Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 19.9.2024
sk
Konštantín
cz
Zita

Toto je 14 najnebezpečnejších ostrovov na svete. Dva sa nachádzajú v Európe

Návštevu týchto ostrovov by si si mal dvakrát premyslieť.


Keď sa povie ostrov, zvyčajne si predstavíme palmy, piesočnaté pláže a pohodovú dovolenkovú atmosféru. Nie všetky ostrovy sú však rajom.

Niektoré môžu vyzerať idylicky, ale ukrývajú desivé tajomstvá, ako sú jedovaté zvieratá alebo smrtiace chemikálie. Iné vykazujú zjavnejšie známky nebezpečenstva, ako sú kúdoly dymu z aktívnych sopiek alebo skalnaté útesy, ktoré sa v ostrých uhloch rozlievajú do mora. Toto je zoznam 14 najnebezpečnejších ostrovov na svete. Dva sa nachádzajú v Európe.

Whakaari (Biely ostrov), Nový Zéland

Robustné útesy sa týčia vo výške viac ako 1 000 metrov nad hladinou mora a počas väčšiny dní sa zo stredu ostrova dvíhajú k oblohe chuchvalce dymu. To, čo vidíte, je len špička mohutného stratovulkánu, ktorý je z väčšej časti ponorený. Úplný maorský názov je Te Puia o Whakaari, čo v preklade znamená „Dramatická sopka“, čo je príhodná prezývka vzhľadom na to, že ide o najaktívnejšiu sopku Nového Zélandu.

Turistickí sprievodcovia zvykli ľudí vodiť na ostrov, aby preskúmali chodníky okolo krátera, ale 9. decembra 2019 sa to všetko zmenilo. V to ráno si mohutná erupcia vyžiadala životy 22 ľudí, ktorí ostrov skúmali. Ďalších 25 ľudí bolo zranených. Dnes je možné vidieť ostrov len počas výletov loďou alebo lietadlom.

Shutterstock

Ostrov Komodo, Indonézia

Ostrov Komodo je domovom najväčších jašterov na planéte: divokých varanov komodských. Tieto obrovské jaštery sa vyskytujú len na Komode a niekoľkých ďalších ostrovoch v Národnom parku Komodo v Indonézii. Jaštery sú neuveriteľne agresívne a na svoju veľkosť pôsobivo obratné, majú ostré zuby a jedovaté sliny. Môžu dorásť až do dĺžky 10 metrov a majú rozvetvené jazyky, ktorými skúmajú vzduch a vyňuchajú korisť. Živia sa zvieratami, ako sú opice, jelene, diviaky a kozy, ale sú známe aj útoky na ľudí.

Na ostrov sa dá dostať so sprievodcom, no neodporúča sa, aby ste sa po ňom túlali sami. Na ostrovoch hliadkujú strážcovia, aby sa turisti nedostali príliš blízko k jašterom, ale aj napriek tomu sa v ich čeľustiach ocitlo množstvo ľudí.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

Ostrov Gruinard, Škótsko

Maličký ostrov Gruinard sa nachádza pri západnom pobreží Škótska, ale nie je to miesto, na ktorom by ste sa chceli zastaviť počas plavby loďou. Počas druhej svetovej vojny na ňom vedci vykonávali pokusy s biologickými zbraňami, ktoré mali trvalé následky. Nad ostrovom boli odpálené bomby naplnené antraxom, ktoré zabili stádo oviec a kontaminovali pôdu. Ostrov bol 48 rokov považovaný za príliš nebezpečný na to, aby naň vstúpila ľudská noha.

Až v 80. rokoch 20. storočia sa začalo úsilie o dekontamináciu ostrova Gruinard. V roku 1986 na ostrov prišli vedci, ktorí pôdu zaliali zmesou morskej vody a formaldehydu. V roku 1990 ministerstvo obrany vyhlásilo ostrov za bezpečný a varovné tabule boli odstránené. Dnes môžete ostrov navštíviť, ale Škóti sú stále veľmi opatrní.

