rozpadávali a na cintoríne sa objavili len v roku 2014 – išlo teda o prinavrátenie do pôvodného stavu.
Američania nás obsadili!
Istá časť slovenského národa neustále blúzni o nejakej „americkej okupácii“, pod ktorú sa Slovensko dostalo. Na okupáciu je potrebná okupačná armáda, ktorá tu však akosi chýba. Videl niekto z nás americký tank Abrams na vlastné oči? V roku 2022 sa objavilo viacero hoaxov o obsadení slovenského územia Američanmi, spomínala sa napríklad kompletná okupácia Záhoria!
S témou súvisí aj referendová otázka v meste Sliač, v ktorom mohli občania vyjadriť nesúhlas s výstavbou americkej základne na letisku Sliač. Je dosť potrebné spomenúť, že Američania nič také neplánujú, a čo je ešte dôležitejšie, letisko Sliač sa nenachádza v katastri mesta Sliač. Rozhodovalo sa teda o niečom, čo sa nedeje, a ak by sa to aj dialo, tak by sa to dialo mimo pôsobenia mesta.
Čo môže človek urobiť pre to, aby nenaletel falošným správam?
Dôležité je navštevovať seriózne weby, ktoré majú aspoň akú-takú tradíciu a renomé. Zároveň sledovať viaceré médiá a nespoliehať sa len na jeden zdroj. Dobrým nápadom tiež môže byť hodiť si obrázky z článku do Googlu. Falošné správy totiž často recyklujú staré fotky a umiestňujú ich do iného kontextu.
Čo je zo všetkého najpodstatnejšie – používať hlavu a udržiavať si skeptický odstup. Ak znie niečo príliš bombasticky a šokujúco, treba byť opatrný! Vyvracaniu hoaxov a podvodných správ sa venuje oficiálna stránka zriadená slovenskou políciou alebo napríklad český portál hoax.cz.