Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Niekedy sa zdá, že my Slováci sme asi majstri sveta v sebaponižovaní. Veľa pozornosti venujeme tomu zlému, neustále hľadáme chyby a s radosťou prehliadame úspechy. Koľko Slovákov si uvedomuje, že máme vynikajúci IT sektor?

Pravda je taká, že slovenskí IT odborníci dokážu navrhnúť špičkové produkty a naša malá krajina je 25. najväčším exportérom počítačových zariadení na svete (vyvážame vyššiu hodnotu ako napríklad Švajčiarsko, Austrália alebo Rusko).

profimedia

Prvý slovenský počítač

Bolo by teda na mieste pripomenúť si počiatky aplikovanej informatiky na Slovensku a nahliadnuť do zákulisia vzniku prvého slovenského počítača. Úplný unikát a jediný svojho druhu dostal jednoduchý názov „analógový počítač SAV“.

Stroj nepracoval s jednotkami a nulami

Analógový znamená, že stroj nepracoval s jednotkami a nulami, ale všetky operácie prebiehali akoby „prelievaním“ elektrického prúdu z jedného elektrického obvodu do druhého. Obvody, v tomto prípade nazývané aj počítacie jednotky, môžeme jasne vidieť na fotografiách. Sú to tie káblikmi poprepájané boxy s konektormi.

profimedia

Jeho „otcom“ bol Ivan Plander

To, čo robí analógový počítač SAV, je nepochybne fascinujúci príbeh jeho zrodu. „Otcom“ prvého slovenského počítača a zároveň celého slovenského IT sektora bol Ivan Plander. Komunistický režim v 50. rokoch izoloval krajinu od veľkej časti sveta, čiže jeho vznik bol prirodzenou odpoveďou na nemožnosť dovozu techniky zo zahraničia.

Potrebujem počítač, tak si ho vyrobím! Planderovi, v tom čase zamestnancovi SAV, ambície určite nechýbali. Do prác na analógovom počítači sa pustil v roku 1953. Najväčší problém pri vývoji predstavovalo stabilizovanie prúdu, ktorý nechcel poslúchať. Plander v zariadení využil aj americké súčiastky dodané cez Dánsko a ukoristené technológie nemeckej Luftwaffe, ktoré sa nachádzali v skladoch československej armády.

Slúžil na výpočet diferenciálnych rovníc

Prvý slovenský počítač bol spustený v roku 1958. Z dnešného hľadiska slabučký systém predstavoval pre slovenskú vedu veľký prínos a primárne slúžil na výpočet diferenciálnych rovníc. Analógový počítač SAV zodpovedal najprísnejším kritériám svojej generácie a vyrovnal sa najlepším analógovým počítačom zo sveta.

Prvý slovenský počítač bol v prevádzke do konca 60. rokov. Následne ho SAV využívala ako pomôcku na výučbu programovania. Dnes tento úplne jedinečný kúsok slovenskej technologickej histórie môžu vidieť návštevníci Múzea počítačov SAV.

profimedia
profimedia
profimedia

Zdroj: profimedia.sk


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.