K’Gari (ostrov Fraser), Austrália

K’Gari (známy aj ako ostrov Fraser) leží pri pobreží austrálskeho Queenslandu a je najväčším piesočnatým ostrovom na svete. Ostrov a jeho vody sú domovom mimoriadne jedovatých medúz Irukandji, dingov, veľkých bielych žralokov, rozbúrených vĺn a silných prílivov. Turisti môžu ostrov navštíviť, ale odporúča sa, aby boli pri návšteve tohto obľúbeného dobrodružného turistického miesta opatrní. Kúpanie v oceáne sa tu neodporúča. Všetky potraviny musíš mať bezpečne uložené, aby si neprilákal dingov.

Shutterstock

Farallonské ostrovy, USA

Za jasného dňa môžete zo San Francisca vidieť slabý obrys skalnatých Farallonských ostrovov. Sú vzdialené len asi 30 míľ od oblasti Golden Gate, ale pre verejnosť sú neprístupné. Na skalnatých plytčinách obklopujúcich ostrov sa rozbili stovky lodí, vďaka čomu si vyslúžili prezývky „Ostrovy mŕtvych“ a „Ostrovy diablových zubov“.

Okolo ostrova krúžia aj žraloky a hľadajú tulene, ktoré sa tu zhromažďujú. Okrem toho boli v rokoch 1946 až 1970 do oceánu v okolí ostrovov vysypané tisíce kontajnerov s rádioaktívnym odpadom, ktorý sa dodnes nachádza na dne oceánu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Mladá žena precestovala všetky krajiny sveta. Odhalila 10 najnebezpečnejších destinácií

Hadí ostrov, Brazília

Na tom to ostrove žije od 2 000 do 4 000 veľmi smrteľne nebezpečných zlatých hadov kopijníkovitých. Jediné uhryznutie jedným z týchto bledožltých hadov môže spôsobiť smrť do jednej hodiny. Je to také nebezpečné miesto, že brazílska vláda zakázala širokej verejnosti navštevovať ostrov.

Jedna z miestnych legiend hovorí, že hady na ostrov umiestnili piráti, ktorí tak chceli ochrániť svoj poklad. V skutočnosti však nemajú s ľuďmi nič spoločné. Podľa vedeckých poznatkov sa morské vody zdvihli približne pred 11 000 rokmi a oddelili ostrov od pevninskej Brazílie. Hady na ostrove nemali žiadnu pozemnú korisť, preto sa vyvinuli a vytvorili si silnejší jed, ktorý dokázal rýchlo zneškodniť vtáky na ostrove. Tento jedinečný druh sa vyskytuje len na tomto ostrove a je zaradený do zoznamu kriticky ohrozených druhov.

Baffinov ostrov, Kanada

Napriek tomu, že Baffinov ostrov je piatym najväčším ostrovom na svete, je riedko osídlený a má obrovské plochy nedotknutej divočiny s vysokými fjordmi, vlniacimi sa ľadovcami a mohutnými ľadovými kryhami. Je to nádherné miesto na návštevu, ale je tu veľa nebezpečenstiev, na ktoré si treba dávať pozor.

Počas zimy sa tu teploty pohybujú v priemere okolo -35 °C. Po ostrove sa potulujú ľadové medvede a vlky, ktoré hľadajú potravu. Tí, ktorí sa nenechajú odradiť drsným počasím a divokou prírodou na Baffinovom ostrove, budú odmenení nadpozemskou krajinou a pohľadom na bohatú inuitskú kultúru.

Shutterstock

Tagy:

Nicolette Ftáčková
Vyštudovala som žurnalistiku a moja láska k písaniu sa zrodila už v detstve, keď som sa zvykla zavrieť do izby a hodiny písať rôzne príbehy. Zaujíma ma aktuálne dianie doma i v zahraničí, no môj záber tém je veľmi široký. Rada píšem o zaujímavých ľuďoch a hľadám inšpiratívne príbehy. Spoločenské a LGBTI+ témy sú mi blízke.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.