Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 19.9.2024
sk
Konštantín
cz
Zita

Toto je 14 najnebezpečnejších ostrovov na svete. Dva sa nachádzajú v Európe

Návštevu týchto ostrovov by si si mal dvakrát premyslieť.


Severný Sentinel, Andamanské ostrovy, India

Sentinelčania sú jediným kmeňom žijúcim na ostrove Severný Sentinel a chcú, aby to tak zostalo. Svoj malý ostrov v Andamanskom súostroví si tvrdo chránia a neváhajú zabíjať cudzincov, ktorí sa pokúsia vniknúť na jeho územie. V roku 2006 zabili dvoch rybárov, ktorých vyplavilo na brehy ostrova. V roku 2018 bol zavraždený aj americký misionár, ktorý sa pokúšal nadviazať kontakt so Sentinelčanmi. Obyvatelia ostrova sú tiež známi tým, že strieľajú šípy na lode a vrtuľníky, ktoré sa priblížia príliš blízko k ich ostrovu.

Mnohí ľudia sa domnievajú, že averzia Sentinelčanov voči cudzincom pramení zo zlých skúseností z minulosti. V 18. storočí Briti zajali šesť ostrovanov a odviezli ich na neďaleký Cape Blair, kde dve z unesených obetí zomreli a zvyšné štyri ochoreli. Briti vrátili chorých ostrovanov naspäť, ale nikto nevie, či prežili. Odvtedy sa ostrovania opakovane vyhýbajú kontaktu s vonkajším svetom. Indická vláda vyhlásila, že je nezákonné ostrov navštíviť alebo sa dokonca priblížiť do vzdialenosti troch míľ od neho.

Atol Bikini, Marshallove ostrovy

Marshallove ostrovy sa skladajú z 29 atolov a piatich ostrovov v Tichom oceáne. Vyzerajú ako tropický ostrovný raj s nedotknutými plážami s bielym pieskom, ktoré obmýva tyrkysová voda. Zároveň sú ďaleko od metropol a husto frekventovaných leteckých a námorných dopravných trás, čo je presne ten dôvod, prečo sa ich americká vláda po druhej svetovej vojne rozhodla použiť ako jadrový testovací priestor.

V roku 1946 Spojené štáty evakuovali 167 obyvateľov malého atolu Bikini a začali bombardovaciu kampaň, akú ešte nikdy v histórii nezažili. V rokoch 1946 až 1958 uskutočnili Spojené štáty na atole Bikini 67 jadrových testov. Najväčšia z nich sa nazývala „Castle Bravo“ a bola 1 000-krát silnejšia ako bomby zhodené na Hirošimu a Nagasaki. Ostrov a vody okolo atolu Bikini dodnes obsahujú stopy rádioaktívneho materiálu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Toto je 10 najmenej navštevovaných krajín v Európe. Niektoré ťa zrejme prekvapia

Ostrov Vozroždenija, Uzbekistan

Ostrov Vozroždenija bol v minulosti jedným z najväčších ostrovov v Aralskom mori. Kedysi bol pokrytý agátmi a morskou levanduľou a vody okolo neho sa hemžili rybami. Dnes je to prašná pustatina, ktorú mnohí považujú za jedno z najnebezpečnejších miest na Zemi. Na tomto mieste sa nachádzal Aralsk-7, prísne tajné sovietske pracovisko na testovanie biologických zbraní. V rokoch 1936 až 1992 Sovieti zahalili Vozroždeniju do mrakov antraxu, kiahní a moru.

V roku 1988 na ostrove zakopali aj veľké nádoby s antraxovou kašou. Testovanie bolo opustené v roku 1992, ale smrteľné patogény tu stále zostávajú. K nebezpečenstvu prispieva aj skutočnosť, že Sovieti odklonili množstvo riek do Aralského mora na bavlníkové polia, čo spôsobilo ústup vody a rozšírenie ostrova na desaťnásobok jeho pôvodnej veľkosti. Teraz je spojený s pevninou, čo zvyšuje riziko, že by sa mohli rozšíriť všetky zostávajúce patogény. V súčasnosti sa na ostrov odváži len málo ľudí a tí, ktorí tam chodia, nosia plynové masky. Hoci sa americká a uzbecká vláda snažia ostrov dekontaminovať, stále je to neuveriteľne nebezpečné miesto.

Anak Krakatoa, Indonézia

Keď 27. augusta 1883 prudko vybuchla sopka Krakatoa, chumáče popola vyleteli 50 míľ do vzduchu a výbuchy bolo počuť 2800 míľ od Austrálie. Bol to jeden z najničivejších výbuchov v histórii, ktorý vyvolal cunami a zmenil globálne teploty. Pôvodný sopečný kužeľ Krakatoa sa potopil do mora, ale do roku 1928 sa objavil nový. Anak Krakatoa odvtedy neustále rastie a je neuveriteľne aktívny. Nachádza sa v Sundskom prielive medzi ostrovmi Jáva a Sumatra. Sopka má potenciál kedykoľvek vybuchnúť.

Shutterstock

Ostrov Bougainville, Papua-Nová Guinea

Na to, že je Bougainville relatívne malý ostrov, zažil už množstvo problémov. V priebehu histórie ho okupovali Nemci, Austrálčania, Japonci a Američania. V roku 1975 sa stal súčasťou Papuy-Novej Guiney napriek tomu, že ostrovania trvali na nezávislosti. V roku 1988 vypukla na ostrove občianska vojna po tom, ako revolucionári násilne zatvorili baňu na meď Panguna na protest proti nedostatku príjmov plynúcich ostrovanom.

V roku 2001 bola podpísaná mierová dohoda, ale napätie tu pretrváva dodnes. Turisti môžu ostrov navštíviť, hoci tu nenájdeš veľa infraštruktúry. Ostrov je pokrytý hustou džungľou s riekami, ktoré môžu byť nepriechodné. Štandardom sú prašné cesty a hotelov je tu málo. Aj kvôli politickej situácii je Bougainville trochu nestabilný. V roku 2019 sa konalo referendum a viac ako 97 percent voličov sa vyslovilo za úplnú nezávislosť. Ostrov je v súčasnosti autonómnym regiónom s vládou, ktorá má ambíciu získať úplnú nezávislosť do roku 2027.

Heardov ostrov, Austrália

O Heardovom ostrove nevie veľa ľudí. Tento odľahlý kus zeme je technicky súčasťou Austrálie, ale nachádza sa asi 2 500 kilometrov od jej východného pobrežia. Na ostrove žijú zvieratá ako tučniaky a tulene. Tí, ktorí sa na ostrov dostanú (väčšinou výskumníci), sa stretávajú s obrovskými ľadovými poľami, trhlinami, hustým snežením a bičujúcim vetrom, ktorý môže dosahovať rýchlosť až 100 km/h. Cesta na ostrov tiež nie je ideálna, pretože more môže byť veľmi rozbúrené. Mnohí ľudia, ktorí na ostrove boli, sú však z neho nadšení. Vedec Mike Coffin pre ABC News povedal: „Je to fascinujúce miesto z geologického, biologického, chemického a fyzikálneho hľadiska.“

Skellig Michael, Írsko

Ide o ostrov, ktorý vyčnieva z oceánu asi sedem míľ od juhozápadného pobrežia Írska. Prechod z pevniny je náročný kvôli rozbúreným vlnám a nepredvídateľnému počasiu. Na ostrove sa nachádzajú kľukaté kamenné schody, ktoré vedú k starobylému kláštoru zo šiesteho storočia a ktoré by sa mali pokúsiť zdolať len tí najistejší. Na mieste nie sú žiadne zábradlia ani zábrany a cesty sú strmé a nestabilné. Počasie sa tiež môže veľmi rýchlo zmeniť. Ostrov je síce nebezpečný, ale je to špičková turistická atrakcia v Írsku a miesto, ktoré musia navštíviť fanúšikovia Hviezdnych vojen. Ak chceš ostrov navštíviť, nezabudni si vopred rezervovať lístky, pretože cestu sem podniká len niekoľko cestovných kancelárií a denne môže túto lokalitu zapísanú na zozname svetového dedičstva UNESCO navštíviť len 180 ľudí. Okrem toho je ostrov pre návštevníkov otvorený len od mája do konca septembra.

Shutterstock

Tagy:

Nicolette Ftáčková
Vyštudovala som žurnalistiku a moja láska k písaniu sa zrodila už v detstve, keď som sa zvykla zavrieť do izby a hodiny písať rôzne príbehy. Zaujíma ma aktuálne dianie doma i v zahraničí, no môj záber tém je veľmi široký. Rada píšem o zaujímavých ľuďoch a hľadám inšpiratívne príbehy. Spoločenské a LGBTI+ témy sú mi blízke.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.