Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 24.3.2023
sk
Gabriel
cz
Gabriel

Tohtoročné Oscary majú mať podľa predpovedí jasného víťaza. Výsledky sa dozvieme už o pár hodín

Kto získa Oscara tento rok?


Rok sa s rokom zišiel a opäť tu máme udeľovanie prestížnych Oscarov. Slávnostný ceremoniál sa uskutoční už v noci z 12. na 13. marca. Ešte predtým nezaškodí pripomenúť si, kto je vlastne nominovaný, prípadne si trochu zašpekulovať, ktoré filmy majú najväčšiu šancu triumfovať.

Najviac nominácií pozbieral originálny sci-fi kúsok Všetko, všade, naraz od režisérskej dvojice Daniel Kwan a Daniel Scheinert. Surreálne ladený film o Evelyn (Michelle Yeoh), ktorá sa snaží vyriešiť súkromné problémy a okrem toho musí zachrániť aj celé multiverzum, si získal kritikov aj divákov a stal sa – možno trochu prekvapivým – finančným hitom.

Na konte má 11 nominácií, čo je najviac zo všetkých filmov. Súťaží zároveň vo všetkých hlavných kategóriách, ako je najlepší film, réžia, najlepšia herečka v hlavnej a vedľajšej úlohe či najlepší originálny scenár.

Oscar, ceny Akadémie 2023, Všetko, všade, naraz
MovieStillsDB / A24

S miernym odstupom dýcha snímke Kwana a Scheinerta na krk vojnový drasťák Na západe nič nové od Edwarda Bergera a výborná čierna dramédia Duchovia Inisherinu od Martina McDonagha. Na západe nič nové si môže odniesť sošku za najlepší film, najlepší adaptovaný scenár, najlepší zahraničný film či v rôznych technických kategóriách. Duchovia Inisherinu tiež môžu zabojovať o titul najlepšieho filmu roka, pričom želiezka v ohni majú aj hereckých kategóriách, v kategórii najlepší scenár či réžia.

Nasleduje hudobná dráma Elvis od Baza Luhrmanna s 8 nomináciami a dráma Fabelmanovci od Stevena Spielberga, ktorá má 7 nominácií. Zhodne po 6 nomináciách má strhujúca hudobná dráma TÁR a akčný kúsok Top Gun: Maverick.

5 nominácií môže premeniť Black Panther: Navždy Wakanda a 4 nominácie získal Avatar: Cesta vody. Po 3 nomináciách majú filmy Babylon, The Batman, Trojuholník smútku a Veľryba. 2 nominácie si odniesli filmy Living a Women Talking.

Oscar, ceny Akadémie 2023
MovieStillsDB / Searchlight Pictures

Kto zaboduje v hlavných kategóriách?

O prestížnu cenu najlepšieho filmu budú bojovať snímky Na západe nič nové, Všetko, všade, naraz, Duchovia Inisherinu, Elvis, Fabelmanovci, TÁR, Top Gun: Maverick, Trojuholník smútku, Avatar: Cesta vody a Women Talking. Ktorý z nich si napokon odnesie Oscara?

Ťažko povedať, keďže vo všetkých prípadoch ide o fantastické či aspoň nadpriemerné filmy. Najväčšiu šancu však podľa analytikov má zrejme sci-fi Všetko, všade, naraz, ale karty môžu zamiešať aj Duchovia Inisherinu, Trojuholník smútku či TÁR.

vtipné ilustrácie, veci, ktoré robí každý z nás, humor, zábava

Odporúčame prečítať:

10 vecí, ktoré robíš aj ty, ale nechceš si to priznať

V kategórii najlepšia réžia nájdeme Martina McDonagha (Duchovia Inisherinu), Daniela Kwana a Daniela Scheinerta (Všetko, všade, naraz), Stevena Speilberga (Fabelmanovci), Todda Fielda (TÁR) a Rubena Östlunda (Trojuholník smútku). Zahraniční komentátori v tejto kategórii opäť favorizujú Kwana a Scheinerta a ich snímku Všetko, všade, naraz. Podľa nás však nie je bez šance ani Martin McDonagh či Todd Field.

Oscar, ceny Akadémie 2023, Tár, najlepšia réžia, Todd Field
MovieStillsDB / Focus Features

Bude triumfovať Brendan Fraser?

Čo kategória najlepší herec v hlavnej úlohe? Tam o sošku zabojujú Austin Butler (Elvis), Colin Farrell (Duchovia Inisherinu), Brendan Fraser (Veľryba), Paul Mescal (Aftersun) a Bill Nighy (Living). Veľa chvály za svoj výkon právom pozbieral Brendan Fraser, pre ktorého bola dráma Veľryba zaslúženým comebackom do prvej ligy. Práve on je horúcim kandidátom na zisk Oscara. Všeobecne sa predpokladá, že tesne po ňom má najväčšiu šancu na zisk zlatého plešivca Colin Farrell.

V kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe sú nominované Cate Blanchett (TÁR), Ana de Armas (Blonde), Andrea Riseborough (To Leslie), Michelle Williams (Fabelmanovci) a Michelle Yeoh (Všetko, všade, naraz). Analytici predpovedajú, že triumf bude sláviť Michelle Yeoh, avšak netreba podceňovať ani ostrieľanú Cate Blanchett, ktorá vo famóznej dráme TÁR podala jeden zo svojich najlepších výkonov.

V kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe nájdeme mená Ke Huy Quan (Všetko, všade, naraz), Brendan Gleeson (Duchovia Inisherinu), Barry Keoghan (Duchovia Inisherinu), Judd Hirsch (Fabelmanovci) a Brian Tyree Henry (Most). Aj tentokrát by mal podľa predikcií zbierať vavríny film Všetko, všade, naraz, teda herec Ke Huy Quan. Okrem neho zrejme prichádza do úvahy už len Brendan Gleeson.

Oscar, ceny Akadémie 2023
MovieStillsDB / A24

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje