Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk

Toto by si rozhodne nemal raňajkovať. Potraviny, ktoré môžu spôsobiť vážne črevné problémy

Ich konzumácia má dopad na tvoju postavu, pleť, spánok i náladu.


Odborníci na zdravie čriev sa podelili o najhoršie možné kombinácie potravín v kuchyni, ktoré môžu spôsobiť absolútny chaos v tvojom citlivom čreve.

Nasledujúce potraviny môžu ovplyvniť tvoju náladu, pleť, ale aj postavu. V podstate neexistuje oblasť zdravia, ktorú by nebolo možné zlepšiť udržiavaním čriev v špičkovej kondícii, píše portál Mirror.

Naše telo na črevný alarm upozorňuje mnohými spôsobmi – od nadúvania a grgania až po menej známe príznaky, ako je nespavosť a nízka energia. Mnohí z nás však tieto príznaky prehliadajú.

Teplé raňajky

Určite by si si nebol myslel, že bohaté varené raňajky by mohli spôsobiť problémy v tvojich črevách. Zdravotná sestra Jane Clarke však varuje, že táto klasická pochúťka, ktorú si mnohí z nás doprajú najmä cez víkend, môže spôsobiť katastrofu.

„Spracované mäso vrátane obľúbených varených raňajok, ako je slanina, klobásy a čierny puding, môže byť obzvlášť škodlivé pre zdravie čriev. Tieto výrobky sú plné konzervačných látok a dusičnanov, ktoré môžu narušiť rovnováhu dobrých baktérií v črevách a potenciálne viesť k zápalom,“ povedala Clarke.

Shutterstock

Sladené jogurty

Hoci sa môže zdať, že jogurt je tou najlepšou voľbou na raňajky, tvoj žalúdok nemusí súhlasiť, ak si vyberieš sladený druh. Podľa doktorky Deborah Lee by návykové jogurty s vysokým obsahom cukru mohli poškodiť tvoj črevný mikrobióm a zároveň zvýšiť úroveň chronického systémového zápalu.

Odporúčame prečítať:

Zelený trpaslík vyčíňa v obchodných domoch. Aký je pôvod tejto virálnej senzácie?

„Cukor znižuje množstvo mastných kyselín s krátkym reťazcom (SCFA), ktoré vznikajú v črevách, keď sa mikróby živia vlákninou z ovocia a zeleniny v strave. Tieto SCFA majú mnoho dôležitých úloh pre zdravie.“ vysvetlila doktorka.

„Vysoká hladina cukru môže tiež prispieť k nepriechodnosti čriev, čo umožňuje patogénom prechádzať cez črevnú stenu a dostávať sa do krvného obehu,“ povedala.

„Dajte si radšej grécky jogurt, ktorý má dvakrát viac bielkovín ako ostatné jogurty a navyše obsahuje živé kultúry, takže je probiotikom – typom potraviny, ktorá dodáva dobré baktérie populácii baktérií, ktoré už v črevách sú,“ dodala doktorka Lee.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.