Koniec roka 2024 sa nezadržateľne blíži, a v tomto článku sa spoločne pozrieme na tie najdôležitejšie udalosti zo sveta, ale aj zo Slovenska. Ako to už obvykle býva, na Slovensku sa najdôležitejšie udalosti týkajú hlavne politiky a kultúry. Vo svete sa však dejú aj iné veci. Mestá bojujú proti turizmu, umelá inteligencia ide vpred ešte rýchlejšie než ruské vojská na Ukrajine a pozrieme sa aj na oznamy asi najočakávanejšieho filmu a najočakávanejšej hry najbližších rokov.
Mnohé z týchto udalostí budú diktovať dianie blížiacich sa rokov a možno aj viac. Dalo by sa povedať, že rok 2024 bol naplnený udalosťami všetkých druhov. Snažili sme sa vybrať tie najdôležitejšie, ale zároveň aj také, ktoré poukazujú na širšie problémy a posuny v našej spoločnosti. Poďme teda na to!
Návrat Donalda Trumpa
Začneme hneď horúcim kandidátom, čo si udalosti roka 2024 zobral pre seba a ktorý tento rok zasiahol celý svet. Donald Trump vyhral prezidentské voľby v Spojených štátoch amerických, a tak sa stal ich 47. prezidentom. Išlo o historický comeback, keďže je len druhým prezidentom v histórii Spojených štátov, ktorý bol schopný vrátiť sa späť do prezidentského kresla po niekom inom. Trump zosadol zo svojho prvého obdobia v roku 2021, vtedy ho nahradil Joe Biden.
Teraz je ale späť a dáva jasne vedieť, že veci sa idú meniť vo veľkom. Čím si získal toľko voličov napriek tomu, že jeho osoba je spájaná s obrovskými kontroverziami a legálnymi problémami? Svojich voličov spojil vďaka témam kolísajúcej ekonomiky a imigrácie.
Jeho návrat do Bieleho domu môže zmeniť veľa vecí nielen v Amerike, ale aj v Európe. Jeho najbližšie ťahy môžu veľmi rýchlo rozhodnúť, čo sa stane s Ukrajinou, a tým pádom aj veľkou časťou sveta. Zároveň sa vďaka jeho návratu do Bieleho domu dostal späť do módy aj Elon Musk, ktorý Trumpa vo veľkom podporuje. Okrem toho je však jeho návrat sčasti zodpovedný aj za rekordný nárast v hodnote kryptomeny Bitcoin.
Christopher Nolan vyhral Oscara za réžiu
Áno, tento rok sa to konečne stalo. Jeden z najlepších a najznámejších amerických režisérov, ktorý každým filmom dokazuje svoju genialitu, si konečne získal veľkú zlatú sošku. Christopher Nolan sa veľmi dlho javil ako jeden z tých tvorcov, ktorých diela sú celosvetovo považované za kvalitné, avšak americká filmová akadémia si ich nechcela všímať kvôli tomu, lebo boli celkovo komerčne úspešné, teda komerčné. To Oscary nikdy nelákalo.
Až posledné roky sa to začalo dosť lámať a s víťazstvom Christophera Nolana môžeme čakať, že Oscary si už budú všímať aj komerčne ladené snímky. Nolanov film Oppenheimer je pritom v teórii ten najmenej divácky film, aký mohol natočiť. Biografický dobový film, kde sa rozpráva o fyzike a politike? Kto by na to chcel ísť!?
V tom sa ale skrýva Nolanovo tajomstvo a pravdepodobne aj dôvod jeho víťazstva. Ide totižto o veľkolepý film, ktorý mení slovné výmeny postáv v akčné scény. Podobne ako pri Leonardovi DiCapriovi a jeho víťazstve, aj tu môžeme hovoriť o historickej udalosti, ktorá mení prostredie Hollywoodu. Všetci vedeli, že Nolan je moderný Kubrick, teraz môže byť niečím viac.
Atentát na Roberta Fica
15. mája 2024 sa v Handlovej odohrala udalosť, ktorá upriamila pozornosť celého sveta na Slovensko. Na štvornásobného premiéra Roberta Fica bol spáchaný atentát. 71-ročný dôchodca Juraj Cintula na neho vystrelil 5 rán z pištole, pričom ho 4-krát zasiahol z bezprostrednej blízkosti. Strelec bol následne spacifikovaný a Robert Fico prevezený do nemocnice v Banskej Bystrici.
Ojedinelý atentát na vysoko postaveného politika stiahol oči celého sveta k nám. Ten útok odsúdil a želal Robertovi Ficovi čo najskoršie uzdravenie. To isté mu želali aj politici z opozičných politických slovenských strán. Všetci sa snažili celú situáciu upokojiť, avšak skutočný boj mal ešte len začať. Slováci začali polemizovať o tom, že celý atentát bol simulovaný. Jedni s touto teóriou súhlasili, druhí nie.
Celý atentát sa začal politizovať a prirodzene sa zatavil do politických a kultúrnych nepokojov, ktoré na Slovensku vládnu už nejaký čas. Robert Fico sa eventuálne dal dokopy a sám do tohto vriaceho konfliktu pridal pár agresívnych vyjadrení. K Robertovi Ficovi treba spomenúť ešte ďalšiu dôležitú udalosť, ktorá sa stala ešte nedávno. Nedávno sa totižto stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Umelá inteligencia naďalej rapídne napreduje
Umelá inteligencia je stále lepšia a lepšia. Obrovské spoločnosti do jej vývoja vkladajú obrovské peniaze a môže nám byť jasné, že ide o nástroj budúcnosti. Už teraz používame rôzne pokročilé modely umelej inteligencie aj pri našom bežnom živote. Chatgpt je bežnou súčasťou kancelárskeho, ale aj študentského života. Rôzne iné modely na generovanie obrázkov sú už taktiež bežnou súčasťou internetu a kreatívneho odvetvia.
Mnohí experti poukazujú na to, že umelá inteligencia môže narušiť spôsob, ako funguje naša spoločnosť, môže zobrať prácu mnohým ľuďom, prostoreko ich nahradí. Tieto obavy sú zatiaľ nenaplnené, avšak pri rýchlosti evolúcie samotnej umelej inteligencie môžeme byť aspoň zvedaví. Ide totižto veľmi rýchlo. Stačí sa pozrieť na to, ako vyzerali videá generované umelou inteligenciou pred rokom a ako vyzerajú teraz.
Umelá inteligencia a jej zaradenie do bežného života, rozširovanie databáz, robotika, medicína, zväčšovanie možností rôznych iných softvérov a hardvérov, dokonca aj Elon Musk predstavil svoju verziu umelej inteligencie vo svojich nových autách a robotoch. Google svoju verziu umelej inteligencie naďalej zdokonaľuje a jestvujú stovky a stále viac a viac spoločností, ktoré pracujú na lepšej a novšej verzii.
Vývoj tohto nástroja jednoducho nezastavíme a môžeme si byť istí, že v najbližších rokoch o ňom budeme počuť stále viac a viac. Dokonca aj Trumpov návrat na prezidentskú stoličku ovplyvní pokrok umelej inteligencie, keďže už teraz oznámil dohodu s japonskou megaspoločnosťou o obrovskej investícii, ktorá rozšíri záber vývoja umelej inteligencie v Spojených štátoch amerických. Stavíme sa, že umelá inteligencia nebude ovládať len udalosti roka 2024, ale aj tie nasledujúce.
Vojna na Ukrajine stále pokračuje, takisto ako v Izraeli
Na Slovensku máme relatívny mier. Môže sa nám dokonca zdať, že aj celý svet si žije mierom. Opak je ale pravdou. Ukrajina bojuje so „špeciálnou operáciou“ Ruska a Izrael zas s Hamasom. Dva ozbrojené konflikty sa odohrávajú práve teraz a každým dňom zomiera viac a viac ľudí. Ukrajina je horúcou témou, keďže predstavuje našich susedov a jej osud môže rozhodnúť o mnohých veciach. Nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe a eventuálne aj vo svete.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane