Horory, strašidelné príbehy, duchovia a mýty, z ktorých nám behá mráz po chrbte. Aj týmito slovami by sme mohli definovať jedno z najpopulárnejších filmových odvetví. Ľudia majú radi strach už odpradávna. Každý z nás má v sebe hlboko zakorenené určité pudy, ktoré sú závislé od strachu. Aby sme tieto pudy uspokojili, radi sledujeme hororové filmy alebo čítame knihy.
Označenie horor siaha až do ďalekej minulosti. Tento žáner je pomerne novým, avšak jeho prvé korene sa objavili už v 18. storočí. Počas tohto obdobia sa horor šíril najmä rozprávaním príbehov o stredovekej minulosti, ktoré boli vyšperkované rôznymi bytosťami, monštrami, duchmi a podobne. A to pretrváva dodnes. Hororový žáner sa teší aj po niekoľkých stovkách rokov veľkej obľube.
Dnes môžeme pokladať za najznámejších vplyvných literárnych umelcov, ktorí sa podieľajú na tvorbe hororov, napr. Stephena Kinga, jeho syna Joea Hilla, Markusa Heitza a ďalších. V rámci filmového hororového žánru tu máme napr. Alfreda Hitchcocka alebo Tim Burtona. Avšak, za stvoriteľa žánru je považovaný americký básnik Edgar Allan Poe.
Vďaka jeho úsiliu sa nám prostredníctvom rôznych filmov a knižných diel dostalo množstvo strašidelných charakterov. Viaceré z nich v nás dokázali vzbudiť strach práve vďaka ich zakomponovaniu do hororových filmov alebo kníh. Dnes, v 21. storočí tu máme už celú plejádu hororových postáv, ktoré sa objavujú v našich najstrašidelnejších nočných morách. Ktoré z nich sú však najviac ikonické?
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
10. Nosferatu
Upír Nosferatu, jedna z prvých strašidelných postáv, ktoré boli predstavené na striebornom plátne. Prvýkrát sa objavil v nemeckom filme Nosferatu: Eine Symphonie des Grauens z roku 1922 od režiséra F. W. Murnaua. Tohto slávneho vampíra predstavil herec Max Schreck. Ide o film inšpirovaný knihou od Brama Stokera – Dracula. Film bol však upravený, aby sa predišlo problémom s autorskými právami.
Kritik a historik Kim Newman vyhlásil film Nosferatu za snímku, ktorá stanovila šablónu pre hororový žáner. Pre mnohých fanúšikov po celom svete má Schreckov Nosferatu obrovský význam. Jeho predstavenie ako vysokého a štíhleho upíra s dlhými nechtami bolo natoľko presvedčivé, že niektorí tvrdia, že samotný herec bol v skutočnosti tiež upírom. Pravdaže, ide iba o konšpiračné teórie.
9. Samara Morgan
Snímka The Ring (Kruh) z roku 2002 je pre takmer každého fanúšika hororov známym pojmom. Ide o jeden z najlepších hororových filmov so zameraním na psychologické a nadprirodzené aspekty. Kruh natočil brilantný Gore Verbinski, pričom širokému svetu predstavil jedného z najznámejších strašidelných záporákov, akých sme doposiaľ mali možnosť vidieť. Jej meno je Samara Morgan.
Nejeden z nás sa po sledovaní filmu dozaista zastihol pri myšlienke, či ho nečaká telefonát s oznámením, že zomrie za sedem dní. Samara je duchovná entita, ktorá je spojená s videokazetou prehrávanou vo filme. Je znázornená ako mladé dievča s dlhými tmavými vlasmi pokrývajúcimi jej tvár. Jej tragický príbeh je kľúčom k rozlúšteniu záhady videokazety a zastaveniu smrteľnej kliatby.
8. Pennywise
Hororová snímka It z roku 2017 je už druhou sfilmovanou predlohou, vďaka ktorej sa démonický klaun Pennywise mohol predstaviť aj mladšej generácii v tom najhrôzostrašnejšom svetle. Predlohou filmu je román od svetového autora hororových kníh Stephena Kinga, ktorý do filmovej podoby uviedol režisér Andy Muschieti. Podobne ako pri Kruhu, ide o nadprirodzený horor s démonickým pozadím.
Pennywise uzrel svetlo sveta v roku 1986 v spomínanom románe od Stephena Kinga. V jeho prípade však nemôžeme hovoriť iba o klaunovi, ale o démonickej starobylej bytosti, ktorá dokáže meniť svoju podobu podľa najväčších strachov tých, ktorých prenasleduje. Pennywise sa vracia každých 27 rokov do mestečka Derry v štáte Maine, aby terorizoval jeho ničnetušiacich obyvateľov.
7. Jack Torrance
Na to nadviažeme ďalším Kingovým dielom, ktoré nesie názov The Shining. Snímka bola natočená uznávaným režisérom Stanleym Kubrickom v roku 1980. Film sa postupom rokov stal kultovým, pričom hláška „Here’s Johnny!“ sa stala ikonickou v pop-kultúrnej kinematografii. Ako napovedá úvod, hlavným antagonistom sa stal otec rodiny Jack Torrance, ktorého stvárnil bravúrnym spôsobom Jack Nicholson.
Jack Torrance nie je obyčajným zloduchom, na akého sme v hororových snímkach zvyknutí. Záporákom sa stal až po tom, čo hotel, v ktorom pracuje, začne značne ovplyvňovať jeho myseľ, čo ho dovedie k šialenstvu. Za zmienku stojí tiež fakt, že po vydaní filmu bol autor románu Stephen King veľmi skeptický, nakoľko Kubrick významne pozmenil dej príbehu.
6. Jigsaw
Legendárna séria Saw, ktorá dnešným dňom obsahuje celkovo až 10 dielov, predstavila jedného z najkomplexnejších hororových záporákov, akého sme kedy mohli vidieť. Jigsaw, tiež známy vlastným menom ako John Kramer, sa objavuje vo filmovej podobe od roku 2004. Kultový prvý diel vznikol pred takmer 20 rokmi pod záštitou režiséra Jamesa Wana a scenáristu Leigha Whannella.
Zaujímavosťou tohto antagonistu je, že sám seba nepovažuje za zloducha. Verí, že vďaka jeho hrám dokáže odčiniť zlé správanie jeho obetí. Práve z toho dôvodu ich stavia do pozície, z ktorej je možné uniknúť, avšak vždy za určitú cenu. Postava Jigsawa sa stala naprieč dlhými rokmi ikonou v rámci hororového žánru, pričom často vedie divákov k zamysleniu sa nad vlastným počínaním.
5. Pinhead
Prvú päticu ikonických hororových postáv otvára bytosť známa ako Pinhead. Ide o antagonistu, ktorý sa prvýkrát predstavil v snímke s názvom Hellraiser z roku 1987. Film bol vytvorený a režírovaný Cliveom Barkerom, ktorý sa preslávil mnohými hororovými literárnymi dielami. Hellraiser sa stal taktiež kultovým hororom, ktorý priniesol na svetlo sveta jeden z najzaujímavejších komplexných charakterov.
Pinhead je záporák, ktorý pochádza z rasy z inej dimenzie – Cenobiti. Táto rasa je definovaná zvláštnymi chúťkami, ktoré kombinujú rozkoš a neskutočné utrpenie. Pinhead je lídrom skupiny Cenobitov, pričom jeho kostým je práve tým, ktorý ho preslávil na poli strašidelných bytostí. Jeho výzor kombinuje kožené oblečenie a hlavu plnú ostňov. Vo filme ho stvárnil britský herec Doug Bradley.
4. Leatherface
Milovníci hororového žánru by nás ukameňovali, keby sa v rebríčku neobjavil ikonický Leatherface. V roku 1974 dorazila do kín po celom svete snímka Texaský masaker motorovou pílou (Texas Chain Saw Massacre), ktorú režíroval Tobe Hooper. Film bol po jeho debute natoľko kontroverzný, že bol v niektorých krajinách sveta zakázaný, pričom niektoré scény boli po úprave cenzurované.
V úlohe jedného zo záporákov sa predstavil antagonista známy ako Leatherface. Tento charakter sa preslávil vďaka svojmu brutálnemu a desivému výzoru. Za zmienku stojí tiež fakt, že Leatherface bol inšpirovaný skutočným sériovým vrahom Edom Gainom, ktorý si, podobne ako Leatherface, vyrábal z kože svojich obetí rôzne predmety. Vo filme ho predstavil Gunnar Hansen.
3. Freddy Krueger
Nočná mora z Elm Street predstavila svetu jednu z najznámejších a najikonickejších postáv hororového žánru – Freddyho Kruegera. Na strieborné plátna sa film dostal v roku 1984, pričom za režisérsku stoličku si sadol Wes Craven. Podobne ako Leatherface, Freddy Krueger sa stal natoľko kultovým charakterom, že sa do dnešného dňa mnohí ľudia obľubujú obliekať počas Halloweenu práve za jeho postavu.
Jeho výzor je známy najmä pre jeho popálenú tvár, zeleno-červený pruhovaný sveter, tmavý klobúk a rukavicu s ostrými čepeľami na prstoch. Tento oblek bol navrhnutý na mieru, aby vyvolával strach a des. Opäť ide o nadprirodzený horor, v ktorom sa zjavuje v snoch svojich obetí, kde dokáže manipulovať s prostredím. Freddyho Kruegera prvýkrát predstavil svetu herec Robert Englund.
2. Hannibal Lecter
Hannibal Lecter je legendárnym a hlavným antagonistom zo série románov od Thomasa Harrisa. Ide o špeciálny a komplexný charakter, ktorý by si vyslúžil nie druhé, ale dozaista aj prvé miesto. Táto postava sa stala samotnou ikonou najmä pre jeho vyobrazenie slávnym hercom Anthonym Hopkinsom v snímke The Silence of the Lambs (Mlčanie jahniat) z roku 1991.
Toto stvárnenie je často označované ako jeden z najlepších hereckých výkonov v rámci celej histórie kinematografie, za čo tiež získal niekoľko ocenení vrátane Oscara. Hannibal Lecter je známy pre svoju vysokú inteligenciu, kultivovanosť a znalosť v mnohých oblastiach, vrátane umenia, hudby a literatúry. Mimo iného je sám výborným psychiatrom, čo jeho charakter posúva ešte o level vyššie.
Jeho osobnosť je vo filmoch citeľne chladnokrvná a vypočítavá, pričom často manipuluje s ľuďmi, aby dosiahol svoje ciele. Jeho najznámejšou vlastnosťou je kanibalizmus. V dielach svoje obete zabíja, aby ich mohol následne skonzumovať. Knihy a filmové adaptácie Thomasa Harrisa tiež ponúkajú hlbší pohľad do jeho minulosti a motivácií, čo dodáva postave ďalšiu vrstvu.
1. Michael Myers
Kultový film Halloween z roku 1978 predstavil ešte jeden charakter, ktorého kostým si na rovnomenný americký sviatok deti obliekajú častejšie ako Freddyho Kruegera. Tento charakter sa preslávil pod menom Michael Myers. Postava bola vytvorená režisérom Johnom Carpenterom a scenáristkou Debrou Hill. Ide o jednu z najväčších ikon v rámci hororového žánru, ktorá kedy bola predstavená.
Michael Myers sa preslávil taktiež vďaka svojmu ikonickému vzhľadu, ktorý zahŕňa bledú masku s tmavým pracovným oblekom. Zaujímavým faktom je, že pôvodne premenili Williamovu Shatnerovu masku na Myersovu masku pre film. Michael je známy svojou absolútnou absenciou emócií a ľudskosti. Jeho maska túto vlastnosť výrazne povyšuje na maximálnu úroveň desivosti.
V spomínanom filme Halloween zobrazujú Michaela Myersa ako emocionálne narušeného jedinca už od raného detstva. Už v šiestich rokoch zavraždil svoju staršiu sestru. Jeho psychiatrický profil a chladnokrvné vraždenie ho zaradili medzi najdesivejšie postavy hororového žánru. Michael Myers sa stal kultovou postavou a ikonou v populárnej kultúre a jeho maska a postava sú známe širokému obecenstvu.
Do výberu sa nedostali
Aj keď je hororový žáner plný rôznych nadprirodzených bytostí a monštier, do výberu sa nedostalo iba niekoľko charakterov. Svoje miesto neobsadila bábika Chucky, Ghostface z filmovej série Scream (Vreskot), Candyman, Babadook a Jason Voorhees z filmu Friday the 13th.