Severný Sentinel, Andamanské ostrovy, India
Sentinelčania sú jediným kmeňom žijúcim na ostrove Severný Sentinel a chcú, aby to tak zostalo. Svoj malý ostrov v Andamanskom súostroví si tvrdo chránia a neváhajú zabíjať cudzincov, ktorí sa pokúsia vniknúť na jeho územie. V roku 2006 zabili dvoch rybárov, ktorých vyplavilo na brehy ostrova. V roku 2018 bol zavraždený aj americký misionár, ktorý sa pokúšal nadviazať kontakt so Sentinelčanmi. Obyvatelia ostrova sú tiež známi tým, že strieľajú šípy na lode a vrtuľníky, ktoré sa priblížia príliš blízko k ich ostrovu.
Mnohí ľudia sa domnievajú, že averzia Sentinelčanov voči cudzincom pramení zo zlých skúseností z minulosti. V 18. storočí Briti zajali šesť ostrovanov a odviezli ich na neďaleký Cape Blair, kde dve z unesených obetí zomreli a zvyšné štyri ochoreli. Briti vrátili chorých ostrovanov naspäť, ale nikto nevie, či prežili. Odvtedy sa ostrovania opakovane vyhýbajú kontaktu s vonkajším svetom. Indická vláda vyhlásila, že je nezákonné ostrov navštíviť alebo sa dokonca priblížiť do vzdialenosti troch míľ od neho.
Atol Bikini, Marshallove ostrovy
Marshallove ostrovy sa skladajú z 29 atolov a piatich ostrovov v Tichom oceáne. Vyzerajú ako tropický ostrovný raj s nedotknutými plážami s bielym pieskom, ktoré obmýva tyrkysová voda. Zároveň sú ďaleko od metropol a husto frekventovaných leteckých a námorných dopravných trás, čo je presne ten dôvod, prečo sa ich americká vláda po druhej svetovej vojne rozhodla použiť ako jadrový testovací priestor.
V roku 1946 Spojené štáty evakuovali 167 obyvateľov malého atolu Bikini a začali bombardovaciu kampaň, akú ešte nikdy v histórii nezažili. V rokoch 1946 až 1958 uskutočnili Spojené štáty na atole Bikini 67 jadrových testov. Najväčšia z nich sa nazývala „Castle Bravo“ a bola 1 000-krát silnejšia ako bomby zhodené na Hirošimu a Nagasaki. Ostrov a vody okolo atolu Bikini dodnes obsahujú stopy rádioaktívneho materiálu.
Ostrov Vozroždenija, Uzbekistan
Ostrov Vozroždenija bol v minulosti jedným z najväčších ostrovov v Aralskom mori. Kedysi bol pokrytý agátmi a morskou levanduľou a vody okolo neho sa hemžili rybami. Dnes je to prašná pustatina, ktorú mnohí považujú za jedno z najnebezpečnejších miest na Zemi. Na tomto mieste sa nachádzal Aralsk-7, prísne tajné sovietske pracovisko na testovanie biologických zbraní. V rokoch 1936 až 1992 Sovieti zahalili Vozroždeniju do mrakov antraxu, kiahní a moru.
V roku 1988 na ostrove zakopali aj veľké nádoby s antraxovou kašou. Testovanie bolo opustené v roku 1992, ale smrteľné patogény tu stále zostávajú. K nebezpečenstvu prispieva aj skutočnosť, že Sovieti odklonili množstvo riek do Aralského mora na bavlníkové polia, čo spôsobilo ústup vody a rozšírenie ostrova na desaťnásobok jeho pôvodnej veľkosti. Teraz je spojený s pevninou, čo zvyšuje riziko, že by sa mohli rozšíriť všetky zostávajúce patogény. V súčasnosti sa na ostrov odváži len málo ľudí a tí, ktorí tam chodia, nosia plynové masky. Hoci sa americká a uzbecká vláda snažia ostrov dekontaminovať, stále je to neuveriteľne nebezpečné miesto.
