Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.3.2023
sk
Adrián
cz
Ivona
, Yvona

Animované filmy zo štúdia Pixar sa vždy tešili obrovskému záujmu divákov aj kritikov a veľmi často si tieto diela odnášali aj Oscara za najlepší animovaný film. Pri príležitosti premiéry novej pixarovky Vpred, ktorú si v kinách môžeme vychutnať už od 5. marca, ti prinášame TOP 10 najlepšie divácky hodnotených animákov zo štúdia s lampičkou v logu.

Ako pomocníka sme si vzali Česko-slovenskú filmovú databázu a celkové poradie bolo naozaj nezriedka veľmi tesné. Posúď sám.

10. Autá – 82,1 %

Na desiatom mieste sa podľa používateľských hodnotení umiestnil animák Autá z roku 2006. Režírovali ho John Lasseter a Joe Ranft a rozpovedali nám v ňom príbeh auta Bleska McQueena, ktoré sa túži stať najlepším pretekárskym autom.

Časom však zistí, že v živote sú podstatnejšie iné veci. Snímka bodovala skvelou animáciou, humorom a typicky pixarovskými nenásilnými emóciami. Autá si odniesli dve nominácie na Oscara – za najlepší animovaný film a najlepšiu pieseň.

9. Toy Story 3: Príbeh hračiek – 82,3 %

Len tesne nad Autami sa umiestnil výborný tretí diel populárnej série Toy Story. Od používateľov si odniesol viac než slušných 82 % (a nejaké drobné). Pôvodne mal byť Toy Story 3 posledným dielom trilógie. Napokon sa to síce nepotvrdilo, ale ak by už žiadna štvorka nenasledovala, bolo by to dôstojné rozlúčenie.

Režisér Lee Unkrich výborne nadviazal na vlastný druhý diel a doručil opäť veľkú pecku. V Toy Story 3 je Andy už vysokoškolákom, takže Woodyho, Buzza a ostatné hračky čaká neistá budúcnosť. Hrdinovia sa dostanú do škôlky, zoznámia sa s novými hračkami a diváka opäť skvele pobavia.

Snímka si odniesla 5 nominácií na Oscara, pričom premenila dve sošky (najlepšia pieseň a najlepší animovaný film).

8. Rodinka úžasných – 83,7 %

Pokračujeme výbornou variáciou na superhrdinské filmy, a síce Rodinkou úžasných. V nej sa nám predstavila hneď celá rodina superhrdinov. Svoje super alter-egá však zavesili na klinec a pretĺkajú sa zúfalo nudným a sivým životom. Čoskoro sa však na obzore vynorí hrozba a hrdinov povolá do zbrane.

Režisér a scenárista Brad Bird natočil zrejme jeden z najoceňovanejších a najobľúbenejších pixarovských kúskov vôbec. Výborne v ňom namiešal humor, emócie, skvelé akčné scény a scenáristickú nápaditosť. Snímka si odniesla 4 nominácie na Oscara a napokon sa tešila z dvoch výhier (najlepší animovaný film a strih zvuku).

7. Toy Story 2 – 84,6 %

Pod Toy Story 2 sa režisérsky podpísala trojica Ash Brannon, John Lasseter a Lee Unkrich. Andy vo filme odchádza do tábora a hračky tak nejako nemajú čo robiť. Veci sa skomplikujú, keď Woodyho unesie zberateľ hračiek a ostatní sa ho vydávajú zachrániť.

Čo povedať? Celá séria Toy Story si drží obrovskú mieru kvality a druhý diel nie je výnimkou. Výborný humor, sympatickí noví hrdinovia a solídny príbeh robia z filmu číre potešenie. Snímka si (možno trochu prekvapivo) odniesla len oscarovú nomináciu za najlepšiu pieseň.

6. VALL-I – 84,8 %

Výborná animovaná sci-fi komédia Wall-E vznikla pod režisérskym vedením Andrewa Stantona. Príbeh sa odohráva v roku 2700 na Zemi, ktorá je doslova zamorená odpadkami. Pracuje na nej len malý robot Wall-E, ktorý sa planétu snaží vyčistiť. Jeho osamelý život sa zmení vo chvíli, keď na Zem pristane vesmírna loď s robotkou Eve.

Snímka sa opäť stretla s obrovským diváckym aj kritickým úspechom a mnohí ju považujú za to najlepšie, čo Pixar kedy natočil. Niet divu. Ide o skvelú a dojemnú jazdu, ktorú by si nemal vynechať. Wall-E si odniesol 6 nominácií na Oscara a napokon si odniesol sošku za najlepší animovaný film.

5. Príšerky, s. r. o. – 85 %

Príšerky, s.r.o. patria k ďalšiemu overenému kúsku z pixarovskej stajne. O jeho réžiu sa postarala trojica Pete Docter, Lee Unkrich a David Silverman. Snímka sa mohla blysnúť originálnym nápadom o najrôznejších príšerkách, ktoré po nociach strašia deti.

Pritom sa ich však sami boja. Čo sa teda stane, keď sa malé dievčatko Boo ocitne vo svete príšer? Príšerky, s.r.o. sa okrem ústredného nápadu blysli aj dokonalou animáciou, humorom a emotívnymi scénami. Film si odniesol 4 nominácie na Oscara, pričom premenil sošku za najlepšiu pieseň.

4. Toy Story – 85,4 %

Absolútna klasika, ktorú netreba predstavovať. Toy Story od Johna Lassetera bol prvým celovečerákom od Pixaru a dodnes patrí k najlepším kúskom tohto štúdia. Svet hračiek, ktoré žijú vlastné životy, sa radikálne zmení, keď k nim pribudne kozmonaut Buzz. Háčik je v tom, že on si myslí, že je skutočným kozmonautom.

O Toy Story sa iste netreba príliš rozpisovať, keďže si ho nepochybne videl. Skvelý humor, emócie, výborný príbeh a postavy. To všetko vytvorilo z Lasseterovho filmu nesmrteľný kult. Snímka si odniesla 3 nominácie na Oscara (najlepší originálny scenár, najlepšia pieseň a najlepšia hudba).

3. Ratatouille – 85,4 %

Režisérska dvojica Brad Bird a Jan Pinkava nám v roku 2007 ponúkla famóznu animovanú komédiu Ratatouille. Potkan Remy zo všetkého najviac túži stať sa vyhláseným kuchárom v parížskej reštaurácii. Spojí sily s mladým loserom Linguinim a vydáva sa za splnením svojho sna.

Ratatouille je vtipná a nápaditá komédia, ktorá navyše dokázala nefalšovane dojať (možno aj viac než ostatné pixarovky). Išlo o zaslúžený úspech a jeden z najlepších filmov roku 2007. Tvorcovia si odniesli 5 nominácií na Oscara a sošku za najlepší animovaný film aj premenili.

2. Hľadá sa Nemo – 85,7 %

Komédia Hľadá sa Nemo od Andrewa Stantona a Lee Unkricha je ďalším animákom, ktorý poznajú zrejme všetci. Príbeh sa odohráva v hĺbkach oceánu, v ktorých sa stratí malá rybka Nemo. Nemov otec Marlin sa následne vydáva svojho syna zachrániť. A spoločnosť mu pri tom bude robiť zábudlivá rybka Dory.

V animátorských kruhoch sa hovorí, že medzi tie najťažšie veci na animovanie patrí určite voda. Tvorcom sa to však v tomto prípade podarilo na jednotku s hviezdičkou. Okrem toho dokázali zaujať aj postavami a tradične skvelým humorom. Nemo si odniesol 4 nominácie na Oscara. Zvíťaziť dokázal v kategórii najlepší animovaný film.

1. Coco – 87 %

Najobľúbenejším pixarovským animákom je pre používateľov ČSFD.cz pomerne jednoznačne skvelá snímka Coco od Leeho Unkricha a Adriana Molinu. Snímka je šmrncnutá jemnou morbiditou, ale vo svojom jadre ide o tradičný dojemný zážitok s výbornými nápadmi, skvelou hudbou a humorom.

Príbeh sa odohráva v Mexiku počas takzvaného Dňa mŕtvych. Hlavným hrdinom je chlapec Miguel, ktorý miluje hudbu a chce sa stať slávnym hudobníkom. Jeho rodina však hudbu z nejakého dôvodu nenávidí a Miguel tak svoj sen nasledovať nemôže.

Keď sa však chlapec dostane do Ríše mŕtvych, rozhodne sa vyhľadať svoj hudobný idol Ernesta de la Cruz. A okrem toho sa dozvie aj mnoho dôležitých informácií o svojej rodine. Snímka si z dvoch nominácií na Oscara odniesla obe sošky. V prvom rade za najlepší animovaný film a aj za najlepšiu pieseň.

Vpred

Zaradí sa medzi tie najlepšie pixarovky aj novinka Vpred? To zistíme už čoskoro, keďže si včera 5. marca 2020 odbila svoju premiéru. Ústrednými postavami príbehu sú dvaja elfskí tínedžeri Ian a Barley Lightfootovci, ktorým sa do rúk dostane tajomná čarodejnícka palica.

Tá kedysi patrila ich zosnulému otcovi. Oboch bratov to podnieti, aby sa vydali na nevšednú výpravu s jediným cieľom: zistiť, či je mágia skutočne len rozprávkou pre deti alebo skutočnosťou.

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje