Aj rok 2023 bol plný veľkých zmien. Najvýznamnejšie udalosti v roku 2023 na Slovensku aj vo svete sa týkali športu, umenia či politiky. Mnohé nás potešili, niektoré však mali trpkú príchuť.
Naša krajina zažila najväčší koncert vo svojej histórii a veľkým míľnikom pre celé Slovensko boli určite parlamentné voľby. Žiaľ, mnoho správ zo zahraničia sa stále týka mnohých vojnových konfliktov v rôznych častiach sveta.
27. január – Peter Sagan oznámil, že po prebiehajúcej sezóne ukončí kariéru profesionálneho cestného cyklistu
Hneď v januári Peter Sagan oznámil, že končí s profesionálnou cestnou cyklistikou. Neznamená to však, že Sagana už viac neuvidíme súťažiť. Športová hviezda sa rozhodla presedlať na horskú cyklistiku, v ktorej bude Slovensko reprezentovať na olympiáde v Paríži 2024.
Trojnásobný slovenský Športovec roka vidí v horskom bicykli určitú symboliku. Ako sám povedal, na horskom bicykli začínal a na horskom bicykli aj skončí.
18. marec – rozsiahly požiar v Banskej Štiavnici poškodil sedem historických budov v centre mesta
Obrovská tragédia pre milovníkov histórie, architektúry a všetkého pekného. Dňa 18. marca vypukol v jednom z najkrajších slovenských miest ničivý požiar, ktorý vážne poškodil sedem historických budov v cente Banskej Štiavnice.
Situácia si vyžiadala mobilizáciu viacerých zložiek. Na mieste bolo nasadených 30 profesionálnych hasičov a 80 vojakov. Zasahovali aj dobrovoľní hasiči, policajti, Červený kríž a rôzni dobrovoľníci. Za príčinu požiaru bola označená porucha elektroinštalácie.
6. máj – korunovácia Karola III. za kráľa Spojeného kráľovstva a Camilly za kráľovnú manželku
Hoci britský kráľ Karol III. nastúpil na trón už 8. septembra 2022, formálne bol korunovaný až 6. mája 2023. Ako sa na takúto udalosť patrí, korunovácia Karola a jeho manželky Camilly bola naozaj veľkolepá a premyslená do posledného detailu.
Ceremónia prebiehala za prísnych bezpečnostných opatrení podľa scenára, ktorý vychádzal z mnohých tradícií starých stáročia. Korunováciu mnohí Briti kritizovali, pretože ju považovali za zbytočne vyhodené peniaze v časoch, keď mnohé verejné služby ako zdravotníctvo čelia kríze.
7. máj – premiér Eduard Heger požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu
Po dlhej agónii, ktorú predstavovalo veľmi nestabilné a nepokojné obdobie úradovania Eduarda Hegera na pozícii dočasne povereného premiéra, v máji Heger konečne zložil funkciu. Prezidentke tak dal možnosť vymenovať úradnícku vládu a predseda parlamentu mohol určiť termín predčasných volieb.
Heger prezidentke pôvodne predstavil dve možnosti. Jednou bolo, že on sa vzdá premiérskeho postu a nahradí ho niekto iný. Druhou bolo to, že zostane na čele vlády a prezidentka obsadí voľné ministerské kreslá svojimi kandidátmi. Zuzana Čaputová oba návrhy odmietla.
12.-28. máj – Majstrovstvá sveta v hokeji
Tohtoročné majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji mali dve dejiská – fínske Tampere a lotyšskú Rigu. Nokia Arena v Tampere a Arena Riga sa stali kulisami pre fantastický turnaj, ktorý opäť potvrdil, že rozdiely medzi najlepšími hokejovými tímami sveta sú skutočne malé.
Veď kto by čakal, že striebro si odnesú Nemci a z bronzu sa budú radovať domáci Lotyši? Prvú priečku obsadili silní favoriti z Kanady (koľký raz to už je?). Žiaľ, Slovensku sa nepodarilo postúpiť zo skupiny a na turnaji skončilo deviate. Veľmi zabolela hlavne prehra s Kazachstanom.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane