Rok 2024 hoaxom skutočne prial. Rok bol plný polarizujúcich udalostí, ako sú voľby či vojny. V takýchto situáciách, keď sa jednotlivé tábory silno identifikujú so svojou stranou, ľudia vypínajú kritické myslenie, ak sa objaví nejaká správa, ktorá sa hodí do ich svetonázoru.
Pôvodcom hoaxov prácu veľmi uľahčili pokroky v oblasti umelej inteligencie. Nikdy nebolo také jednoduché vytvárať presvedčivo pôsobiace falošné fotografie a videá a zároveň automatizovať ich šírenie.
Prečo niekto vytvára hoaxy?
Možností je hneď niekoľko: môže ísť napríklad o snahu zmanipulovať verejnú mienku a získať podporu pre nejakú politickú ideu, naberanie lajkov a pozretí (tým pádom peniažkov z reklamy) a do úvahy pripadá aj ďalší častý motív – bavenie sa na nešťastníkoch, ktorí hoaxu uveria a ďalej ho šíria. Autormi môžu byť jednotlivci, skupiny, politické zoskupenia či štátni aktéri.
Toto je niekoľko veľkých hoaxov, ktoré sa šírili v roku 2024:
Hoaxy o vakcínach
Vakcíny neustále čelia útokom. Sú veľmi vďačnou témou pre tvorcov hoaxov a je veľmi ľahké vymyslieť si nejaký ďalší šokujúci vedľajší účinok, o ktorom „médiá mainstreamu mlčia“. Situácia sa výrazne nemenila ani v priebehu roku 2024, a preto sme sa dočkali množstva „šokujúcich odhalení“, zvyčajne od ľudí bez medicínskeho vzdelania.
Stalo sa tak napríklad to, že od autora nového aranžmánu slovenskej hymny sme sa dozvedeli, že vakcíny obsahujú grafénové vlákna. Facebookové zdroje zasa hovorili o tom, že vakcína proti koronavírusu vytvára v tele akési čudesné útvary. Tento hoax bol v rozsiahlom príspevku vyvrátený stránkou Hoaxy a podvody.
Tvorcom hoaxov sa podarila zaujímavá vec, keď jedným hoaxom dokázali diskreditovať dve veci, ktoré zachraňujú životy – vakcíny aj transfúzie krvi. Rozšírili dezinformáciu o tom, že darovanie krvi od zaočkovaného človeka nezaočkovanej osobe spôsobí zaočkovanie neočkovaného (samozrejme, so všetkými údajnými negatívnymi dôsledkami). Z medicínskeho hľadiska ide opäť o nezmysel.
Pellegrini radí s investíciou
V lete sa Slovákom začali na Facebooku zobrazovať sponzorované príspevky od pochybných účtov. Tieto príspevky obsahovali video, v ktorom nejaká verejne známa osobnosť rozprávala o financiách a vyzývala ľudí, aby investovali podľa jej rád. Vo videách figurovali napríklad Zuzana Čaputová či Peter Pellegrini.
Každý, kto sa aspoň troška orientuje v internetovom prostredí, si všimol, že tieto videá sú podvod. Išlo o zneužitie osoby za cieľom vylákania peňazí či prihlasovacích údajov do internetbankingu od dôverčivých Slovákov. Po prvé, pre politických lídrov je značne netypické, aby radili občanom, ako investovať. Po druhé, v samotnom spracovaní boli viditeľné chyby ako nesúlad medzi audio stopou a otváraním úst či gramatické chyby.
„Ide o tzv. deepfake video, vyrobené prostredníctvom umelej inteligencie. Prezident Slovenskej republiky neodporúčal ani nebude odporúčať žiadne produkty, akékoľvek takéto odporúčanie by bolo v rozpore so zákonom,“ poznamenal odbor komunikácie Kancelárie prezidenta SR.
Hoaxy o prezidentských voľbách
Na jar si Slovensko zvolilo novú hlavu štátu. Žiaľ, ako sa stalo zvykom, volebná kampaň bola veľmi špinavá, sprevádzali ju rôzne útoky, falošné správy a manipulácie. Hnusná manipulácia bola namierená na Ivana Korčoka. Korčok bol mnohými zdrojmi vykresľovaný ako niekto, kto Slovensko zatiahne do vojny, či konkrétnejšie vyšle Slovákov bojovať na Ukrajinu.
Podobnú kampaň viedli pred voľbami aj proti českému prezidentovi Petrovi Pavlovi – ako všetci vieme, Česko vo vojne nie je a české jednotky na Ukrajine nebojujú. Zároveň platí, že ak by slovenský prezident chcel vyslať vojsko do zahraničia, nemôže to spraviť. Túto vec musí iniciovať vláda a schváliť parlament.
Ďalších niekoľko hoaxov sa spájalo so samotnou legitimitou volieb. Objavilo sa napríklad tvrdenie, že spočítavanie hlasov prebieha pomocou softvéru od Esetu a táto firma preto môže manipulovať v prospech liberálnych kandidátov. V skutočnosti Eset nemá s voľbami nič spoločné. Výsledok zároveň očividne hovorí o tom, že k manipulácii v prospech liberálneho kandidáta nedošlo.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane