Do našich kín sa už chystá očakávaný horor To: Kapitola 2 podľa románu Stephena Kinga. Adaptácie jeho kníh a noviel sprevádzala dlhé roky vcelku zlá povesť. Podľa kritikov sa podarilo len pomerne málo filmov a väčšina ostatných sú priemerný pokus či rovno brak.
Dalo by sa súhlasiť, ale zdá sa, že s úspechom prvého dielu To sa karta začína pomaly obracať. Filmári chystajú ďalšie adaptácie Kingových diel a nám nezostáva nič iné, len im držať palce. Pripomeň si teraz spolu s nami tie vôbec najlepšie adaptácie Stephena Kinga, ktoré sme na strieborných plátnach mali možnosť vidieť. Desiatku filmov sme zoradili podľa hodnotení užívateľov na ČSFD.
10. Srdce v Atlantíde – 74 %
Srdce v Atlantíde vychádza z novely Low Men in Yellow Coats. Rozpráva príbeh fotografa Bobbyho, ktorý sa v spomienkach vracia do svojho detstva. Práve vtedy sa do jeho rodiny ako nájomník prisťahoval tajomný starnúci muž Ted Brautigan.
Bobby sa s ním spriatelí a čoskoro zistí, že Ted skrýva nejedno tajomstvo. Snímka patrí podľa Stephena Kinga do kategórie nehororových diel, ale to vôbec nevadí. Je to atmosférická a herecky výborná záležitosť, ktorá sa síce celosvetovo nedočkala nejakého veľkého ohlasu, ale tunajší diváci si ju obľúbili.
9. Hmla – 74 %
Osvedčený kingovský režisér Frank Darabont v prípade Hmly prvýkrát siahol do hororovej tvorby, pre ktorú je Stephen King taký známy. Ide o adaptáciu rovnomennej novely a rozpráva o meste, ktoré jedného dňa pohltí záhadná hmla.
Hlavné postavy sa práve vtedy nachádzajú v miestnom supermarkete a čoskoro zistia, že nemôžu len tak odísť. V hmle sa totiž skrýva niečo temné a vražedné. Darabont nesklamal ani tentokrát a doručil vydarenú žánrovku s dobrým scenárom a hercami.
8. Carrie – 74%
Kultová záležitosť Briana De Palmu je adaptáciou Kingovho vôbec prvého publikovaného románu. Hlavnou postavou je stredoškoláčka Carrie, ktorá žije so svojou psychicky narušenou matkou a v škole je šikanovaná. Keď ju spolužiaci ponížia na maturitnom plese, rozhodne sa Carrie použiť svoju schopnosť telekinézy proti všetkým, ktorí jej kedy ublížili.
Psychologicky prepracovaný horor s výbornou atmosférou a výborným záverom. Rozhodne odporúčame.
7. Nadaný žiak – 78 %
Nadaný žiak opäť spadá do nehororovej tvorby Stephena Kinga. Jeho filmovej adaptácie sa zhostil Bryan Singer a z nejakého dôvodu v domovskej Amerike totálne pohorel. Kritici snímku strhali, ale my popravde nevieme, prečo. Ide o poriadne silný a temný príbeh stredoškoláka Todda, ktorý v starnúcom susedovi Arthurovi Denkerovi objaví skrývajúceho sa nacistického zločinca.
Neohlási ho však polícii, ale chce od neho, aby mu rozprával, aké to bolo vraždiť ľudí počas holokaustu. Plusom sú aj skvelé herecké výkony a mnoho poriadne mrazivých scén.
6. Pri mne stoj! – 81 %
Pri mne stoj! natočil Rob Reiner a ide o filmovú adaptáciu Kingovej novely Telo. A zároveň ide vôbec o jednu z najlepších adaptácií Stephena Kinga vôbec. Snímka opäť nie je hororom, ale skôr melancholickým a nostalgickým návratom do detstva.
Štyria kamaráti sa rozhodnú, že počas leta vyrazia na neobvyklý výlet. Dobrodružná cesta však navždy zmení ich životy. Parádne výkony detských hercov, nenapodobiteľná letná atmosféra a hlavne silný a emotívny príbeh. Právom sa snímka radí medzi to najlepšie, čo podľa Kinga vzniklo.
5. Dolores Claiborneová – 82 %
Táto adaptácia Taylora Hackforda je tak trochu pozabudnutá, čo je celkom škoda. Ide totiž o jednu z najlepších adaptácií podľa Stephena Kinga, hoci – ani tentokrát – nejde o horor. Máme tu dočinenia skôr s kriminálnym thrillerom s mysterióznymi tónmi.
Príbeh rozpráva o slúžke Dolores Claiborne, ktorá sa stane podozrivou z vraždy. Nič však nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Premyslený scenár a výborné herecké výkony (najmä duo Kathy Bates a Jennifer Jason Leigh) sú hlavne tromfy snímky. Určite jej dajte šancu.
4. Misery nechce zomrieť – 83 %
Misery nechce zomrieť je ďalšou známou peckou, o ktorú sa postaral nám známy Rob Reiner (Pri mne stoj!). Tentokrát siahol po výbornom Kingovom thrillerovom románe o spisovateľovi, ktorého po autonehode zachráni jeho oddaná fanúšička.
Problém je, že je tak trochu vyšinutá. Snímke dominuje parádna atmosféra, niekoľko skvelých drsných scén, ale najmä absolútne geniálne herecké výkony Kathy Bates a Jamesa Caana. Obzvlášť Kathy Bates predvádza herecký koncert a niet divu, že bola ocenená aj Oscarom a Zlatým glóbusom.
3. Osvietenie – 88 %
Je vcelku zaujímavým fenoménom, že tie najlepšie adaptácie Stephena Kinga väčšinou nespadajú do hororového žánru. Výnimky sa však nájdu, a jednou z nich je práve geniálne Osvietenie legendárneho Stanleyho Kubricka. Majstrovské dielo o spisovateľovi Jackovi Torranceovi, ktorý začne pracovať ako správca hotelu Overlook a spolu s rodinou v ňom strávi mnoho mesiacov v izolácii, je dodnes cenené ako jeden z najlepších hororov všetkých čias.
Vo svojej dobe sa mu síce nedostalo adekvátneho prijatia, ale čas jeho kvality preveril a dnes ide o právom kultový film. Zaujímavosťou je, že samotný Stephen King ho neznáša, keďže Kubrick sa podľa neho až príliš odchýlil od knižnej predlohy.
2. Zelená míľa – 93 %
Dostávame sa k pomyselnému vrcholu rebríčka a ten bude patriť Frankovi Darabontovi (Hmla). Práve ten sa – aspoň podľa užívateľov ČSFD – postaral o dve vôbec najlepšie adaptácie románov Stephena Kinga. Druhým najlepším je podľa nich mysteriózna dráma Zelená míľa. Tá rozpráva príbeh dozorcu Paula Edgecomba, väzenského strážnika kriminálnikov odsúdených na smrť. Do cely smrti mu privedú aj Johna Coffeyho, ktorý mal zavraždiť dve dievčatká.
Paul však zisťuje, že John má tajomný dar liečiť ľudí. Snímka je síce dlhá viac ako tri hodiny, ale rozhodne vám utečie rýchlo. Emócie, skvelé herecké výkony (Tom Hanks, Michael Clarke Duncan či David Morse) a plno silných scén vás prilepia k sedačke. Snímka si odniesla štyri nominácie na Oscara.
1. Vykúpenie z väznice Shawshank – 95 %
Kráľom kingovských filmových adaptácií je podľa užívateľov ČSFD jednoznačne Vykúpenie z väznice Shawshank. Treba dodať, že Shawshank mnohí kritici aj diváci zároveň považujú za jeden z najlepších filmov všetkých čias. Opäť je pod ním podpísaný Frank Darabont, ktorý vychádzal z Kingovej novely Rita Hayworth a vykúpenie z Väznice Shawshank.
Rozpráva príbeh bankára Andyho neprávom odsúdeného na doživotie, ktorý sa musí naučiť žiť v nehostinnom prostredí väzenia. Nájde si tu priateľov, no zároveň sa však nechystá vzdať nádeje. Skvelé herecké výkony (najmä Tim Robbins a Morgan Freeman), prepracovaný scenár a silné emócie. To všetko sa v Shawshanku dostane v miere viac než vrchovatej. Snímka si odniesla 7 nominácií na Oscara, ale, bohužiaľ, nepremenila ani jedného.
Na záver treba dodať, že medzi najlepšie adaptácie diel Stephena Kinga sa rozhodne radí aj prvý diel hororu To. Ten si na ČSFD odniesol hodnotenie 74 %. S veľkým napätím teda očakávame, ako sa podarí na tento úspech nadviazať v pokračovaní.
To: Kapitola 2 má rozhodne potenciál stať sa epickým zakončením a podľa dostupných ukážok sa zdá, že nás v kinách čaká skutočne pecka. Snímka si slovenskú premiéru odbije 5. septembra 2019.