Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 26.12.2024
sk
Druhý sviatok vianočný | Štefan
cz
2.svátek vánoční | Štepán
, Štěpán

To sa mi snáď sníva! 10 surrealistických režisérov, ktorí natáčajú filmy pripomínajúce sny

Sny a nočné mory môžu mať vo filme veľa podôb.


Gaspar Noé

Francúzsky režisér Gaspar Noé nie je tradičným surrealistickým tvorcom. Nedalo by sa ani povedať, že natáča filmy, ktoré sa podobajú na sny. Keď už, tak sa skôr podobajú na nočné mory. Stačí spomenúť jeho filmy ako Climax a Irréversible, znova alebo prvýkrát si ich pozrieť a uvidíš, že Noé je schopný zobraziť to najkrutejšie, čo si ľudia medzi sebou vedia urobiť. V tomto zozname sa ale objavuje kvôli jednému zo svojich filmov – Enter the Void z roku 2009.

Vo filme sledujeme mladého muža, ktorý je dílerom a hneď na začiatku filmu je zabitý. Čo nasleduje potom, by sa dalo popísať ako astrálne blúdenie naprieč veľkomestom, hľadajúc odpovede na otázky, ktoré sa nestihol za života opýtať. Noého tvorba je ale omnoho viac surrealistická, než sa zdá.

Pri ňom musíme spomenúť aj Stanleyho Kubricka, ktorého posledný film Eyes Wide Shut predstavuje jeden z najlepších filmov o snoch, aké kedy boli natočené.

Michel Gondry

Michel Gondry je francúzsky režisér, ktorého si svet všimol vďaka jeho filmom ako Eternal Sunshine of the Spotless Mind a The Science of Sleep. Oba filmy z rokov 2004 až 2006 mu vyniesli obľubu aj medzi fanúšikmi a kritikmi, avšak najdôležitejšie je to, ako poznačil svet surrealizmu vo filme.

Oba filmy sú romantické komédie s prvkami fantasy a drámy, čiže v podstate vo filmoch mieša lásku a sny a vytvára tak originálne diela. Už dlhšie ale nenatočil niečo zaujímavé, čo je veľká škoda. Romantika sa dala brať aj ako vážny žáner na poli fantasy.

Apichatpong Weerasethakul

A máme tu asi najmenej divácky prístupného režiséra na tomto zozname. Thajský režisér Apichatpong Weerasethakul sa teší renomé jedného z režisérov s najpomalšími a najzvláštnejšími filmami na svete. Podobne ako v prípade Tarkovského, ide o filozofické a zádumčivé filmy s veľmi, veľmi, veľmi pomalým tempom. Weerasethakul vo svojich dielach taktiež rieši podobné témy. Pamäť, čas a hlavne sny.

Mnohí režiséri ho pokladajú za moderného nástupcu Tarkovského. Treba spomenúť jeho filmy ako Memoria, Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives a Sang sattawat. Dodnes aktívne tvorí a zanedlho sa k nám pravdepodobne dostane jeho nový film.

Terry Gilliam

Terry Gilliam je jedným z modernejších tvorcov na tomto zozname, ktorý stále točí nové filmy. Jeden zo zakladateľov legendárnej komediálnej partie Monty Python sa už naprieč svojou kariérou postaral o kopu filmových hitov. Tie v sebe vždy niesli nejakú dávku surrealizmu. Spomenieme napríklad filmy ako The Imaginarium of Doctor Parnassus, The Man Who Killed Don Quixote, Brazil a Fear and Loathing in Las Vegas.

Fear and Loathing in Las Vegas z roku 1998 síce nie je typickým snovým filmom, avšak celé dielo je poprešívané diabolskými výjavmi spôsobenými drogami, pod ktorých vplyvom sú hlavné postavy nonstop. Film sa do nich naplno ponára aj svojou filmovou rečou a niekedy sa môže zdať, že sledujeme jednu veľkú nočnú moru. Asi nie mnohí režiséri si môžu povedať, že majú toľko skúseností s drogami ako Terry Gilliam, ktorý z týchto skúseností pri filmovaní určite čerpal.

Lars Von Trier

Lars Von Trier je jedným z najvplyvnejších dánskych režisérov všetkých čias. Mnohí režiséri sú ovplyvnení jeho inovatívnym a neraz experimentálnym prístupom k natáčaniu filmov. Medzi jeho najznámejšie diela patria napríklad The Idiots, Dogville, Breaking the Waves a hlavne Melancholia a Antichrist z rokov 2009 2011.

Priprav sa ale na to, že budeš ovalený niečím, čo si ešte asi nevidel. Trier sa v oboch filmoch nebojí ísť do extrému a neraz ťa prekvapí. Oba filmy sú z jeho tvorby asi tie najviac surrealistické, avšak oplatí sa vidieť aj jeho zvyšnú tvorbu.

Trailer na hranú Malú morskú vílu spôsobil kontroverzie. Na YouTube mal za dva dni 1,5 milióna „dislajkov“

Určite si prečítaj:

Trailer na hranú Malú morskú vílu spôsobil kontroverzie. Na YouTube mal za dva dni 1,5 milióna „dislajkov“


Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.