Číňania sú dobre známi svojou povestnou schopnosťou všetko skopírovať. Svojmu menu nezostali nič dlžní a ako informuje portál Unilad, jednému chlapíkovi vyrobili repliku jeho mŕtvej mačky. Garlic sa stala prvým klonovaným mačiatkom v Číne.
Klonovanie mačiek robí podľa IFL Science zložitým ich komplikovaný reprodukčný systém. Zvláštnosti mačacieho rozmnožovania predstavujú hlavolam, s ktorým si len málokto poradí. V porovnaní napríklad so psami je preto počet úspešných klonovaní mačiek výrazne nižší.
https://www.instagram.com/p/B2DpH7cBxQm/
Po rok trvajúcej snahe sa vedcom podarilo preniesť embryo do mačky, ktorá ho za 66 dní vynosila. Dôležité je uvedomiť si, že klonovaný tvor nikdy nie je stopercentnou kópiou originálneho živočícha. Mierou podobnosti by sa to skôr dalo prirovnať ku dvojčaťu.
https://www.instagram.com/p/B2DQq35AVeG/
Keďže vyklonovať mačku nie je niečo, čo by mohol človek po večeroch robiť vo svojej garáži, zodpovedá tomu aj cena. Huang za klona svojej „micky“ zaplatil spoločnosti Sinogene 250 000 yuanov, čo je v prepočte asi 32-tisíc eur. Asi to považuje za dobre investované peniaze.
Huang svoju vyklonovanú cicu bude volať Garlic – rovnakým menom, ako mala tá originálna. Rozhodol sa tak preto, lebo ako uviedol„vo svojom srdci cíti, že klon je pokračovaním jej života“. Zároveň ale priznáva, že mu pôvodná mačka chýba. Čiže nová mačka je pre neho to isté, čo prvá mačka, ale nie je to vlastne to isté.
Zdroj: iflcscience.com, unilad.co.uk