Hokej je nepochybne jedným z najobľúbenejších športov Slovákov. Hneď ako prídu Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, väčšina nedočkavo sedí doma pred telkami a sleduje výkon našich či mnohí dokonca cestujú do zahraničia, aby si ich pozreli aj naživo. Niektorí milujú tento šport ešte na vyššej úrovni a dokonca hokejové predmety zbierajú.
Jedným z takýchto zberateľov je aj Tomáš Bubela z Komárna, ktorý má na Slovensku jednu z najväčších hokejových zbierok, v ktorej sa nachádzajú unikátne kúsky, pri ktorých by nejednému hokejovému fanúšikovi spadla sánka. Tomáša sme vyspovedali a zistili, ako takéto zberateľstvo funguje a čo všetko sa v jeho zbierke nachádza.
Najpopulárnejším športom vo svete je futbal, avšak na Slovensku mnohí považujú za národný šport práve hokej. Ako to vnímate vy? Je tu hokej naozaj pre mnohých ten cennejší? Odzrkadľuje sa to na cenách predmetov?
Zberateľstvo z pohľadu športov na Slovensku je veľmi rozsiahlym pojmom, rivalita futbalu a hokeja je nespochybniteľná. Hokej vyhráva v popularite z dôvodu úspechov v novodobej ére, boli sme majstri sveta v roku 2002 a na takú malú krajinu sme mali viacero hráčov v NHL, ktorým sa podarilo zdvihnúť nad hlavu Stanley Cup. To sa odzrkadľuje aj v dopyte po zberateľských predmetoch.
Predpokladáme, že ste veľkým fanúšikom hokeja. Zažili ste napríklad aj NHL na vlastné oči? Chodievate sledovať hokej aj na majstrovstvá alebo aj bežne na domáce zápasy?
Hokej sledujem aktívne, mal som možnosť ako fanúšik zúčastniť sa desiatich majstrovstiev sveta, viacero zápasov NHL v Spojených štátov amerických, Kanade, ale aj v Európe. V poslednej dobe ma potešila Nitra ziskom slovenského majstra, niektoré zápasy sa mi podarilo sledovať aj naživo.
V zahraničí ide o celkom bežnú záležitosť, no ako sa k niečomu takémuto dostane Slovák? Čo vás dostalo k zbieraniu hokejových memorabílií? Bol to len náhodný impulz?
K zbieraniu hokejových predmetov som sa dostal ako stredoškolák, po roku 1989 a otvorení ekonomiky som si začal kupovať hokejové kartičky, na ktorých sa postupne začali objavovať kúsky dresov, hokejok a podpisy hráčov. Hlavným spúšťačom sa ale stal zisk majstrov sveta v Göteborgu 2002, kde som sa zúčastnil ako divák.
Zaujalo ma množstvo dresov na slovenských fanúšikoch, v tej dobe bol predaj fanúšikovských dresov ešte na začiatku, a preto viacerí fanúšikovia mali na sebe hrané zápasové dresy z predchádzajúcich rokov od samotných hráčov. Dnes je situácia úplne odlišná, na trhu je obrovské množstvo fanúšikovských dresov a replík reprezentácie, ale aj hokejových líg. Ale pre zberateľa zápasových hraných dresov sú bezcenné.
Máte širokú hokejovú zbierku. Čo všetko by sme v nej dokázali nájsť a ako dlho ste ju budovali?
V mojej hokejovej zbierke je množstvo hraných dresov z majstrovstiev sveta, zimných olympijských hier, európskych líg a hlavne z NHL. Zbieram nielen slovenských hokejistov, ale aj svetové hviezdy. Samotnú zbierku si budujem už výše 20 rokov, v posledných rokoch ale počet získaných dresov klesá, nakoľko zberateľská základňa po celom svete, ale aj u nás sa rozširuje a objem hraných dresov sa nemá ako zväčšovať.
Ako sa dá vôbec k takýmto dresom či iným veciam dostať? Kupovali ste ich niekde online alebo získali ste ich nejak priamo od hráčov? Zúčastňujete sa dražieb?
K zápasovému dresu sa dá dostať nákupom na aukciách, dražbách, burzách, klubových stránkach a podobne. Niekedy aj od samotného hráča. Hokejové dresy sú majetkom klubov a je na nich, ako s nimi naložia.
Ak k nemu vydajú certifikát alebo inak autorizujú, stáva sa zberateľským predmetom. Ak dres nemá overenie pôvodu verifikovateľným spôsobom, ako napríklad certifikát, fotka zo zápasu s viditeľnými poškodeniami vyplývajúcimi z hry, čestné prehlásenie hráča o použití v zápase, je to len hokejový dres bez zberateľskej hodnoty. Bežné zápasové dresy kúpite za niekoľko sto eur, zberateľské unikáty hokejových hviezd sa cenovo môžu pohybovať aj v desiatkach tisíc eur.
Aký je váš najvzácnejší a taktiež najdrahší kúsok v zbierke? Podľa čoho sa dá stanoviť cena?
V mojej zbierke sa nachádza viacero zaujímavých kúskov, hrané zápasové dresy Paľa Demitru a Zdena Cháru zo Zimných olympijských hier vo Vancouveri 2010, dresy Miroslava Šatana, Zdena Cháru, Mariána Hossu a iných slovenských hráčov, v ktorých zvádzali finálové bitky o zisk Stanley Cupu.
Stanoviť hodnotu dresov je veľmi individuálne, ide o zdokumentované jedinečné kúsky hokejovej histórie. Cenu viete orientačne určiť na základe výsledných cien porovnateľných položiek z aukcií a dražieb z posledného obdobia. U takýchto jedinečných predmetov je to veľmi náročné.
Na základe čoho sa rozhodujete, že čo sa pridá do vašej zbierky? Zbierate všetko alebo sú tam určité kritéria?
Pri rozhodovaní, o aký predmet si zvažujem rozšíriť zbierku, rozhoduje viacero faktorov. V akých zápasoch bol dres použitý, úspešnosť hráča, jeho jedinečnosť a často aj príbeh alebo emócia. V zbierke mám aj použitú hranú hokejovú výstroj, ako sú napríklad hokejky, puky, rukavice, prilby a hokejové masky.
Je nejaký dres alebo predmet, ktorý ste vždy chceli mať, no nepodarilo sa vám ho získať? Čo je ten jeden vysnený kúsok?
Ako každý zberateľ, aj ja mám svoje zberateľské ciele, za nedosiahnuteľný grál považujem hraný zdokumentovaný dres Stana Mikitu. Verím, že si rozšírim zbierku o dresy hráčov súčasnej generácie narodenej po roku 2000 z finálových zápasov o Stanley Cup, kde to, dúfam, raz dotiahnu.
Majú cenu aj dnešné dresy alebo je tam kľúčovým faktorom práve vek dresu? Čo vlastne dodáva tomu dresu najviac na vzácnosti a zároveň cene?
Rovnako aj dnešné dresy majú veľkú zberateľskú hodnotu, ich výhodou je kvalita fotografií a ľahšia možnosť osvedčenia o ich použití v hre. Hodnota dresu stúpa s kvalitou hráča a úspechov v ňom získaných. Ďalšie zvyšovanie hodnoty dresu je jeho osobitá jedinečnosť, či už dôležitý víťazný gól, rekord v bodovaní na zápas, míľnik v kariére hráča a podobne.
Dá sa v tomto smere aj podnikať, respektíve, ide o možný spôsob živobytia, alebo je to skôr len hobby s občasným zárobkom? Beriete to ako investíciu?
Zberateľstvo je vo svete obrovským fenoménom, v tomto sektore pôsobí veľa faktorov. U nás je to zatiaľ rozbiehajúce sa odvetvie, verím, že sa to čoskoro zmení aj mojím pričinením. Zberateľstvo láka široký segment ľudí, mladých aj starších, niektorí to berú ako privyrobenie si a druhí ako investíciu.
Inflácia a pokles hodnoty peňazí núti investorov diverzifikovať portfólio svojich investícií, preto investovanie do športových artefaktov má veľkú budúcnosť vo svete, ako aj u nás.
Ďakujeme za rozhovor a Tomášovi držíme palce v rozširovaní jeho zbierky! 🙂