Na túto veľkú chybu si dávaj pozor
My sme ti povedali, že za zápach z klimatizácie si môžeš vlastne sám. Ale ako? Predsa nemáš nadprirodzené schopnosti, aby si vedel zabrániť kondenzácii vody. To je síce pravda, ale máš schopnosť vypnúť klimatizáciu v správnom momente, vďaka čomu znížiš riziko vzniku plesní na minimum.
Zapamätaj si: Keď v aute jazdíš a máš pustenú klímu, na výparníku a v potrubiach nedokážu rásť plesne a baktérie, lebo okolo týchto súčiastok prúdi vzduch. Problém nastáva, keď zastaneš a prúdenie vzduchu ustane. Vtedy sa môžu všetky nežiadúce mikroorganizmy v útrobách klimatizácie veľmi ľahko množiť.
Kedy vypnúť klimatizáciu?
Tvorbe plesní a baktérií zabrániš jednoducho tak, že klímu vypneš 2 – 3 minútky pred tým, ako vypneš motor auta. Keď klimatizácia prestane pracovať, výparník zrazu už nebude taký studený, v jeho okolí prestane kondenzovať voda a prúd teplého vzduchu zvonku rýchlo vysuší výparník aj potrubia. Keď zastaneš, súčiastky budú viac-menej suché a nebudú sa na nich množiť mikroorganizmy.
Väčšina vodičov však klimatizáciu necháva zapnutú po celý čas jazdy. Keď sa vypne spolu s vypnutím motora, na výparníku a v potrubiach ostanú kvapky vody, ktoré spôsobia nárast vlhkosti a vznikajú ideálne podmienky pre rozmnožovanie plesní.
Dezinfekcia klimatizácie
Ak si túto jednoduchú radu počas uplynulých rokov nedodržiaval a klimatizácia v tvojom aute nepríjemne zapácha, nechaj si ju profesionálne vydezinfikovať. Veľmi účinné je čistenie ozónom, pri ktorom sa všetky súčiastky vzduchotechniky preženú ozónom z generátora, ktorý efektívne zlikviduje až 99 % škodlivých mikroorganizmov. Klíma v tvojom aute tak bude opäť čistá, nebude do interiéru vháňať choroboplodné zárodky a tebe sa bude zrazu oveľa príjemnejšie cestovať.