Auto bez klimatizácie si dnes už väčšina vodičov ani nevie predstaviť. Globálne otepľovanie robí svoje, letá sú aj na Slovensku čoraz horúcejšie, a pokiaľ nemáš klímu, v interiéri sa doslova uvaríš zaživa. Výhodou klimatizácie je to, že má celkom jednoduchý princíp fungovania. Nevyžaduje si extra náročnú údržbu, raz za dva roky v nej vymeníš chladivo a fičíš ďalej.
Ale je tu jeden problém, s ktorým sa možno stretávaš aj ty. Klimatizácie v autách majú často tendenciu nepríjemne zapáchať. Buď, keď ich zapneš, alebo vypneš. Zatuchnutý smrad z výduchov ventilácie je neraz taký nechutný, že sa v interiéri cítiš ako v 10 rokov nevyvetranom fitku. Vedel si však, že za tento zápach s najväčšou pravdepodobnosťou môžeš do veľkej miery ty?
Prečo klimatizácia zapácha?
Zápach z klimatizácie je spôsobený plesňami a baktériami, ktoré sa usádzajú na výparníku klimatizácie a v potrubiach, cez ktoré do interiéru prúdi vzduch. To pre teba asi nie je veľmi príjemná správa. Keď klíma zapácha, v podstate to znamená, že do interiéru ti prúdi vzduch plný výtrusov plesní a škodlivých baktérií.
Z tohto dôvodu zapáchajúca klimatizácia nie je problémom len pre tvoje čuchové bunky, ale pre celkové zdravie. Keď dlhšie dýchaš vzduch plný škodlivých mikroorganizmov, môže ťa rozbolieť hlava, začne ťa škriabať hrdlo, prípadne sa objavia rôzne príznaky respiračných ochorení. A to asi nechceš.
Problémom je vysoká vlhkosť
Pýtaš sa, prečo vlastne na výparníku klimatizácie a vo vzduchových potrubiach vznikajú plesne? Dôvodom je zvýšená vlhkosť. Totižto, výparník klimatizácie je veľmi studený. Jeho úlohou je vychladiť vzduch, ktorý sa nachádza v jeho okolí, a tento ochladený vzduch sa následne pomocou ventilátora vháňa do interiéru.
Zo základných princípov fyziky však vyplýva, že keď sa teplý vzduch prudko ochladí, začne z neho kondenzovať vodná para. Preto na výparníku a vo vzduchových potrubiach vznikajú kvapôčky vody, ktoré spôsobujú prudké zvyšovanie vlhkosti. A keď sa spojí vlhkosť a vyššia teplota, ideálne podmienky na rast plesní či množenie baktérií sú na svete.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane