Údeniny
Jedným z klasických pohostení aj v slovenských domácnostiach sú rôzne údeniny pekne naložené na drevenej tácke. Treba ich však konzumovať s mierou, aby si si nenarušil citlivý ekosystém v tvojich črevách.
Zdravotná sestra varuje, že údeniny by sa mali konzumovať len „veľmi príležitostne“. „Toto silne spracované červené mäso môže pri častej konzumácii prispievať k zápalom,“ uviedla Clarke.
Dresingy v šalátoch
Leto je tu a mnohí gurmáni budú hľadať spôsoby, ako si vylepšiť zeleninový šalát. Ak sa však chceš cítiť skvele vnútri aj vonku, je dôležité, aby boli všetky dresingy rovnako čerstvé ako listy šalátu.
„Skontrolujte svoje šalátové dresingy a omáčky, ktoré už nejaký čas máte doma. Vyhoďte všetky položky, ktoré sú po dátume spotreby alebo boli otvorené dlhšie, ako sa odporúča. V týchto výrobkoch sa môžu nachádzať škodlivé baktérie, ktoré negatívne ovplyvňujú zdravie vašich čriev,“ povedala zdravotná sestra.
Špecialista na zdravie čriev Dr. Asong upozornil, že šalátové dresingy sa vyrábajú z rafinovaných semien alebo rastlinných olejov a zvyčajne obsahujú „pridaný cukor a arómy“, čo znamená, že aj nová fľaša môže mať za následok nepríjemnosti v tvojich črevách po požití.
Čo teda jesť?
Našťastie, stále existuje veľa chutných potravín, ktoré si tvoje črevá zamilujú rovnako ako ty. Doktor Asong odporúča zásobiť sa veľkým množstvom fermentovaných potravín, ovocia, zeleniny, orechov a semien, ako aj kvalitným mäsom, rybami a mononenasýtenými tukmi, ako sú avokádo a olivy.
„Nie je to sexi odpoveď, ale najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je úprimne jesť viac vlákniny. Naplňte si tanier brokolicou, mrkvou a karfiolom. Niektoré zdroje vlákniny sú zároveň prebiotikami, a tak vyživujú priateľské črevné baktérie,“ poradil zas Dr. Jilani.