V roku 2022 sa stalo veľmi veľa udalostí, ktoré ovplyvnili nielen Slovensko, ale aj celý svet. Na jednej strane sme sa tešili zo športových úspechov, ktoré dosiahli Slováci na zimnej olympiáde. Na tej druhej nás zarazil vojnový konflikt, ktorý sa dodnes odohráva priamo za našimi východnými hranicami. Poďme sa spoločne pozrieť na desať udalostí, ktoré budú navždy definovať uplynulý rok.
1. Zimné olympijské hry v Pekingu a bronzoví chlapci (4. – 20. február)
Vo februári sa v čínskom Pekingu uskutočnili 24. zimné olympijské hry. Slovensko na nich zastupovalo päťdesiat športovcov v siedmich rôznych športoch. Získali sme na nich dve medaily, a to zlatú a bronzovú.
Práve o bronzovú sa postaralo národné hokejové mužstvo, keď v boji o tretie miesto zdolalo Švédov 4:0. Najväčšou hviezdou šampionátu sa stal Juraj Slafkovský, ktorého neskôr historicky ako prvého Slováka v NHL draftovali z prvého miesta.
2. Petra Vlhová so zlatou medailou (9. február)
O spomenutú zlatú medailu sa zaslúžila slovenská lyžiarka Petra Vlhová v slalome. Doplnila tak posledný dielik, ktorý chýbal do jej kariérnej skladačky. Veľkým prekvapením bolo vypadnutie Mikaely Shiffrinovej, ktorá po obrovskom slalome nedokončila ani svoju najsilnejšiu disciplínu.
„Každý člen v tíme mi veril. Aj doma mi všetci verili. Ukázala som, že som veľký bojovník. Dala som do jazdy všetko, čo som mala v sebe, a napokon som vyhrala olympijské hry,“ povedala po zisku medaily.
3. Vojna na Ukrajine (24. február)
To, čoho sa celý svet obával, sa, žiaľ, stalo skutočnosťou. Dňa 21. februára 2022 Vladimir Putin uznal Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku ako nezávislé štáty. Krátko nato na ich územie začali prúdiť ruskí vojaci.
Mnohí odborníci si mysleli, že toto bude maximum, čo Putin urobí. O tri dni neskôr, 24. februára skoro ráno, bola spustená invázia na Ukrajinu. Vojna trvá doteraz a koniec je v nedohľadne.
4. Rebríček najbohatších ľudí na svete (5. apríl)
Časopis Forbes vyhlásil aktuálny rebríček najbohatších ľudí sveta na čele s Elonom Muskom s majetkom 219 miliárd dolárov. Z osôb slovenského pôvodu je v rebríčku na 654. mieste Andrej Babiš s majetkom 4,4 miliardy a zo Slovákov na 1729. mieste Ivan Chrenko s majetkom 1,7 miliardy dolárov.
5. Majstrovstvá sveta v hokeji (13. – 29. máj)
Išlo o 85. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji organizované Medzinárodnou hokejovou federáciou. Konali sa vo Fínsku od 13. do 29. mája 2022. Dianie majstrovstiev bolo ovplyvnené ruskou inváziou na Ukrajinu.
IIHF po začatí invázie rozhodla, že Bielorusko a Rusko sa nemôžu zúčastniť na vrcholných podujatiach až do odvolania. Finálový zápas vyhralo Fínsko nad Kanadou 4:3 po predĺžení. Na treťom mieste sa umiestnilo Česko po výhre nad USA. Slovensko skončilo na ôsmom mieste.
Odporúčame prečítať:
Slováci vo vtipnej dokresľovačke ukázali, ako si predstavujú ideálny relax
6. Úmrtie kráľovnej Alžbety II. (8. september)
V roku 2022 nás vo veku 96 rokov opustila kráľovná Alžbeta II. Bola najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Británie – na tróne bola 70 rokov. Vládla o sedem rokov dlhšie ako kráľovná Viktória. Na trón nastúpila 6. februára 1952 po smrti svojho otca, kráľa Juraja VI. Nástupcom trónu sa stal jej syn Charles.
7. Osem miliárd ľudí (15. november)
Počet obyvateľov našej planéty dosiahol v tomto roku métu 8 miliárd. Podľa OSN počet obyvateľov narastá najpomalšie od roku 1950. Žiadne katastrofické preľudnenie nehrozí, avšak mnoho regiónov môže čeliť výzvam v podobe sucha, nízkej pôrodnosti alebo starnúcej populácie. Predpokladá sa, že podiel obyvateľov nad 65 rokov sa v roku 2050 zvýši na 16 % zo súčasných 10 %.
8. Majstrovstvá svet vo futbale v Katare (20. november – 18. december)
Majstrovstvá sveta vo futbale v Katare so sebou priniesli veľa kontroverzie. Či už išlo o samotný výber dejiska šampionátu, alebo možnú korupciu pri úvodnom otváracom zápase. Zápasy boli viac než vyrovnané, medzi najväčšie prekvapenia patrilo jednoznačne Maroko.
Do finále sa však dostalo Francúzsko a Argentína. Finále bolo bohaté na góly a rozhodnúť museli až pokutové kopy. V nich sa lepšie darilo Messiho Argentíne, ktorá tak po dlhom čakaní opäť vystúpila na úplný vrchol.
9. Zuzana Čaputová sa stretla s pápežom (10. december)
V decembri prijal pápež František na audiencii vo Vatikáne našu prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá mu priniesla niekoľko darov – vianočné ozdoby z dielne družstva Okrasa v Čadci a tradičné sviatočné pečivo upečené v sociálnom podniku Bivio v Bratislave, ktoré si pápež prevzal v prútenej nádobe z chránenej dielne Vrbovnica v Bardejove. Najviac z darov však zaujal obraz svätého Františka z Assisi od uznávanej výtvarníčky Doroty Sadovskej, ktorý si od Slovákov vyslúžil mnoho kontroverzných reakcií.
10. Padla vláda Slovenskej republiky (15. december)
To, o čom sa diskutovalo už dlhšie, sa skutočne udialo takmer na konci roka. Po veľmi dlho trvajúcom napätí na slovenskej politickej scéne nastal zlom – padla vláda Eduarda Hegera.
Krehká koalícia, ktorá fungovala s veľkými problémami, sa stala minulosťou. Za vyslovenie nedôvery vláde Eduarda Hegera hlasovalo 78 poslancov NR SR. Vláda v demisii bude fungovať s obmedzenými právomocami a začnú sa prípravy na predčasné voľby.