Toto je prvý slovenský počítač. Unikát vo svojom vnútri skrýva aj súčiastky od Luftwaffe

Jedinečný kus je v súčasnosti vystavený v múzeu.

Zdroj: profimedia

Niekedy sa zdá, že my Slováci sme asi majstri sveta v sebaponižovaní. Veľa pozornosti venujeme tomu zlému, neustále hľadáme chyby a s radosťou prehliadame úspechy. Koľko Slovákov si uvedomuje, že máme vynikajúci IT sektor?

Pravda je taká, že slovenskí IT odborníci dokážu navrhnúť špičkové produkty a naša malá krajina je 25. najväčším exportérom počítačových zariadení na svete (vyvážame vyššiu hodnotu ako napríklad Švajčiarsko, Austrália alebo Rusko).

profimedia

Prvý slovenský počítač

Bolo by teda na mieste pripomenúť si počiatky aplikovanej informatiky na Slovensku a nahliadnuť do zákulisia vzniku prvého slovenského počítača. Úplný unikát a jediný svojho druhu dostal jednoduchý názov „analógový počítač SAV“.

Stroj nepracoval s jednotkami a nulami

Analógový znamená, že stroj nepracoval s jednotkami a nulami, ale všetky operácie prebiehali akoby „prelievaním“ elektrického prúdu z jedného elektrického obvodu do druhého. Obvody, v tomto prípade nazývané aj počítacie jednotky, môžeme jasne vidieť na fotografiách. Sú to tie káblikmi poprepájané boxy s konektormi.

profimedia

Jeho „otcom“ bol Ivan Plander

To, čo robí analógový počítač SAV, je nepochybne fascinujúci príbeh jeho zrodu. „Otcom“ prvého slovenského počítača a zároveň celého slovenského IT sektora bol Ivan Plander. Komunistický režim v 50. rokoch izoloval krajinu od veľkej časti sveta, čiže jeho vznik bol prirodzenou odpoveďou na nemožnosť dovozu techniky zo zahraničia.

Potrebujem počítač, tak si ho vyrobím! Planderovi, v tom čase zamestnancovi SAV, ambície určite nechýbali. Do prác na analógovom počítači sa pustil v roku 1953. Najväčší problém pri vývoji predstavovalo stabilizovanie prúdu, ktorý nechcel poslúchať. Plander v zariadení využil aj americké súčiastky dodané cez Dánsko a ukoristené technológie nemeckej Luftwaffe, ktoré sa nachádzali v skladoch československej armády.

Slúžil na výpočet diferenciálnych rovníc

Prvý slovenský počítač bol spustený v roku 1958. Z dnešného hľadiska slabučký systém predstavoval pre slovenskú vedu veľký prínos a primárne slúžil na výpočet diferenciálnych rovníc. Analógový počítač SAV zodpovedal najprísnejším kritériám svojej generácie a vyrovnal sa najlepším analógovým počítačom zo sveta.

Prvý slovenský počítač bol v prevádzke do konca 60. rokov. Následne ho SAV využívala ako pomôcku na výučbu programovania. Dnes tento úplne jedinečný kúsok slovenskej technologickej histórie môžu vidieť návštevníci Múzea počítačov SAV.

profimedia
profimedia
profimedia

Zdroj: profimedia.sk

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
8
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Mačka bola nemilosrdne vyhostená z vlaku. Nemala totiž cestovný lístok

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME