Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Tomáš Szabó priznal vinu v kauze prípravy vrážd prokurátorov

Ostatní obžalovaní vinu popreli.


Tomáš Szabó, ktorý je právoplatne odsúdený v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, priznal vinu v prípade prípravy vrážd Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho. Ako dnes vyhlásil pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, je vinný zo spáchania všetkých jemu pripisovaných skutkov. Zároveň nad skutkami vyjadril ľútosť. Ostatní obžalovaní vo veci vinu popreli.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhol vyhlásenie o vine prijať a v prípade Szabóa vykonať dokazovanie len vo veci uloženia trestu a náhrady škody. Súd má tiež obžalovaného vypočuť k účasti ďalších osôb na skutkoch. Zároveň prokurátor vyzval súd, aby bývalého policajta, ktorý si za účasť na vražde Kuciaka odpykáva trest 25 rokov väzenia, nevylučoval na samostatné konanie. Účelom je, aby nebolo možné namietať zaujatosť sudcov rozhodujúcich o ďalších obžalovaných.

Profimedia

Podľa obžaloby Marian K. zadal v roku 2017 Alene Zs. objednávku vraždy vtedajšieho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica. Dôvodom bolo angažovanie dvojice v kauze Technopol. Alena Zs. s požiadavkou oslovila Zoltána Andruskóa. Odmena za vraždu Žilinku mala byť 70-tisíc eur a za vraždu Lipšica 200-tisíc eur. Andruskó s objednávkou oslovil Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka. Tí však od toho neskôr odstúpili .

V roku 2018 Marian K. oslovil Alenu Zs. tiež vo veci vraždy vtedajšieho prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Odmena za skutok mala byť 100-tisíc eur. Dôvodom bolo, že podľa Mariana K. sa mu Šufliarsky „otočil chrbtom“ a nechcel s ním spolupracovať na jeho trestných kauzách. Alena Zs. opätovne v tejto veci oslovila Andruskóa a ten Szabóa a Marčeka. Šufliarskeho mali zabiť nástražným výbušným systémom alebo zastreliť. Marčeka a Szabóa však v septembri 2018 zadržali vo veci vraždy Kuciaka.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť