Kŕmia nás hmyzom
Popri vakcínach je ďalšou nestarnúcou témou pre tvorcov hoaxov konzumácia hmyzu. Neustále prichádzajú nové a nové príbehy o tom, ako do nás mocní tohto sveta potajme tlačia hmyz, ktorý skrývajú do normálnych potravín.
Iniciátormi tohto sprisahania sú vždy tí tradiční vinníci – nadnárodné korporácie, Európska únia a ďalšie vplyvné osobnosti. Jeden z hoaxov hovorí o tom, že Bill Gates sponzoruje startup, ktorý má za cieľ vyrobiť „hmyzie mlieko“. Ide vraj o nápoj vyrobený z hmyzu, ktorý má pre bežných smrteľníkov postupne nahradiť ich obľúbené kravské mlieko.
Takýto produkt juhoafrická firma Gourmet Grubb skutočne pred niekoľkými rokmi vytvorila, avšak firma nemá žiadne spojenie s Billom Gatesom. Hmyzie mlieko sa očividne nie veľmi ujalo a firma Gourmet Grubb zrejme už ani neexistuje, keďže jej web je neaktívny. Žiadny podlý prevrat v stravovaní sa nekoná.
Imigranti jedia mačky
Rovnako ako Slovensko si prezidentskými voľbami tento rok prešli aj Spojené štáty americké. Rovnako ako u nás, aj tam za oceánom sa v kampani objavovali manipulácie, špinavé útoky a falošné informácie. Jedno z tvrdení Donalda Trumpa bolo natoľko bizarné, že sa z neho prakticky stalo meme.
Donald Trump a J. D. Vance pred voľbami v médiách tvrdili, že skupiny imigrantov, prevažne z Haiti, vo veľkom kradnú a konzumujú domáce zvieratá ako mačky a psy. Epicentrom tejto ohavnosti malo byť mesto Springfield v Ohiu, diať sa to malo aj v iných mestách. Ak budú imigranti naďalej prúdiť do krajiny, bude sa to raz diať všade!
Ako pôvodný zdroj hoaxu sa javí springfieldská lokálna skupina na Facebooku. Mnohí investigatívci a zároveň aj miestni policajti a politici z Ohia prišli k záveru, že žiadna takáto kriminálna aktivita neprebieha a neexistuje dôvod, prečo by mal niekto tvrdiť, že je to inak.
Drony nad New Jersey
Koncom roka obyvateľov oblasti okolo New Jersey zachvátila panika. V noci na oblohe pozorujú čudné lietajúce objekty. Objavili sa viaceré vysvetlenia, aký je ich pôvod. Niekto tvrdí, že ide o špionážne drony z iránskej lode. Niekto zasa zastáva názor, že americká vláda pomocou dronov hľadá stratenú jadrovú zbraň.
Niektorí občania sa rozhodli vziať spravodlivosť do vlastných rúk a zlikvidovať tieto lietajúce stroje, ktoré podľa nich predstavujú hrozbu. Mieria na ne s lasermi alebo po nich dokonca strieľajú. Sami sa tak pre okolie stávajú hrozbou.
Každé pozorovanie je unikátne a neexistuje univerzálne vysvetlenie, ktoré by vysvetlilo, na čo sa obyvatelia New Jersey pozerajú a či sú v ohrození. Skutočne je možné, že sa vo vzduchu pohybujú drony s nekalým cieľom. Zatiaľ však zverejnené videá a fotografie, ktoré mali zachytávať tieto objekty, zaznamenali lietadlá, helikoptéry či dokonca hviezdy.
Čo môže človek urobiť pre to, aby nenaletel falošným správam?
Dôležité je navštevovať seriózne weby, ktoré majú aspoň akú-takú tradíciu a renomé. Zároveň sledovať viaceré médiá a nespoliehať sa len na jeden zdroj. Ak znie informácia už na prvé počutie príliš „nasieraco“, treba ju predýchať a nijako nereagovať, kým si jej pravosť neoveríme.
Dobrým nápadom tiež môže byť hodiť si obrázky z článku do Googlu. Falošné správy totiž často recyklujú staré fotky a umiestňujú ich do iného kontextu. Obsah tvorený umelou inteligenciou môžu prezradiť nedokonalosti v pozadí obrázkov či videí, najčastejšie sú to osoby s chýbajúcimi končatinami či nelogicky usporiadané priestory.
Čo je zo všetkého najpodstatnejšie – používať hlavu a udržiavať si skeptický odstup. Ak znie niečo príliš bombasticky a šokujúco, treba byť opatrný! Vyvracaniu hoaxov a podvodných správ sa venuje oficiálna stránka zriadená slovenským ministerstvom vnútra, projekt Hoaxy a podvody alebo aj český portál hoax.cz.