Anak Krakatoa, Indonézia
Keď 27. augusta 1883 prudko vybuchla sopka Krakatoa, chumáče popola vyleteli 50 míľ do vzduchu a výbuchy bolo počuť 2800 míľ od Austrálie. Bol to jeden z najničivejších výbuchov v histórii, ktorý vyvolal cunami a zmenil globálne teploty. Pôvodný sopečný kužeľ Krakatoa sa potopil do mora, ale do roku 1928 sa objavil nový. Anak Krakatoa odvtedy neustále rastie a je neuveriteľne aktívny. Nachádza sa v Sundskom prielive medzi ostrovmi Jáva a Sumatra. Sopka má potenciál kedykoľvek vybuchnúť.
Ostrov Bougainville, Papua-Nová Guinea
Na to, že je Bougainville relatívne malý ostrov, zažil už množstvo problémov. V priebehu histórie ho okupovali Nemci, Austrálčania, Japonci a Američania. V roku 1975 sa stal súčasťou Papuy-Novej Guiney napriek tomu, že ostrovania trvali na nezávislosti. V roku 1988 vypukla na ostrove občianska vojna po tom, ako revolucionári násilne zatvorili baňu na meď Panguna na protest proti nedostatku príjmov plynúcich ostrovanom.
V roku 2001 bola podpísaná mierová dohoda, ale napätie tu pretrváva dodnes. Turisti môžu ostrov navštíviť, hoci tu nenájdeš veľa infraštruktúry. Ostrov je pokrytý hustou džungľou s riekami, ktoré môžu byť nepriechodné. Štandardom sú prašné cesty a hotelov je tu málo. Aj kvôli politickej situácii je Bougainville trochu nestabilný. V roku 2019 sa konalo referendum a viac ako 97 percent voličov sa vyslovilo za úplnú nezávislosť. Ostrov je v súčasnosti autonómnym regiónom s vládou, ktorá má ambíciu získať úplnú nezávislosť do roku 2027.
Heardov ostrov, Austrália
O Heardovom ostrove nevie veľa ľudí. Tento odľahlý kus zeme je technicky súčasťou Austrálie, ale nachádza sa asi 2 500 kilometrov od jej východného pobrežia. Na ostrove žijú zvieratá ako tučniaky a tulene. Tí, ktorí sa na ostrov dostanú (väčšinou výskumníci), sa stretávajú s obrovskými ľadovými poľami, trhlinami, hustým snežením a bičujúcim vetrom, ktorý môže dosahovať rýchlosť až 100 km/h. Cesta na ostrov tiež nie je ideálna, pretože more môže byť veľmi rozbúrené. Mnohí ľudia, ktorí na ostrove boli, sú však z neho nadšení. Vedec Mike Coffin pre ABC News povedal: „Je to fascinujúce miesto z geologického, biologického, chemického a fyzikálneho hľadiska.“
Skellig Michael, Írsko
Ide o ostrov, ktorý vyčnieva z oceánu asi sedem míľ od juhozápadného pobrežia Írska. Prechod z pevniny je náročný kvôli rozbúreným vlnám a nepredvídateľnému počasiu. Na ostrove sa nachádzajú kľukaté kamenné schody, ktoré vedú k starobylému kláštoru zo šiesteho storočia a ktoré by sa mali pokúsiť zdolať len tí najistejší. Na mieste nie sú žiadne zábradlia ani zábrany a cesty sú strmé a nestabilné. Počasie sa tiež môže veľmi rýchlo zmeniť. Ostrov je síce nebezpečný, ale je to špičková turistická atrakcia v Írsku a miesto, ktoré musia navštíviť fanúšikovia Hviezdnych vojen. Ak chceš ostrov navštíviť, nezabudni si vopred rezervovať lístky, pretože cestu sem podniká len niekoľko cestovných kancelárií a denne môže túto lokalitu zapísanú na zozname svetového dedičstva UNESCO navštíviť len 180 ľudí. Okrem toho je ostrov pre návštevníkov otvorený len od mája do konca septembra.