Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Toshiba plánuje rozdelenie na dve spoločnosti

Toshiba pôvodne plánovala rozdelenie na tri spoločnosti, proti tomu však namietali niektorí kľúčoví akcionári.


Japonský konglomerát Toshiba sa plánuje rozdeliť na dve samostatné spoločnosti. Jedna z nich sa zameria na infraštruktúru, čo bude zahŕňať jej podniky v energetike, a druhá na ďalšie zariadenia vrátane počítačových čipov a pamäťových zariadení.

V rámci navrhovaného plánu, ktorého cieľom je upokojiť nespokojných akcionárov, má tiež Toshiba Corp. so sídlom v Tokiu v úmysle predať svoj podiel v spoločnom podniku Toshiba Carrier Corp. americkej Carrier Group za zhruba 100 miliárd jenov. Konglomerát v pondelok oznámil, že tiež predáva svoje firmy Toshiba Elevator and Building Systems Corp. a Toshiba Lighting & Technology Corp. Generálny riaditeľ Satoši Cunakawa potvrdil, že oznámenie prišlo po „ďalšom kontakte s kľúčovými zainteresovanými stranami“.

Shutterstock

Návrh ešte musia schváliť akcionári a regulátori. Toshiba pôvodne plánovala rozdelenie na tri spoločnosti, proti tomu však namietali niektorí kľúčoví akcionári. Ak by ju schválili, reštrukturalizácia by mohla byť hotová do druhej polovice fiškálneho roka 2023. Toshiba očakáva, že za fiškálny rok do marca vykáže zisk 150 miliárd jenov.

Toshiba je jednou z najstarších a najväčších japonských firiem, pričom podniká v celej škále oblastí, od spotrebnej elektroniky po jadrové elektrárne. Od havárie v jadrovej elektrárni Fukušima v roku 2011 však čelí problémom a jej reputáciu poškodil aj účtovný škandál, ktorý v roku 2015 viedol k odstúpeniu vtedajšieho generálneho riaditeľa. Toshiba uviedla, že poskytne 300 miliárd jenov prebytočného kapitálu ako výnos akcionárov na dva roky.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť