Odborníci na zdravie čriev sa podelili o najhoršie možné kombinácie potravín v kuchyni, ktoré môžu spôsobiť absolútny chaos v tvojom citlivom čreve.
Nasledujúce potraviny môžu ovplyvniť tvoju náladu, pleť, ale aj postavu. V podstate neexistuje oblasť zdravia, ktorú by nebolo možné zlepšiť udržiavaním čriev v špičkovej kondícii, píše portál Mirror.
Naše telo na črevný alarm upozorňuje mnohými spôsobmi – od nadúvania a grgania až po menej známe príznaky, ako je nespavosť a nízka energia. Mnohí z nás však tieto príznaky prehliadajú.
Teplé raňajky
Určite by si si nebol myslel, že bohaté varené raňajky by mohli spôsobiť problémy v tvojich črevách. Zdravotná sestra Jane Clarke však varuje, že táto klasická pochúťka, ktorú si mnohí z nás doprajú najmä cez víkend, môže spôsobiť katastrofu.
„Spracované mäso vrátane obľúbených varených raňajok, ako je slanina, klobásy a čierny puding, môže byť obzvlášť škodlivé pre zdravie čriev. Tieto výrobky sú plné konzervačných látok a dusičnanov, ktoré môžu narušiť rovnováhu dobrých baktérií v črevách a potenciálne viesť k zápalom,“ povedala Clarke.
Sladené jogurty
Hoci sa môže zdať, že jogurt je tou najlepšou voľbou na raňajky, tvoj žalúdok nemusí súhlasiť, ak si vyberieš sladený druh. Podľa doktorky Deborah Lee by návykové jogurty s vysokým obsahom cukru mohli poškodiť tvoj črevný mikrobióm a zároveň zvýšiť úroveň chronického systémového zápalu.
„Cukor znižuje množstvo mastných kyselín s krátkym reťazcom (SCFA), ktoré vznikajú v črevách, keď sa mikróby živia vlákninou z ovocia a zeleniny v strave. Tieto SCFA majú mnoho dôležitých úloh pre zdravie.“ vysvetlila doktorka.
„Vysoká hladina cukru môže tiež prispieť k nepriechodnosti čriev, čo umožňuje patogénom prechádzať cez črevnú stenu a dostávať sa do krvného obehu,“ povedala.
„Dajte si radšej grécky jogurt, ktorý má dvakrát viac bielkovín ako ostatné jogurty a navyše obsahuje živé kultúry, takže je probiotikom – typom potraviny, ktorá dodáva dobré baktérie populácii baktérií, ktoré už v črevách sú,“ dodala doktorka Lee.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane