V živote každého dospievajúceho človeka sa v rámci relaxu a odpočinku často objavujú televízne seriály a filmy, ktoré do určitej miery ovplyvňujú našu osobnosť, myslenie, prípadne si vďaka nim hľadáme osobnostné vzory a idoly. Do seriálovej odnože patrí mnoho hraných, ale aj animovaných projektov, ktoré dokážu v divákovi vyvolať silné emócie, a zapísať sa tak do pamäti každého jedinca.
Jedinečnou štruktúrou vyrozprávania príbehu a samotného deja zaujal ľudí na celom svete skvelý a svojrázny štýl japonských animovaných seriálov a filmov, ktorý nesie názov anime. Ide o skrátený výraz slova animation, ktorý sa v Japonsku využíva na označenie všetkých druhov animovaných diel, či už sú domáce, alebo zahraničné, no musia mať spoločnú črtu daného japonského štýlu.
Tento článok ponúka krátky náhľad na spomínaných 6 najpopulárnejších anime seriálov všetkých čias, ktoré si stihli získať srdcia mnohých divákov naprieč rôznymi vekovými kategóriami. Ide o jedinečné projekty, ktoré zanechali nezmazateľnú stopu v japonskej kinematografii, pričom dokázali ovládnuť niekoľko generácií a udržať sa medzi najsledovanejšími filmovo-seriálovými subžánrami sveta.
Rebríček 6 najpopulárnejších anime seriálov bol zostavený na základe rôznych zahraničných hodnotiacich ankiet, kde sa spomínané projekty objavovali najčastejšie. To znamená, že aj keď sú napr. Fullmetal Alchemist alebo Demon Slayer dozaista jednými z najobľúbenejších anime seriálov sveta, do rebríčka sa nedostali. Avšak to neznamená, že ich miesto by sa v inom rebríčku nemohlo kedykoľvek nájsť.
6. Dragon Ball
Na 6. mieste v tomto zozname sa objavuje obľúbená franšíza Dragon Ball, ktorá vznikla pod perom autora menom Akira Toriyama v roku 1984. Pôvodná manga (japonský štýl komiksov), ktorú napísal Toriyama, dostala pravidelnú sériu v magazíne Weekly Shōnen Jump od roku 1984 – 1995, pričom obsahovala 519 samostatných kapitol zozbieraných do 42 zväzkov tankōbon vydavateľstvom Shueisha.
Príbeh bol inšpirovaný klasickým čínskym románom zo 16. storočia Cesta na Západ, ktorý kombinoval prvky hongkonských filmov o bojových umeniach. Samotné postavy účinkujúce v tomto príbehu využívajú taktiež rôzne japonské bojové umenia, ako napr. karate alebo kung-fu. Mangu následne rozdelili do dvoch anime sérií Dragon Ball a Dragon Ball Z produkovaných spoločnosťou Toei Animation.
Seriál sleduje dobrodružstvá hlavného hrdinu menom Son Goku od jeho detstva až po dospelosť, kde zdokonaľuje svoje schopnosti v bojových umeniach pod vedením majstra Roshiho. Svoje detstvo trávi ďaleko od civilizácie, kým nestretne tínedžerku menom Bulma, ku ktorej sa pridáva na jej misii v prieskume sveta v hľadaní siedmich guľôčok známych ako Dragon Balls.
Základné dve anime série boli vysielané v Japonsku od roku 1986 do 1996. Štúdio vytvorilo tiež 21 anime celovečerných filmov a tri televízne špeciály, ako aj dve pokračovania anime s názvami Dragon Ball GT (1996–1997) a Dragon Ball Super (2015–2018). Od roku 2009 do 2015 bola v Japonsku tiež vysielaná reboot verzia Dragon Ball Z s názvom Dragon Ball Kai, ktorá sa viac pridržiavala manga predlohy.
5. Death Note
Podobne ako predchádzajúci seriál, aj mnohými zbožňovaný seriál Death Note vznikol na námet japonskej mangy, ktorú napísal Tsugumi Ohba a ilustroval Takeshi Obata. Manga dostala pravidelnú sériu pod vydavateľstvom Shueisha v magazíne Weekly Shōnen Jump, ktorá bola vydávaná od decembra 2003 do mája 2006, pričom jej kapitoly boli zozbierané do 12 tankōbon zväzkov.
Celý koncept vychádza z pomerne známeho príbehu o Shinigami a ich určitých špecifických pravidlách. Autor Tsugumi Ohba chcel pôvodne vytvoriť sériu plnú napätia, pretože tento žáner o mytologickom bohovi Smrti v sebe ukrýva niekoľko napínavých príbehov dostupných aj verejnosti. Po publikácii pilotnej kapitoly sa neočakávalo, že séria zožne taký úspech a schválenie ako pravidelne vychádzajúca manga.
Príbeh sleduje postavu hlavného hrdinu Lighta Yagamiho, geniálneho stredoškoláka, ktorý objaví tajomný zošit – Death Note. Ten pôvodne patril shinigami Ryukovi a udeľuje jeho používateľovi nadprirodzenú schopnosť zabiť kohokoľvek, koho meno je zapísané na jeho stránkach. Následne sledujeme Lightove pokusy využiť Death Note na zmasakrovanie jednotlivcov, ktorých považuje za nemorálnych.
Pôvodná 37-dielna anime séria, produkovaná spoločnosťou Madhouse a režírovaná Tetsurōm Arakim, bola vysielaná na japonskej Nippon Television od októbra 2006 do júna 2007. Okrem iného boli vydané rôzne videohry spoločnosťou Konami pre Nintendo DS, a tiež bola adaptovaná do troch hraných filmov, uvedených v Japonsku v júni a novembri 2006, februári 2008, a do televíznej drámy v roku 2015 a ďalších.
4. Bleach
Ďalším v poradí je japonský anime seriál, ktorý nesie názov Bleach, podľa jeho rovnomennej manga predlohy napísanej a ilustrovanej autorom Titem Kubom. Manga dostala vlastnú sériu v magazíne Weekly Shōnen Jump pod vydavateľstvom Shueisha, ktorá bola publikovaná od augusta 2001 do augusta 2016 a jej kapitoly boli zozbierané do celkovo 74 tankōbon zväzkov.
Seriálový príbeh sleduje dobrodružstvá hlavného protagonistu Ichiga Kurosakiho po tom, čo náhle získa schopnosti Soul Reaper – personifikácie smrti podobnej Grim Reaperovi – od iného Soul Reapera – Rukieho Kuchikiho. Jeho nové schopnosti ho nútia preberať úlohy obrany ľudí pred zlými duchmi a usmerňovania duší mŕtvych do posmrtného života.
Z úspešnej manga série neskôr vzišla mediálna franšíza, ktorá zahŕňa adaptáciu anime seriálu, ktorý produkovalo tokijské štúdio Pierrot od roku 2004 do 2012, pričom bol odvysielaný na stanici TV Tokyo a pozostáva z celkovo 366 epizód. Tiež má na konte štyri animované filmy, desať muzikálov, množstvo videohier, jeden živý hraný film a mnoho iného tovaru súvisiaceho so značkou Bleach.
Bleach sa môže tiež pýšiť získaním 50. Shogakukan Manga ceny za kategóriu shōnen v roku 2005. Manga mala do roku 2022 na celom svete v obehu viac ako 130 miliónov tankōbon zväzkov, čo ju robí jednou z najpredávanejších máng v histórii. Okrem iného bola tiež publikovaná aj v Severnej Amerike, kde bola licencovaná pre anglické vydanie spoločnosťou Viz Media v roku 2004.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane