Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil

Tokio chce v krajine otvoriť kanceláriu NATO, má byť prvá tohto druhu v Ázii

Krok vysvetľujú tým, že ruská invázia na Ukrajinu spôsobila, že svet je menej stabilný.


Japonsko rokuje o otvorení kancelárie Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), prvej tohto druhu v Ázii. V rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN to povedal japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši. Argumentoval tým, že ruská invázia na Ukrajinu spôsobila, že svet je menej stabilný.

„Už vedieme diskusie, ale ešte nie sú hotové žiadne podrobnosti,“ povedal Hajaši. Pripomenul, že hlavným dôvodom týchto japonských snáh je Ruskom rozpútaná vojna na Ukrajine, ktorá prinútila Japonsko prehodnotiť bezpečnosť v regióne. „Dôvod, prečo o tom diskutujeme, je ten, že od agresie Ruska na Ukrajinu sa svet stal nestabilnejším,“ dodal.

„Niečo, čo sa deje vo východnej Európe, sa neobmedzuje len na problém vo východnej Európe. Priamo to ovplyvňuje situáciu tu v Tichomorí. To je dôvod, prečo sa spolupráca medzi nami vo východnej Ázii a NATO stáva čoraz dôležitejšou,“ podotkol Hajaši.

Shutterstock

Šéf japonskej diplomacie poznamenal, že Japonsko síce nie je členom NATO, ale tento krok vysiela odkaz, že ázijsko-pacifickí partneri „veľmi stabilne spolupracujú“ s NATO.

Aliancia už má podobné zastupiteľské kancelárie na iných miestach vrátane Ukrajiny a Viedne. Kancelária v Japonsku umožní diskusie s bezpečnostnými partnermi NATO, ako sú Južná Kórea, Austrália a Nový Zéland, o rôznych geopolitických výzvach, vznikajúcich a prevratných technológiách či kybernetických hrozbách.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje