Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Tonga: Výbušná sila sopky je asi 500-krát silnejšia ako atómová bomba v Hirošime

Oblak popola a dymu podľa britských vedcov siaha približne až do výšky 55 kilometrov.


Oblak popola a dymu z prebudenej podmorskej sopky neďaleko tichomorského ostrovného štátu Tonga sa vyšplhal do málovídanej výšky. Ako referuje spravodajský web BBC, podľa britských vedcov sa nachádza až približne 55 kilometrov nad zemským povrchom.

Podľa Simona Prouda z Oxfordskej univerzity dosiahol tento sopečný oblak „neslýchanú“ nadmorskú výšku na hranici stratosféry a mezosféry. Upozorňuje však, že iba malá časť oblaku dosiahla výšku 55 kilometrov a hlavný „dáždnik“ tvorený popolom sa nachádza v 35-kilometrovej výške, nad ktorou je s najväčšou pravdepodobnosťou hlavne vodná para.

Profimedia

Vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vypočítali výbušnú silu sopky, ktorá zodpovedá 10 megatonám TNT, čo je asi 500-krát silnejšie ako atómová bomba zhodená na japonskú Hirošimu na konci druhej svetovej vojny.

Za najsilnejšiu erupciu v druhej polovici 20. storočia sa považuje aktivita filipínskej sopky Pinatubo v roku 1991. Predpokladá sa, že jej oblak popola a dymu sa vtedy vyšplhal do výšky približne 40 km. Podľa Prouda je však možné, že dnešné presnejšie satelity by udalosti na Filipínach poskytli vyššiu nadmorskú výšku.

Filipínska sopka sa vtedy preslávila tým, že spôsobila pokles priemernej globálnej teploty Zeme o pol stupňa Celzia na niekoľko rokov. Emisie sopky Hunga Tonga Hunga Ha’apai, ktorá vybuchla v sobotu večer, sú však zhruba 30-krát menšie ako v prípade vulkánu Pinatubo a vedci tak neočakávajú, že jej činnosť na Zemi vyvolá ochladenie.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť