Ani pandémia koronavírusu život nezastavila a aj napriek tomu, že stále predstavovala globálnu tému číslo jeden, rok 2021 priniesol aj kopec ďalších zaujímavých udalostí. Zasiahli nás noviny šťastné aj menej radostné, no čo je najdôležitejšie, oproti minulému roku sme sa dočkali množstva kultúrnych, športových aj spoločenských podujatí.
1. 20. január – Prezident Biden vstupuje do úradu
Na čelo Spojených štátov amerických sa postavil demokrat Joe Biden. Oproti svojmu republikánskemu predchodcovi Donaldovi Trumpovi je oveľa menší šoumen, čo vôbec nemusí byť na škodu. Ľudia si akosi odvykli od toho, že politika neslúži na zábavu.
2. 15. februára – 31. marca – Sčítanie obyvateľov, domov a bytov
V prvých mesiacoch roka na Slovensku prebehlo sčítanie obyvateľstva. Slováci tak opäť raz mali možnosť identifikovať sa, ako sa im zachce, čiže určite sa našli stovky či tisíce ľudí, ktoré ako svoju národnosť uviedli Apačov či Siouxov a ako náboženstvo si zvolili pastafariánstvo alebo jedi.
3. 21. marec – Petra Vlhová vyhrala Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2020/2021
Petra Vlhová má za sebou fenomenálny rok, čo potvrdilo aj jej víťazstvo v ankete Športovec roka. Úspešná športovkyňa zvíťazila na toľkých podujatiach, že je aj ťažké všetko vymenovať. Výnimočne sladkú príchuť však pre ňu určite má výhra Svetového pohára v alpskom lyžovaní.
4. 29. marec – Po šiestich dňoch sa podarilo uvoľniť kontajnerovú loď Ever Given, ktorá blokovala priechod Suezským prieplavom
Takmer týždeň sa ľudia po celom svete bavili na kontajnerovej lodi Ever Given, ktorá zablokovala Suezský prieplav. Do smiechu však nebolo tým, ktorých zásielky uviazli niekde medzi Čínou a Európou. Bez Suezu sa totiž cesta z Ázie značne predlžuje a zaseknutá loď spôsobila obrovské ekonomické škody.
5. 30. marec – Premiér Igor Matovič podal po koaličnej kríze demisiu. Vo funkcii ho nahradil dovtedajší minister financií Eduard Heger
Už pri vzniku súčasnej vládnej koalície bolo každému jasné, že vážne konflikty sa jej nevyhnú. Prekvapenie sa nekonalo a už rok po voľbách dospela situácia do takého stavu, že jediným východiskom zo sporu bolo odstúpenie Igora Matoviča z postu premiéra. Vymenil si kreslá so svojím straníckym kolegom, dovtedajším ministrom financií Eduardom Hegerom.
6. 21. máj – 6. jún – 84. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v lotyšskej Rige
Tohtoročné majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji boli riadne šialené. Začalo sa to už pri samotnom výbere dejiska – pôvodne sa mali konať súčasne v Rige a v Minsku, avšak kvôli politickej nestabilite v Bielorusku sa dejisko obmedzilo na Rigu. Turnaj priniesol mnohé uletené výsledky – Dáni a Bielorusi zvíťazili nad Švédskom, Kazachstan porazil Fínsko, Lotyši Kanadu a Slováci sa tešili z triumfu nad Rusmi. Zlato získala Kanada.
7. 11. jún -11. júl – Majstrovstvá Európy vo futbale 2020
2020 v názve nie je chyba. Tohtoročný európsky šampionát sa mal konať v roku 2020, avšak z dôvodu pandémie koronavírusu bol presunutý. 24 tímov mesiac zápasilo na 11 štadiónoch v 11 krajinách o majstrovský titul. Z triumfu sa nakoniec tešili Taliani, ktorí vo finále porazili Angličanov a pripísali si tak svoje druhé historické víťazstvo na Eure.
8. 23. júl – 8. august – Letné olympijské hry 2020 v Tokiu
Podobne ako Euro, aj Letná olympiáda v Tokiu bola presunutá z roku 2020. Medzi 38 disciplínami sa objavili štyri nové – karate, skejtbording, surfovanie a športové lezenie. V celkovom poradí medailových ziskov skončilo Slovensko na 50. mieste. Zlato nám priniesla strelkyňa Zuzana Rehák-Štefečeková, striebro golfista Rory Sabbatini a kanoista Jakub Grigar, kanoisti boli úspešní aj v disciplíne K4, z ktorej priniesli bronz.
9. 17. august – Microsoft ukončil všetky podpory prehliadača Internet Explorer
Legendárnemu Internet Exploreru už nejaký čas zvonil umieráčik. V auguste 2017 Microsoft definitívne pochoval svoj internetový prehliadač, ktorého najznámejšou vlastnosťou bola jeho pomalosť. Internet Explorer bol síce pomalý, avšak veľmi smelý – vždy mal odvahu spýtať sa, či ho chceš zvoliť za svoj hlavný prehliadač.
10. 12. september – 15. september – Návšteva pápeža Františka na Slovensku
Po dlhých prípravách pápež František navštívil v septembri Slovensko. Hlava katolíckej cirkvi za tri dni zavítala do niekoľkých miest v Bratislave, v Prešove a v Košiciach. Pápež sa stretol s prezidentkou a ďalšími predstaviteľmi štátu a dokonca sa prihovoril aj obyvateľom sídliska Luník IX. Vyvrcholením Františkovej návštevy bola omša v pútnickom meste Šaštín-Stráže.
11. 16. september – Prvá samostatná posádka vesmírnych turistov
Žeby si ľudstvo konečne začalo plniť svoje sny, ktoré si vysnívalo v sci-fi príbehoch? 16. septembra sa vzniesla k nebesiam misia Inspiration4, ktorej posádka bola niečím výnimočná – išlo o prvý vesmírny let, na ktorého palube sa nenachádzal profesionálny kozmonaut, ale len civilné osoby, vesmírni turisti. Túto zostavu tvorili dvaja muži a dve ženy, všetci z USA.
12. 8. december – Odchod Angely Merkelovej z pozície kancelárky
Po dlhých šestnástich rokoch v pozícii nemeckej spolkovej kancelárky sa Angela Merkelová rozhodla ukončiť svoju politickú kariéru. Prvá žena na jednom z najdôležitejších postov európskej politiky bola dlhú dobu jednou z najvýraznejších a najaktívnejších tvárí myšlienky Európskej únie. Politici, ktorí preferujú cestu dialógu a hľadania spoločných riešení, sú nedostatkovým tovarom.
Smutné odchody – Opustil nás Milan Lasica a Miroslav Žbirka
Žiaľ, ani rok 2021 sa nezaobišiel bez toho, aby sme stratili mnohé známe tváre. Zo svetoznámych osobností nás opustili napríklad raperi DMX a Biz Markie, módny dizajnér Virgil Abloh, bubeník The Rolling Stones Charlie Watts, fotograf Mick Rock, britský princ Phillip či televízny moderátor Larry King.
Slovenskom otriasli správy o smrti dvoch nezastúpiteľných legiend našej kultúry. V júli sme prišli o herca, moderátora a speváka Milana Lasicu, v novembri nás zasa zarmútila novina o úmrtí speváka Mekyho Žbirku. Obrovské talenty, ukážkoví džentlmeni a celkovo skvelé osobnosti po sebe zanechali vo verejnom priestore prázdne miesto, ktoré sotva niekto dokáže vyplniť.